× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Trwa miesiąc poświęcony tradycyjnemu, szczególnemu nabożeństwu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy do udziału w codziennych nabożeństwach majowych, które odprawiane są codziennie w o godz. 17:30 w naszym kościele parafialnym. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku jesteśmy zmuszeni zrezygnować z nabożeństw majowych przy krzyżach i kapliczkach w miejscowościach naszej parafii. Zachęcamy, aby w naszych rodzinach albo indywidualnie kultywować te piękne nabożeństwo ku czci Maryi Panny.

W miniony piątek, niestety w cieniu pandemii, świat obchodził 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jak co roku, od 1946 roku mieszkańcy Dębiny modlili się podczas Mszy świętej sprawowanej w ich intencji, intencji ich rodzin, o zdrowie, błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej w niełatwym czasie epidemii. Dokładnie 75 lat temu mieszkańcy Dębiny - tak doświadczeni przez historię - trudy działań wojennych, pogromów na Wołyniu i repatriację, w dziękczynieniu postawili krzyż na Żuławach, w swojej nowej małej Ojczyźnie. Rodzice i dziadkowie mieszkańców Dębiny musieli pozostawić swoje dotychczasowe zajęcia, gospodarstwa rolne, kościoły, cmentarze i przybyli tutaj, na Żuławy, gdzie odnaleźli swoją nową małą Ojczyznę. Nieprzerwanie od dekad, każdego 9 maja spotykają się na wspólnej Mszy świętej - sprawowanej w intencji żyjących i zmarłych mieszkańców tej miejscowości. W tym roku uroczystości przybrały inny charakter. Msza święta – chyba po raz pierwszy w historii nie odbyła się przy krzyżu w Dębinie, lecz w kościele kolegiackim. Eucharystię połączoną z nabożeństwem majowym sprawowano wczoraj o godz. 15:00.

Jak zapewne większość z nas wie, w czasie pandemii koronawirusa podczas Mszy świętych i nabożeństw w Kolegiacie Żuławskiej może przebywać jednocześnie do 70 osób. Wszyscy obecni, poza kapłanami prowadzącymi nabożeństwa, muszą mieć zakryte usta i nos. Zalecamy korzystanie z rękawiczek oraz utrzymywanie bezpiecznej odległości w czasie poruszania się w kościele oraz przy zajmowaniu miejsc w ławkach. Przy wejściach do kościoła ustawiono punkty dezynfekcyjne, z których należy korzystać – przed i po Mszy świętej lub nabożeństwie.

Podążając jednak za apelem Konferencji Episkopatu Polski, w miarę możliwości wracajmy do kościołów, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności i zarządzeń władz – wróćmy do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Zapoznajmy się też z kolejnymi wskazaniami biskupa elbląskiego na maj 2020 roku, które publikujemy poniżej:
Dodano 10 May 2020 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl