× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Tradycyjnie ostatnia niedziela października (XXX Niedziela Zwykła w roku liturgicznym) jest uroczystością poświęcenia własnego kościoła. Co to znaczy? Zgodnie z dekretem Świętej Kongregacji Sakramentów i Kultu Bożego z 29 maja 1977 r., tego dnia wspomina się moment poświęcenia miejsca, w którym wspólnota chrześcijańska słucha słowa Bożego, zanosi modlitwy błagalne, wielbi Boga, a przede wszystkim sprasowuje sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii. Akt poświęcenia świątyni i ołtarza porównuje się do chrztu świętego. Człowiek staje się świątynią Boga przez chrzest; budynek - przez poświęcenie i namaszczenie.Gdy dom, w którym się gromadzimy w każdą niedzielę, był jeszcze na etapie projektu, miał już wytyczony cel i zadanie: miał być miejscem spotkania człowieka z Bogiem i służyć jednoczeniu się ludzi z ich Stwórcą i Ojcem. Do chwili poświęcenia był jedynie zwykłym budynkiem. Po poświęceniu stał się „domem Bożym i bramą niebios (...) arką przymierza i mieszkaniem Boga z ludźmi” (por. Rdz 28,17-19).

Kolegiata Żuławska p.w. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie jest jednym z najstarszych kościołów naszej diecezji. Należy do cenniejszych zabytków architektury gotyckiej na Pomorzu. Nasza świątynia parafialna była wzmiankowana po raz pierwszy w 1400 roku. Świątynię konsekrowano w 1408 roku. Jej rozmiary wynosiły 30 x 55 metrów, a wysokość ok. 55 m. Prace ukończono pod koniec XV wieku.

Zgodnie z zapowiedzią księdza proboszcza, wczoraj odbył się VI Koncert Organowy, związany z obchodami Dnia Papieskiego. Choć data tegorocznego koncertu uległa nieznacznej zmianie, wydarzenie zgromadziło wielu miłośników muzyki organowej. Wczoraj mieliśmy możliwość wysłuchania talentu pani Anny Chmielewskiej.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej rozpoczęło jubileuszowy, 25. rok akademicki. Alma Mater kształtująca kapłanów naszej diecezji wchodzi w ten czas z kolejnymi powołaniami. Na pierwszy rok studiów teologiczno-filozoficznych zgłosiło się 6 młodych mężczyzn. Warto wspomnieć, że studia seminaryjne kończy w tym roku nasz parafianin, diakon Marek Sadłocha, który 26 maja 2018 roku, przyjmie święcenia kapłańskie z rąk biskupa elbląskiego. Pochodzący także z naszej parafii, kleryk Piotr Chmura (student V roku) przygotowuje się natomiast do święceń diakonatu. W minionym ćwierćwieczu seminarium elbląskie ukończył inny nasz parafianin, ks. Michał Mirowski, posługujący obecnie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Iławie. Do 1992 roku nowostawscy klerycy studiowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie, obchodzącym w tym roku 60. rocznicę istnienia. W tym czasie mury uczelni opuścili: ks. Ryszard Kasyna (obecnie biskup ordynariusz diecezji pelplińskiej), ks. Adam Lejman (proboszcz parafii św. Anny i Joachima w Suchym Dębie), ks. Zbigniew Bielecki (proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Czerninie) oraz ks. Jarosław Czepczyński, wikariusz parafii św. Pawła Apostoła w Gdyni Pogórzu – Górnym oraz ks. Grzegorz Furgał. Ks. Zbigniew (Dominik) Lejman ukończył natomiast seminarium duchowne ojców Paulinów i obecnie jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trnavie na Słowacji.

Módlmy się o kolejne powołania kapłańskie z naszej wspólnoty parafialnej!
Dodano 28 Oct 2017 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl