// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
INSTALACJA FIGURY ŚW. MARII MAGDALENY W KOLEGIACIE ŻUŁAWSKIEJ
W najbliższą sobotę, 10 marca naszą wspólnotę parafialną czeka niezwykle ważne, historyczne wydarzenie. O godz. 10:00 podczas Mszy świętej sprawowanej w Kolegiacie Żuławskiej delegacja duszpasterzy i parafian z bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku przekaże naszej parafii figurę św. Marii Magdaleny.

Figura ta, do 1945 roku stanowiła część Grupy Ukrzyżowania znajdującej się w gdańskiej świątyni św. Mikołaja. Na początku 1945 roku, tuż przed ofensywą Armii Czerwonej, podjęto szeroką akcję ratowania zabytków ruchomych z kościołów Gdańska. W rezultacie cenne wyposażenie liturgiczne, w tym obrazy i rzeźby znalazły się na Żuławach (źródła z lat 60. wskazują, że zabytki ukryto m.in. w kościele parafialnym w Kończewicach). Najprawdopodobniej tuż po wojnie, w ten właśnie sposób do kościoła św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie trafiła Grupa Ukrzyżowania z kościoła w Gdańsku. Pierwszy powojenny proboszcz naszej parafii, ks. Stefan Kinka podjął decyzję o umieszczeniu figury Chrystusa Ukrzyżowanego, Maryi i św. Jana w belce tęczowej nad prezbiterium. Przez lata nie był znany los rzeźby św. Marii Magdaleny. Po ponad siedemdziesięciu latach, staraniem ks. proboszcza Jerzego Pawelczyka, w porozumieniu z proboszczem parafii św. Mikołaja w Gdańsku ojcem Maciejem Okońskim OP, wszystkie elementy Grupy Ukrzyżowania zostaną połączone. Warto podkreślić, iż nie ucierpi na tym wyposażenie gdańskiej bazyliki, bowiem przed laty Ojcowie Dominikanie odtworzyli wszystkie rzeźby, które obecnie zdobią tamtejszą świątynię. Za przekazaniem zabytku optował również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dzięki temu, nasza świątynia uzyska niezwykle cenny, siedemnastowieczny element wyposażenia ruchomego. Po niezbędnej renowacji, figura św. Marii Magdaleny będzie umieszczona na belce tęczowej Kolegiaty Żuławskiej.

10 marca o godz. 10.00, zostanie odprawiona Msza św. przez Ojców Dominikanów z Gdańska, z udziałem pielgrzymów z parafii św. Mikołaja z Gdańska, w czasie której nastąpi przekazanie naszej parafii zabytkowej figury św. Marii Magdaleny, która należy do znajdującej się w naszej kolegiacie Grupy Ukrzyżowania. Wszystkich parafian już dziś serdecznie zapraszam do bardzo licznego udziału w tym historycznym wydarzeniu.
Proboszcz parafii, ks. kanonik Jerzy Pawelczyk
Dodano 05 Mar 2018 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl