× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Przełom lipca i sierpnia jest tradycyjnym czasem, gdy na szlak wyruszają pielgrzymki piesze. Tylko w sierpniu każdego roku z całego kraju na Jasną Górę zmierza ponad 40 pielgrzymek. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę.
W sierpniu z wielu miast na Jasną Górę ruszają piesze pielgrzymki. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej – tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół. Najdłuższy dystans mają do przebycia uczestniczy Kaszubskiej Pielgrzymki Pieszej z Helu – 638 km. Pielgrzymi ze Szczecina pokonają 617 km, a z Gdyni 580 km. Jedną z dłuższych jest Elbląska Pielgrzymka Piesza, która w tym roku wyruszy na szlak po raz 27. Warto dodać, że mieszkańcy naszej diecezji wyruszali już wcześniej – do 1992 roku nowostawscy parafianie uczestniczyli w Gdańskiej Pielgrzymce Pieszej.
Już 27 lipca z Nowego Dworu Gdańskiego wyruszy grupa „Żuławy”. W Nowym Stawie pątnicy zatrzymają się na odpoczynek.

Nieco mniejszy dystans, bo liczący „zaledwie” 6,8 km, przemierzyli nasi parafianie uczestniczący w tradycyjnej pielgrzymce pieszej do Lubieszewa. W tamtejszym sanktuarium odbył się odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Po powitaniu pielgrzymów przez proboszcza lubieszewskiej parafii, ks. dr. Arkadiusza Dekańskiego, rozpoczęła się suma odpustowa sprawowana przez kapłanów parafii żuławskich. Mszy świętej przewodniczył ks. Piotr Łatacz, proboszcz parafii w Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie i kustosz sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju. W uroczystościach odpustowych, zakończonych festynem przygotowanym przez gościnnych parafian z Lubieszewa wzięli udział pielgrzymi z Ostaszewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Nowej Cerkwi, Marynów i Nowego Stawu.
W miniony wtorek, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, nasi parafianie wraz z ks. proboszczem Jerzym Pawelczykiem wzięli udział w Mszy świętej odpustowej.

W najbliższy czwartek, 25 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, męczennika – patrona kierowców i podróżujących. Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą wspomnienie św. Krzysztofa, w naszej parafii modlimy się w intencji kierowców i podróżujących. Po każdej Mszy świętej odbędzie się poświęcenie pojazdów. Przybądźmy do kościoła swoimi autami, rowerami, hulajnogami, skuterami.

Planowane jest utworzenie wystawy dotyczącej historii nowostawskiej cukrowni. Prosimy, aby osoby, które zawodowo lub rodzinnie były związane z tym zakładem przekazywały pamiątki – wspomnienia, zdjęcia, dokumenty, przedmioty. Materiały można przekazywać Nowostawskiemu Centrum Kultury i Biblioteki lub panu Mateuszowi Janickiemu (kontakt przez facebook).

Wszystkim Parafianom i Gościom – w kolejnym tygodniu wakacyjnego wypoczynku życzymy obfitości łask i Bożego błogosławieństwa.
Dodano 21 Jul 2019 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl