× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Grupy duszpasterskie i wspólnoty parafialne

Parafialny zespół Caritas


Caritas jest jedną z największych organizacji charytatywnych w Polsce, nad którą nadzór pełni Konferencja Episkopatu Polski. Parafialne Zespoły Caritas są najmniejszymi komórkami tej organizacji, zajmującymi się bezpośrednio pracą charytatywną na terenie parafii. Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Mateusza w Nowym Stawie tworzą wolontariusze - opiekunowie charytatywni. Przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowym Stawie oraz lokalnymi przedsiębiorcami, w okresie przedświątecznym jest prowadzona akcja pomocy najuboższym mieszkańcom parafii. Zespół Caritas jest także współorganizatorem corocznych bali charytatywnych.


Liturgiczna służba ołtarzowa


Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii św. Mateusza skupia 42 ministrantów, 17 lektorów oraz 13 ministrantów i lektorów honorowych. Spotkania służby liturgicznej odbywają się w sali parafialnej w soboty o godz. 11:00. Opiekunem ministrantów i lektorów jest ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, do którego mogą zgłaszać się chętni kandydaci.


Grupa młodzieży bierzmowanej


Spotkania ewangelizacyjne w niedziele po Mszy św. o godz. 10:00 prowadzi ks. wikariusz Paweł Wisła oraz katecheta Tomasz Witkowski.


Chór parafialny


Spotkania chóru odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w sali parafialnej. Opiekunem zespołu jest organista Leszek Grzybowski.

Chór parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie powstał w 1945 roku z inicjatywy pierwszego powojennego organisty Tadeusza Cymańskiego. Czterogłosowy chór mieszany liczył w różnych okresach od 25 do 42 osób. Równolegle działał jedenastoosobowy chór męski. W latach 1989 – 1990 działalność zespołu była zawieszona.

Zespół brał udział w wielu uroczystościach religijnych i państwowych m.in. w zjeździe chórów województwa gdańskiego w Sopocie w 1948 roku, przeglądach muzycznych diecezji gdańskiej oraz uroczystościach odpustowych w parafiach dekanatu nowostawskiego. Zespół występował z koncertami kolęd w parafii św. Stanisława w Gdańsku – Wrzeszczu, św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku –Jelitkowie, św. Urszuli w Lichnowach oraz Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym uczestniczył w uroczystościach maryjnych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na Jasnej Górze w Częstochowie, w kościele OO Franciszkanów w Niepokalanowie i parafii NMP Matki Kościoła w Jantarze.

Obecnie chór parafii występuje podczas każdej uroczystości parafialnej i państwowej, m.in. Triduum Paschalnego, Świąt Bożego Narodzenia, wizytacji biskupich, uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania, odpustu św. Mateusza Apostoła, Święta Konstytucji 3 Maja czy Dnia Niepodległości 11 listopada.


Organiści posługujący w Parafii św. Mateusza Apostoła:
  • 1945 - 1980 – Tadeusz Cymański
  • 1980 – 1998 – Jan Klofczyński
  • od 1998 – Leszek Grzybowski

Koło biblijno-modlitewne


Spotkania w środy o godz. 19:00 prowadzi ks. Jerzy Piątkowski.


Żywy różaniec


Żywy Różaniec to międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Pauline-Marie Jaricot. Ma charakter modlitewny, a jego celem jest wspomaganie misji. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób. Opiekunem róż różańcowych jest ks. Paweł Wisła. Spotkania odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00 w sali parafialnej.


Schola dziecięca "Mateuszki"


Spotkania w soboty o godz. 10:00 w salce parafialnej prowadzi ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Zespół skupiający ok. 15 dziewcząt; występuje w każdą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 11:30.


Tygodnik parafialny "Vox Populi Novostaviensis"


Tygodnik parafialny „Vox Populi Novostaviensis” ukazuje się od 29 listopada 1992 roku. W każdą niedzielę tygodnik zamieszcza artykuły z życia Kościoła, diecezji oraz naszej parafii. Publikowane są także rozważania parafian, młodzieży, ogłoszenia i intencje parafialne. Asystentem kościelnym jest ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Kontakt z redakcją: novaredakcja@wp.pl.


Duchowa adopcja dziecka poczętego


Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej - radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do dzieła duchowej adopcji może przystąpić każdy - osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Spotkania odbywają się podczas Mszy świętej wieczornej 25. dnia każdego miesiąca.


Eucharystyczny ruch młodych


ERM skupia dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej. Opiekunem ERM jest ks. Jerzy Piątkowski. Spotkania odbywają się w soboty o godz. 11:00.


Wspólnota "Przemiana"


Wspólnota „Przemiana” – duszpasterstwo trzeźwościowe powstało w roku 2009. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 18:00 w sali parafialnej. Opiekunem grupy jest ks. Jerzy Piątkowski.Osoby chętne do współpracy ze wspólnotami parafialnymi prosimy o kontakt z opiekunami poszczególnych grup.Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl