Parafialny zespół Caritas
Caritas jest jedną z największych organizacji charytatywnych w Polsce, nad którą nadzór pełni Konferencja Episkopatu Polski. Parafialne Zespoły Caritas są najmniejszymi komórkami tej organizacji, zajmującymi się bezpośrednio pracą charytatywną na terenie parafii. Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Mateusza w Nowym Stawie tworzą wolontariusze - opiekunowie charytatywni. Przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowym Stawie oraz lokalnymi przedsiębiorcami, w okresie przedświątecznym jest prowadzona akcja pomocy najuboższym mieszkańcom parafii. Zespół Caritas jest także współorganizatorem corocznych bali charytatywnych.
Liturgiczna służba ołtarzowa
Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii św. Mateusza skupia 42 ministrantów, 17 lektorów oraz 13 ministrantów i lektorów honorowych. Spotkania służby liturgicznej odbywają się w sali parafialnej w soboty o godz. 11:00. Opiekunem ministrantów i lektorów jest ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, do którego mogą zgłaszać się chętni kandydaci.
Grupa młodzieży bierzmowanej
Spotkania ewangelizacyjne w niedziele po Mszy św. o godz. 10:00 prowadzi ks. wikariusz Adam Nowikowski.
Chór parafialny
Spotkania chóru odbywają się we wtorki o godz. 19:00 w sali parafialnej. Opiekunem zespołu jest organista Leszek Grzybowski.
Chór parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie powstał w 1945 roku z inicjatywy pierwszego powojennego organisty Tadeusza Cymańskiego. Czterogłosowy chór mieszany liczył w różnych okresach od 25 do 42 osób. Równolegle działał jedenastoosobowy chór męski. W latach 1989 – 1990 działalność zespołu była zawieszona.
Zespół brał udział w wielu uroczystościach religijnych i państwowych m.in. w zjeździe chórów województwa gdańskiego w Sopocie w 1948 roku, przeglądach muzycznych diecezji gdańskiej oraz uroczystościach odpustowych w parafiach dekanatu nowostawskiego. Zespół występował z koncertami kolęd w parafii św. Stanisława w Gdańsku – Wrzeszczu, św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku –Jelitkowie, św. Urszuli w Lichnowach oraz Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym uczestniczył w uroczystościach maryjnych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na Jasnej Górze w Częstochowie, w kościele OO Franciszkanów w Niepokalanowie i parafii NMP Matki Kościoła w Jantarze.
Obecnie chór parafii występuje podczas każdej uroczystości parafialnej i państwowej, m.in. Triduum Paschalnego, Świąt Bożego Narodzenia, wizytacji biskupich, uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania, odpustu św. Mateusza Apostoła, Święta Konstytucji 3 Maja czy Dnia Niepodległości 11 listopada.
Organiści posługujący w Parafii św. Mateusza Apostoła:- 1945 - 1980 – Tadeusz Cymański
- 1980 – 1998 – Jan Klofczyński
- od 1998 – Leszek Grzybowski
Koło biblijno-modlitewne
Żywy Różaniec
Żywy Różaniec to międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Pauline-Marie Jaricot. Ma charakter modlitewny, a jego celem jest wspomaganie misji. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób. Opiekunem róż różańcowych jest ks. Maciej Rusiecki. Spotkania odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00 w sali parafialnej.
Schola dziecięca
Spotkania w soboty o godz. 14:00 w sali parafialnej prowadzi ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Zespół skupiający ok. 15 dziewcząt; występuje w każdą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 11:30.
Tygodnik parafialny "Vox Populi Novostaviensis"
Tygodnik parafialny „Vox Populi Novostaviensis” ukazuje się od 29 listopada 1992 roku. W każdą niedzielę tygodnik zamieszcza artykuły z życia Kościoła, diecezji oraz naszej parafii. Publikowane są także rozważania parafian, młodzieży, ogłoszenia i intencje parafialne. Asystentem kościelnym jest ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Kontakt z redakcją: [email protected].
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej - radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do dzieła duchowej adopcji może przystąpić każdy - osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Spotkania odbywają się podczas Mszy świętej wieczornej 25. dnia każdego miesiąca.