× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Rozpoczyna się październik – miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej. Tradycyjnie w tym czasie będziemy spotykali się podczas nabożeństw różańcowych sprawowanych codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30.

W minionym tygodniu zakończyła się pielgrzymka papieża Franciszka do krajów bałtyckich. Ojciec święty odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię – państwa „siostrzane”, jednak tak różne pod względem zaangażowania religijnego. Podczas podróży apostolskiej na Litwę widoczni byli nasi rodacy – nie tylko tamtejsi Polacy, lecz również duże grupy pielgrzymów z Polski. Również stu trzydziestoosobowa grupa młodzieży z naszej diecezji udała się do Wilna na spotkanie z Franciszkiem. Grupę utworzyli przedstawiciele młodzieży m.in. z Elbląga, Kwidzyna, Iławy, Sztumu, Morąga. Spotkanie młodych z Ojcem Świętym Franciszkiem poprzedziło kilkugodzinne czuwanie na placu przed katedrą św. Stanisława BM i św. Władysława. Był to czas wspólnego śpiewu i modlitwy – w sobotę, 22 września o godz. 15 zgromadzeni na placu wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Grupa z diecezji elbląskiej w Wilnie była już w piątek. Zwiedziła cmentarz na Rossie i Stare Miasto. Mszę św. kapłani odprawili w kościele pw. Świętego Ducha.

Jak poinformował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz, 15 października planowane jest zakończenie prac na wieży północnej Kolegiaty Żuławskiej. W listopadzie zakończą się prace remontowe ściany południowej. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie renowacji bramy głównej, sąsiadującej z rynkiem miejskim. W 2020 roku planowana jest wymiana całej instalacji elektrycznej świątyni, naprawa stropu kościoła, którego stan z każdym rokiem ulega pogorszeniu. Dopiero po wzmocnieniu ścian oraz usunięciu ubytków wewnątrz obiektu będzie możliwe przystąpienie do malowania wnętrza kolegiaty. Jak widać prac przy odtworzeniu piękna naszej świątyni wystarczy na najbliższą dekadę, a warto wspomnieć, że pierwsze zadania renowacyjne (remont ołtarza głównego) przeprowadził jeszcze ks. prałat Ireneusz Glegociński w 2004 roku. Za nami 14 lat wspólnych starań i wysiłku w przywracaniu piękna Kolegiaty Żuławskiej. Nie ustawajmy i włączmy się w to wielkie dzieło – z myślą o kolejnych pokoleniach mieszkańców parafii świętego Mateusza Apostoła. Życzymy wszystkim błogosławionej niedzieli!
Dodano 30 Sep 2018 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl