// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Po wakacyjnej przerwie wracamy z bieżącą aktualizacją parafialnej strony internetowej. Zachęcamy do stałego odwiedzania naszej witryny, w której będziemy publikować aktualne informacje z życia naszej wspólnoty parafialnej.

Już jutro dzieci i młodzież rozpoczną nowy rok szkolny i katechetyczny – 2018/2019. O godz. 8:00 w kościele kolegiackim właśnie w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców będzie sprawowana Msza święta. Przybądźmy na nią jak najliczniej, dając dobry przykład tym, którzy przez najbliższe miesiące podejmą trud nauki.
1 września minęła 79. rocznica wybuchy II wojny światowej. Nieopodal Nowego Stawu, w Szymankowie odbyły się obchody upamiętniające ofiarę kolejarzy i celników zamordowanych przez Niemców. Uroczystą Mszę świętą w kościele św. Floriana sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. W tegorocznych uroczystościach w Tczewie uczestniczył Prezydent RP Pan Andrzej Duda.

Nadal trwają zapisy na pielgrzymki do Gietrzwałdu i Olsztyna. W dniach od 5 do 9 września odbędzie się IV Żuławska Pielgrzymka Piesza od ujścia Wisły (wyjście z Mikoszewa) do Gietrzwałdu. 8 września wyruszy pielgrzymka autokarowa do Gietrzwałdu i Olsztyna, którą organizuje ks. Andrzej Domoń, proboszcz parafii św. Marcina w Nowej Cerkwi. Wszelkie informacje można uzyskać na plakatach dostępnych w przedsionku kościoła.

Nowy rok szkolny i katechetyczny to także początek działania grup duszpasterskich. Zachęcajmy dzieci i młodzież do uczestnictwa w grupach duszpasterskich:

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS
Caritas jest jedną z największych organizacji charytatywnych w Polsce, nad którą nadzór pełni Konferencja Episkopatu Polski. Parafialne Zespoły Caritas są najmniejszymi komórkami tej organizacji, zajmującymi się bezpośrednio pracą charytatywną na terenie parafii. Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Mateusza w Nowym Stawie tworzą wolontariusze - opiekunowie charytatywni. Obecnie zajmuje się głównie pomocą osobom chorym, użyczając na czas choroby łóżek rehabilitacyjnych, których jest na stanie 28 sztuk. Nowym Prezesem Parafialnego Zespołu Caritas, jest P. Grzegorz Kowalski, działający w tym zespole już kilkanaście lat.

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA
Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii św. Mateusza skupia 42 ministrantów, 17 lektorów oraz 13 ministrantów i lektorów honorowych. Spotkania służby liturgicznej odbywać się będą w sali parafialnej w soboty o godz. 11:00. Opiekunem ministrantów i lektorów jest znowu ks. proboszcz, do którego mogą zgłaszać się chętni kandydaci.

CHÓR PARAFIALNY
Spotkania chóru odbywają się we wtorki o godz. 19:00 w sali parafialnej. Opiekunem zespołu jest organista Leszek Grzybowski. Chór parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie powstał w 1945 roku z inicjatywy pierwszego powojennego organisty Tadeusza Cymańskiego. Czterogłosowy chór mieszany liczył w różnych okresach od 25 do 42 osób. Równolegle działał jedenastoosobowy chór męski. W latach 1989 – 1990 działalność zespołu była zawieszona.
Zespół brał udział w wielu uroczystościach religijnych i państwowych m.in. w zjeździe chórów województwa gdańskiego w Sopocie w 1948 roku, przeglądach muzycznych diecezji gdańskiej oraz uroczystościach odpustowych w parafiach dekanatu nowostawskiego. Zespół występował z koncertami kolęd w parafii św. Stanisława w Gdańsku – Wrzeszczu, św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku –Jelitkowie, św. Urszuli w Lichnowach oraz Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym uczestniczył w uroczystościach maryjnych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na Jasnej Górze w Częstochowie, w kościele OO Franciszkanów w Niepokalanowie i parafii NMP Matki Kościoła w Jantarze.
Obecnie chór parafii występuje podczas każdej uroczystości parafialnej i państwowej, m.in. Triduum Paschalnego, Świąt Bożego Narodzenia, wizytacji biskupich, uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania, odpustu św. Mateusza Apostoła, Święta Konstytucji 3 Maja czy Dnia Niepodległości 11 listopada.
ORGANIŚCI POSŁUGUJĄCY W PARAFII ŚW. MATEUSZA APOSTOŁA W NOWYM STAWIE
1945 - 1980 – Tadeusz Cymański
1980 – 1998 – Jan Klofczyński
od 1998 – Leszek Grzybowski

KOŁO BIBLIJNO – MODLITWNE
Spotkania w środy o godz. 19:00 prowadzi ks. Jerzy Piątkowski.

ŻYWY RÓŻANIEC
Żywy Różaniec to międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Pauline-Marie Jaricot. Ma charakter modlitewny, a jego celem jest wspomaganie misji. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób. Opiekunem róż różańcowych jest ks. Jerzy Piątkowski. Spotkania odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00 w sali parafialnej.

SCHOLA DZIECIĘCA „MATEUSZKI”
Spotkania w soboty o godz. 14:00 w salce parafialnej prowadzi ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Zespół skupiający ok. 15 dziewcząt; występuje w każdą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 11:30.

REDAKCJA TYGODNIKA PARAFIALNEGO „VOX POPULI NOVOSTAVIENSIS”
Tygodnik parafialny „VoxPopuliNovostaviensis” ukazuje się od 29 listopada 1992 roku. W każdą niedzielę tygodnik zamieszcza artykuły z życia Kościoła, diecezji oraz naszej parafii. Publikowane są także rozważania parafian, młodzieży, ogłoszenia i intencje parafialne. Kontakt z redakcją: [email protected].

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej - radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do dzieła duchowej adopcji może przystąpić każdy - osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Spotkania odbywają się podczas Mszy świętej wieczornej 25. dnia każdego miesiąca.

WSPÓLNOTA „PRZEMIANA”
Wspólnota „Przemiana” – duszpasterstwo trzeźwościowe powstało w roku 2009. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 18:00 w sali parafialnej.

Osoby chętne do współpracy ze wspólnotami parafialnymi prosimy o kontakt z opiekunami poszczególnych grup.
Dodano 02 Sep 2018 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl