× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Dzisiejsza Niedziela w kalendarzu liturgicznym to uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W polskiej tradycji Niedziela Zesłania Ducha Świętego, zwana jest także Zielonymi Świątkami. Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Dokładnie tak, jak zapowiedział to Pan Jezus tuż przed Wniebowstąpieniem.

Trzy największe uroczystości roku kościelnego są poświęcone trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej: Boże Narodzenie jest świętem Boga Ojca, bo świętem Ojcostwa Bożego – Ojciec Przedwieczny zsyła Syna swego Jednorodzonego na ziemię, by grzeszną ludzkość odkupił. Wielkanoc jest świętem Boga Syna, który po męce i śmierci krzyżowej uwieńczył dzieło Odkupienia chwalebnym Zmartwychwstaniem. Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego.

Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego Przed wojną Zielone Świątki - podobnie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc - były świętami dwudniowymi. Drugi dzień (jako dzień wolny) usunęli komuniści. Po 1989 r. nie było woli, by do dobrych tradycji powrócić. Reforma liturgii po Soborze Watykańskim II sprawiała natomiast, że z kalendarza kościelnego zniknęła oktawa Zesłania Ducha Świętego. Dziś zawsze obchodzimy Pięćdziesiątnicę de facto 49 dni po Zmartwychwstaniu – jest to bowiem święto niedzielne - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W Dziejach Apostolskich czytamy: „I stał się z prędka z nieba szum, jakoby przypadającego wiatru gwałtownego, i napełnił wszystek dom, gdzie siedzieli. I ukazały się im rozdzielone języki jakoby ognia, i usiadł na każdym z nich z osobna: i napełnieni są wszyscy Duchem Świętym i poczęli mówić rozmaitymi językami, jako im Duch Święty wymawiać dawał” (Dz. 2, 2-4).

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił IV już etap odmrożenia gospodarki i życia społecznego po odparciu pierwszej fali koronawirusa. Od 30 maja 2020 r. zniesiono limit osób przebywających w kościołach podczas Mszy świętych i nabożeństw. Oznacza to, że od soboty 30 maja nie obowiązuje limit obecności 105 osób podczas Mszy świętej w Kolegiacie Żuławskiej w Nowym Stawie. Oczywiście nie zostały uchylone obowiązki zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w pomieszczeniach zamkniętych (w tym w kościołach). Obowiązek noszenia maseczek, chust, apaszek zasłaniających usta i nos nie obowiązuje jedynie na wolnej przestrzeni. Informujemy ponadto, że do odwołania obowiązują wytyczne biskupa elbląskiego z 22 maja 2020 r. dotyczące organizacji bierzmowań, uroczystości Pierwszej Komunii świętej oraz Bożego Ciała na terenie naszej diecezji.

Rozpoczynamy czerwiec – miesiąc szczególnego nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w nabożeństwach czerwcowych – codziennie w kościele parafialnym o godz. 17:30.

Drodzy Parafianie, mili Goście, przypominamy fragment wytycznych biskupa elbląskiego: „Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni ”.

Grono kapłanów diecezji elbląskiej powiększyło się o trzech neoprezebiterów. Wczoraj o godz. 10:00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu z rąk księdza biskupa Jacka Jezierskiego święcenia kapłańskie przyjęło trzech diakonów: dk Daniel Kurowski, dk Michał Semeniuk oraz dk Damian Winiarz. W piątek natomiast święcenia diakonatu przyjął alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, Patryk Jaszkowski. W nadchodzących dniach otoczmy modlitewną pamięcią naszych kapłanów, którzy będą obchodzić rocznice przyjęcia święceń kapłańskich. Wszystkim Parafianom, drogim Gościom, a przede wszystkim Dzieciom – składamy najserdeczniejsze i najlepsze życzenia – zdrowia, radości i obfitych łask Bożych.
Dodano 31 May 2020 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl