× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Dokładnie tak, jak zapowiedział to Pan Jezus tuż przed Wniebowstąpieniem.
Obchodzimy dzisiaj Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, która w polskiej tradycji nazywana jest Zielonymi Świątkami. Święto Ducha Świętego obchodzimy pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim. W języku liturgicznym święto Zesłania Ducha Świętego nazywa się z tego powodu "Pięćdziesiątnicą". Pięćdziesiątnica przypada w Polsce w okresie najpiękniejszego, najbujniejszego rozkwitu przyrody – święto to obchodzimy bowiem zwykle na przełomie maja i czerwca. Różne regiony Polski dopracowały się nieco odmiennego obyczaju zielonoświątkowego, ale wszystkie łączyło uwypuklenie radości z długo oczekiwanego, „zielonego” okresu w roku. Wieńce w ten dzień zdobiły głowy dziewcząt, ludność wiejska w święto to urządzała też liczne zabawy, oczywiście na zielonym łonie przyrody.
Trzy największe uroczystości roku kościelnego są poświęcone trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej: Boże Narodzenie jest świętem Boga Ojca, bo świętem Ojcostwa Bożego – Ojciec Przedwieczny zsyła Syna swego Jednorodzonego na ziemię, by grzeszną ludzkość odkupił. Wielkanoc jest świętem Boga Syna, który po męce i śmierci krzyżowej uwieńczył dzieło Odkupienia chwalebnym Zmartwychwstaniem.
Wielu katolików doskonale pamięta słowa Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wypowiedziane w Warszawie. Papież wołał wówczas: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! Telewizje i portale internetowe pokazywały nam ten moment tysiące razy, potrafimy nawet zaintonować go, tak jak Ojciec Święty. Ale czy pamiętamy, że słowa te – które z pewnością znacznie przyczyniły się do zmiany polskiej rzeczywistości - wypowiedziane były w wigilię Pięćdziesiątnicy właśnie? Tuż przed tymi słowami Jan Paweł II mówił: I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!
Przed nami ostatnie dwa tygodnie maja. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w nabożeństwach ku czci Maryi. Do wspólnej modlitwy w litanii loretańskiej zapraszamy codziennie o godz. 17:30 do Kolegiaty Żuławskiej. Mieszkańców Chlebówki zachęcamy do udziału w nabożeństwie majowym, które odbędzie się dzisiaj o godz. 16:00, natomiast w przyszłą niedzielę na nabożeństwo o 16:00 zapraszamy mieszkańców Mirowa i Kącika.
Nasza wspólnota parafialna przygotowuje się do niezwykle ważnych wydarzeń duszpasterskich. W najbliższą niedzielę, o godz. 9:45 uczniowie trzecich klas Szkoły Podstawowej po raz pierwszy przyjmą sakrament Eucharystii. Uroczystość pierwszej Komunii świętej umożliwi dzieciom pełne uczestnictwo w Mszach świętych; jest drugim – po chrzcie świętym – sakramentem, który przyjmą.
W najbliższy piątek, 25 maja, pochodzący z naszej parafii Piotr Chmura, alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu przyjmie święcenia diakonatu z rąk biskupa seniora Jana Styrny. Uroczystość odbędzie się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu o godz. 16:00.
Nazajutrz, w sobotę, 26 maja święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji elbląskiej ks. bp. Jacka Jezierskiego przyjmie pochodzący z naszej parafii ks. diakon Marek Sadłocha. Uroczystość święceń kapłańskich odbędzie się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu o godz. 10:00.
W przyszłą niedzielę, o godz. 13:00 wszystkich Parafian zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w Mszy świętej prymicyjnej ks. neoprezbitera Marka Sadłochy. Ks. Marek w swojej rodzinnej parafii, w kościele, w którym został ochrzczony, przyjął sakrament pierwszej Komunii świętej i Bierzmowania, a następnie przez lata służył jako ministrant i lektor, odprawi swoją pierwszą Mszę świętą. Wszystkich Parafian i Gości zapraszamy do uczestnictwa w tym pięknym i ważnym dla naszej wspólnoty wydarzeniu. Szersze informacje umieścimy w tym tygodniu na stronie www.kolegiatans.pl

Dodano 19 May 2018 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl