// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
W minionym tygodniu Kościół w Polsce otrzymał niezwykle ważną informację ze Stolicy Apostolskiej. Po wieloletnim procesie beatyfikacyjnym, 3 października papież Franciszek wyraził formalną zgodę na beatyfikację Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jeden z dekretów uznaje za cud niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia 19-latki ze Szczecina, która w 1988 roku zachorowała na nowotwór tarczycy. Nie dawano jej szans na przeżycie. Wówczas grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. 19-latka nagle i trwale wyzdrowiała.

Trwa październik, tradycyjnie poświęcony modlitwie różańcowej. Całe rodziny zapraszamy do modlitwy przy różańcu – codziennie o godz. 17:30 w Kolegiacie Żuławskiej. W tym roku październik został ogłoszony – z inicjatywy papieża Franciszka – Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Stanowi to nawiązanie do setnej rocznicy opublikowania przez papieża Benedykta XV Listu Apostolskiego "Maximum illud". Dokument ten miał rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego. Z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w przyszłą niedzielę naszą parafię odwiedzi brat Daniel Kloch, który na co dzień posługuje na Madagaskarze.

W sobotę 19 października po Mszy św. wieczornej, o godz. 18.30, odbędzie się w naszej kolegiacie VIII koncert organowy, na cześć św. Jana Pawła II. Koncert wykona Pan Dominik Kaczmarek z Poznania. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki organowej. Organizacją koncertów zajmuje się w naszej parafii Pan Marcin Flizikowski, który też prowadzi kronikę z tych wydarzeń. W związku z koncertem zostanie wykonany przegląd i strojenie naszych organów, wykonanych w 1940 w Gdańsku. Ksiądz Proboszcz zlecił to ponownie jednej z najlepszych firm organmistrzowskich „Zdzisław Molin” z miejscowości Odry na Pomorzu.

Dzieje instrumentu z Kolegiaty Żuławskiej pozostaje obecnie w dużej mierze nieznane. Pewnym jest, że w 1872 roku August Terletzki z Elbląga zbudował nowe organy z wykorzystaniem bliżej nieokreślonych elementów z poprzedniego instrumentu. Nowe dzieło miało 25 rejestrów. Organy te przetrwały do 1940 roku, kiedy firma Josefa Goebla z Gdańska na bazie starego instrumentu zbudowała nowy, z 26 głosami i elektropneumatyczną trakturą. W okresie powojennym organy reperował organmistrz Friedrich Schwarz, były pracownik Goebla. W 1973 roku organmistrz Jerzy Kurecki przebudował instrument rozdzielając go na dwie części. Nowy prospekt w zamyśle miał prawdopodobnie przypominać skrzydła anielskie.

Wszystkim Parafianom i Gościom w pierwszym tygodniu października życzymy zdrowia i obfitych łask Bożych.
Dodano 06 Oct 2019 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl