× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
W minionym tygodniu Kościół w Polsce otrzymał niezwykle ważną informację ze Stolicy Apostolskiej. Po wieloletnim procesie beatyfikacyjnym, 3 października papież Franciszek wyraził formalną zgodę na beatyfikację Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jeden z dekretów uznaje za cud niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia 19-latki ze Szczecina, która w 1988 roku zachorowała na nowotwór tarczycy. Nie dawano jej szans na przeżycie. Wówczas grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. 19-latka nagle i trwale wyzdrowiała.

Trwa październik, tradycyjnie poświęcony modlitwie różańcowej. Całe rodziny zapraszamy do modlitwy przy różańcu – codziennie o godz. 17:30 w Kolegiacie Żuławskiej. W tym roku październik został ogłoszony – z inicjatywy papieża Franciszka – Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Stanowi to nawiązanie do setnej rocznicy opublikowania przez papieża Benedykta XV Listu Apostolskiego "Maximum illud". Dokument ten miał rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego. Z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w przyszłą niedzielę naszą parafię odwiedzi brat Daniel Kloch, który na co dzień posługuje na Madagaskarze.

W sobotę 19 października po Mszy św. wieczornej, o godz. 18.30, odbędzie się w naszej kolegiacie VIII koncert organowy, na cześć św. Jana Pawła II. Koncert wykona Pan Dominik Kaczmarek z Poznania. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki organowej. Organizacją koncertów zajmuje się w naszej parafii Pan Marcin Flizikowski, który też prowadzi kronikę z tych wydarzeń. W związku z koncertem zostanie wykonany przegląd i strojenie naszych organów, wykonanych w 1940 w Gdańsku. Ksiądz Proboszcz zlecił to ponownie jednej z najlepszych firm organmistrzowskich „Zdzisław Molin” z miejscowości Odry na Pomorzu.

Dzieje instrumentu z Kolegiaty Żuławskiej pozostaje obecnie w dużej mierze nieznane. Pewnym jest, że w 1872 roku August Terletzki z Elbląga zbudował nowe organy z wykorzystaniem bliżej nieokreślonych elementów z poprzedniego instrumentu. Nowe dzieło miało 25 rejestrów. Organy te przetrwały do 1940 roku, kiedy firma Josefa Goebla z Gdańska na bazie starego instrumentu zbudowała nowy, z 26 głosami i elektropneumatyczną trakturą. W okresie powojennym organy reperował organmistrz Friedrich Schwarz, były pracownik Goebla. W 1973 roku organmistrz Jerzy Kurecki przebudował instrument rozdzielając go na dwie części. Nowy prospekt w zamyśle miał prawdopodobnie przypominać skrzydła anielskie.

Wszystkim Parafianom i Gościom w pierwszym tygodniu października życzymy zdrowia i obfitych łask Bożych.
Dodano 06 Oct 2019 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl