× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Wkraczamy w drugi tydzień Adwentu. Tegoroczny okres oczekiwania na Narodzenie Jezusa Chrystusa będzie krótszy niż w latach poprzednich, bowiem potrwa zaledwie 22 dni. Ostatnia Niedziela Adwentu przypada w Wigilię Bożego Narodzenia. Do tego czasu, zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w roratach, które w naszej parafii sprawowane są od poniedziałku do soboty o godz. 6:00 rano. Niezmiernie cieszy widok zapełnionych ławek Kolegiaty Żuławskiej, a zwłaszcza najmłodszych parafian, którzy mimo wczesnej pory podjęli trud adwentowego czuwania. Zachęcajmy siebie nawzajem do uczestnictwa w roratach, przybywajmy na nie całymi rodzinami.

W minionym tygodniu w kalendarzu liturgicznym przypadały dwie istotne uroczystości. 6 grudnia Kościół obchodził wspomnienie świętego Mikołaja biskupa. W dobie wszechogarniającej komercjalizacji Świąt Bożego Narodzenia (coraz częściej nazywanych po prostu, a raczej laicku „Świętami”), warto uczyć dzieci, iż święty Mikołaj nie jest mieszkańcem fińskiego Rovaniemi, który rozdaje prezenty jeżdżąc na zaprzęgu z reniferami. Właściwy święty Mikołaj był biskupem Miry, który wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Taki też święty Mikołaj – wyposażony w atrybuty władzy biskupiej – mitrę i pastorał pojawił się w Kolegiacie Żuławskiej 6 grudnia podczas rorat.

W piątek, 8 grudnia przeżywaliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Uroczystą Mszą świętą sprawowaną o godz. 12:00 przeżywaliśmy tzw. Godzinę Łaski. Prawda wiary o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest określona przez dogmatyczne nauczanie Kościoła. Mówi ono, że Maryja poczęta i urodzona tak, jak każdy inny człowiek od chwili swego poczęcia, jeszcze przed narodzeniem, była obdarzona pełnią łaski. Ta prawda wiary jest pośrednio objawiona w Piśmie Świętym. Anioł w chwili zwiastowania powiedział do Maryi: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski” (Łk 1, 28). Bóg przygotował Ją na Matkę Syna Bożego, który nie mógł mieć matki obarczonej skutkami grzechu pierworodnego, nieposiadającej łaski w duszy. Obdarował Ją pełnią swych łask w chwili poczęcia. Została już wtedy odkupiona w sposób wyjątkowy, wznioślejszy niż inni ludzie.

W przyszłą niedzielę rozpoczną się czterodniowe rekolekcje adwentowe. Nauki głosić będzie ks. Karol Detmer, wikariusz parafii bł. Jerzego Matulewicza, który w latach 2009 – 2010 odbywał w naszej parafii praktykę klerycką.
Dodano 14 Dec 2017 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl