× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
Lato jest tradycyjnym czasem pielgrzymowania. Pielgrzymi szlak można przebyć, przemierzając tysiące kilometrów, podobnie jak pątnicy podążający szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. Można także wziąć udział w XXVII Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę, której trasa liczy kilkaset kilometrów. Jak informował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, nadal można przystąpić do grupy pielgrzymkowej Żuławy, którą po latach przerwy uformują wierni dekanatów Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański i Krynica Morska. Hasłem tegorocznej pielgrzymki, która potrwa od 27 lipca do 11 sierpnia jest „Ciebie Boga wysławiamy” – „Te Deum laudamus”.
Kto nie czuje się na siłach, aby trasę do Częstochowy przebyć pieszo, może wykorzystać do tego własne dwa kółka. Ks. Krzysztof Sękuła, proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie, wikariusz naszej parafii w latach 2004 – 2007 zaprasza do wzięcia udziału w X Elbląskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. Pielgrzymka wyruszy z Elbląga 5 sierpnia i dotrze do Częstochowy 11 sierpnia. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Panem Jarosławem Siecińskim, nr tel: 504 747 858.

Wczoraj odbyła się piękna uroczystość odpustowa parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie połączona z odpustem w miejscowym Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Jak co roku, w uroczystościach odpustowych wzięli udział przedstawiciele parafii żuławskich, w tym przedstawiciele parafii św. Mateusza Apostoła. Nowostawscy pątnicy wyruszyli z naszej kolegiaty, w siedmiokilometrową trasę o godz. 9:30. Błogosławieństwa na drogę pielgrzymią, udzielił ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Na trasie pielgrzymce przewodził wikariusz, ks. Jerzy Piątkowski. Na miejscu, o godz. 12:00 odbyła się suma odpustowa, a po jej zakończeniu, mieszkańcy Lubieszewa dali przykład swojej tradycyjnej gościnności, zapraszając wszystkich uczestników na festyn parafialny. W kolejnym numerze tygodnika parafialnego, przedstawimy szerszą relację z odpustu w tym najmłodszym, bo ustanowionym w ubiegłym roku, sanktuarium naszej elbląskiej diecezji.

Podejmując temat wakacyjnego pielgrzymowania, warto chwycić za mapę i odszukać niedalekie sanktuaria. Wejherowo – z piękną kalwarią, Swarzewo – z sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza, Piaseczno – z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza. Zwróćmy też uwagę na piękne, stare sanktuaria warmińskie – zarówno te znane: w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce, jak i mniej popularne: w Chwalęcinie, Krośnie koło Ornety czy Glotowie.
Wszystkim Parafianom Gościom i Wypoczywającym na terenie naszej parafii – życzymy obfitych łask Bożych i dobrego odpoczynku.
Dodano 16 Jul 2019 przez Redaktor
Jak informowaliśmy w minioną niedzielę, zgodnie z dekretem księdza biskupa Jacka Jezierskiego, z dniem 1 lipca 2019 r. z funkcji wikariusza parafii św. Mateusza Apostoła zwolniony został ks. Paweł Wisła. Nowym wikariuszem współpracownikiem mianowano ks. Macieja Rusieckiego – kapłana wyświęconego w 2017 roku, dotychczasowego wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego w Malborku. Ks. Maciej rozpocznie pracę w naszej parafii od 1 sierpnia 2019 r.

Rozpoczynamy drugi już tydzień lipca. Pozostało coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o wyruszeniu na szlak pielgrzymkowy. Jak wcześniej informowaliśmy, po kilku latach przerwy z Nowego Dworu Gdańskiego przez Nowy Staw wyruszy grupa „Żuławy”. Grupa ta jest częścią XXVII Elbląskiej Pielgrzymi na Jasną Górę. W parafii Przemienienia Pańskiego, z której pielgrzymka wyrusza odbyły się już dwa spotkania organizacyjne. Osoby, które chciałyby wyjść do Cz5stochowy wspólnie z pielgrzymami, proszone są o kontakt z księżmi pracującymi w naszej parafii albo opiekunem grupy pielgrzymkowej - ks. wikariuszem z Nowego Dworu Gdańskiego.

Już za kilka dni, 13 lipca o godz. 12:00 w Lubieszewie odbędzie się doroczny odpust ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Tego dnia parafia pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej będzie przeżywała uroczystość 1. rocznicy podniesienia kościoła parafialnego do rangi sanktuarium. Jak co roku, z parafii żuławskich wyruszą pielgrzymi, aby wziąć udział w sumie odpustowej. W uroczystej Eucharystii wezmą również udział pielgrzymi z naszej parafii. Wyjście spod plebanii o godz. 9:30. Zachęcamy do przemierzenia niespełna 7 kilometrów, aby oddać hołd Matce Bożej Szkaplerznej. Umacniajmy kult maryjny w naszym „sąsiedzkim”, żuławskim sanktuarium. Więcej informacji o pielgrzymce do Lubieszewa będziemy publikować w kolejnych numerach tygodnika parafialnego.

Za nami pierwsze dwa tygodnie wakacji. Dzieci i młodzież czerpią z letniego wypoczynku oraz wolnego czasu od zajęć szkolnych. Przypominajmy im o codziennej modlitwie i regularnym uczestnictwie w Mszy świętej.
Wszystkim Parafianom Gościom i Wypoczywającym na terenie naszej parafii – życzymy obfitych łask Bożych i dobrego odpoczynku.
Dodano 06 Jul 2019 przez Redaktor
W ubiegłą niedzielę, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, we wszystkich kościołach i kaplicach naszego kraju podczas każdej Mszy świętej wierni śpiewali suplikację „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny”. Modlitwę wynagradzającą za przewinienia śpiewa się w szczególnych momentach związanych z przeproszeniem za świętokradztwa i profanacje.

Jak czytamy w komunikacie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski: „W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. „Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację +Święty Boże, Święty Mocny…+”

Kończymy miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Lipiec to czas przygotowań do pielgrzymek do sanktuariów. Wkrótce podamy szczegóły tradycyjnej pielgrzymki parafii żuławskich do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Lubieszewie.

Z radością informujemy, że odtworzono grupę pielgrzymkową „Żuławy”, funkcjonującą do 2017 roku w ramach Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Chętnych do udziału w pątniczym szlaku prosimy o kontakt z księżmi po każdej Mszy świętej oraz w godzinach funkcjonowania kancelarii parafialnej.

Z kronikarskiego obowiązku dodajemy, że od 1 lipca pracę w swojej pierwszej placówce duszpasterskiej – parafii katedralnej św. Mateusza Apostoła w Elblągi – rozpoczyna ks. neoprezbiter Piotr Chmura.

Letnia pogoda może cieszyć dzieci i młodzież, choć w nieco większym stopniu daje się we znaki osobom starszym i chorym. Korzystajmy z rozwagą z dobrodziejstw letniego czasu.

W pierwszym tygodniu lipca wszystkim Parafianom, Gościom i Wypoczywającym na terenie naszej parafii – życzymy obfitych łask Bożych i dobrego odpoczynku.
Dodano 06 Jul 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl