× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Choć zakończył się liturgiczny okres Bożego Narodzenia, wnętrza świątyń i liturgia nadal nawiązuje do szczególnej tajemnicy narodzenia Pana Jezusa w Betlejemskiej stajni. Aż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego, w tradycji polskiej nazywanego świętem Matki Bożej Gromnicznej, podczas nabożeństw będziemy śpiewali kolędy i pastorałki, a kościoły będą zdobiły szopki bożonarodzeniowe.

W minionym tygodniu Kościół w Polsce obchodził Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W niedzielę, 19 stycznia we wszystkich kościołach naszej diecezji odczytano list pasterski ks. biskupa Jacka Jezierskiego, który w Konferencji Episkopatu Polski odpowiada za kontakty z kościołami protestanckimi. – Po raz kolejny obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – napisał w liście pasterskim do wiernych diecezji elbląskiej bp Jacek Jezierski. Przypomina w nim, że wspólne modlitwy o jedność odbywały się w Warszawie już w latach 60. minionego wieku przy akceptacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Stopniowo zaś tworzył się pewien styl spotkań i modlitwy chrześcijan 

Według bp. Jezierskiego dążenie ekumeniczne jest procesem i wymaga czasu. Nie da się bowiem przezwyciężyć natychmiast narosłych przez stulecia konfliktów, zaszłości, uprzedzeń i stereotypów. Wieki separacji społeczności chrześcijańskich, a nawet wojen religijnych między nimi, pozostawiły w naszej świadomości duchowe zranienia i niechęci. – Nie powinniśmy jednak godzić się z podziałem i jego konsekwencjami. W naszym życiu mamy wiele możliwości, aby stopniowo leczyć duchowe rany i nawiązywać na nowo po stuleciach zerwane kontakty – pisze pasterz Kościoła elbląskiego.
Według bp. Jezierskiego istnieją różne modele jedności. Jeden z nich mówi o spotkaniu „w Chrystusie”, oznaczającym że wszyscy chrześcijanie mogą spotkać się ‘w Nim’ lub ‘przy Nim’. – Im bardziej będziemy szukać Chrystusa, poznawać Go, powracać do Niego oraz żyć według Jego wskazań, tym bardziej także Kościoły i społeczności chrześcijańskie będą bliżej siebie. Będą się korygowały i reformowały. Bo przecież Jezus Chrystus jest źródłem i celem jedności. Konsekwentne dążenie ku Chrystusowi i z Nim jest drogą do pełniejszej jedności z tymi co, jak mówi św. Paweł apostoł: „na każdym miejscu wzywają imienia Pana Jezusa Chrystusa, ich i naszego Pana” – podkreślił w zakończeniu listu biskup elbląski.

Jutro odbędą się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez oddziały 2. Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. W 2020 roku obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Historycy spierają się, czy uprawnione jest określanie 1945 roku mianem „wyzwolenia” przez Związek Sowiecki. Pewien, bardzo ważny obraz minionych wydarzeń dają autorzy książki „Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 roku”. Premiera książki odbyła się w minioną środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autorzy dotarli do interesujących materiałów fotograficznych wykonanych w styczniu 1945 roku. Przedstawiają one znaczne zniszczenia w naszym regionie, niekonieczne związane z działaniami wojennymi, lecz celową grabieżą i niszczeniem dokonywaną przez wojsko sowieckie. Jednymi z najbardziej zniszczonych obiektów w 1945 roku były kościoły. Świątynie były łatwymi celami artylerii, to w ich wnętrzach czerwonoarmiści urządzali stajnie (przykład katedry we Fromborku), nagminnie dochodziło do profanacji. Odrębnym tematem była gehenna sióstr zakonnych – katarzynek i elżbietanek w domach zakonnych na Śląsku, Warmii i Pomorzu. W kolejnych wydaniach naszego tygodnika parafialnego poruszymy ten temat, opisując zniszczenia kościołów na Żuławach.

Dobiegają końca ferie w województwie pomorskim. Na czas nauki i powrotu do szkół – dzieciom i młodzieży życzymy błogosławieństwa Bożego i wielu darów Ducha Świętego. Wszystkim Rodzinom, które w ostatnim tygodniu przyjęły kapłanów – za spotkania i rozmowy składamy serdeczne „Bóg zapłać!”
Dodano 26 Jan 2020 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl