// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Decyzją papieża Franciszka, miniona niedziela, 25 stycznia była Niedzielą Słowa Bożego. Od 2020 r. każda III Niedziela Zwykła będzie poświęcona adoracji i rozważaniom Pisma świętego. Z tej okazji, we wszystkich kościołach naszej diecezji odczytano list pasterski ks. biskupa Jacka Jezierskiego. Biskup ordynariusz stwierdził: „Niedzielę Słowa Bożego będziemy przeżywać także w następnych latach. Stworzy to okazję do promocji Pisma Świętego, nowych jego wydań, ze stale poprawianym tekstem, tłumaczeniami i współczesnym językiem polskim. Papież Franciszek ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego w Kościele przypomniał słynne zdanie św. Hieronima sprzed tysiąca sześciuset lat. Ten znawca i tłumacz Pisma Świętego na język łaciński z języków oryginalnych, uczynił następującą uwagę: „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” . Ta uwaga nie przestaje być aktualną pomimo kilkunastu wieków, które dzielą nas od czasu św. Hieronima.
Aby lepiej poznać Jezusa Chrystusa i Bożą myśl wobec ludzi oraz każdego z nas, trzeba sięgać po Pismo Święte. Trzeba je czytać w sposób systematyczny, ciągły, albo wybierając którąś z ksiąg. Najlepiej chyba zaczynać lekturę od Ewangelii np. św. Marka czy Łukasza, a także od księgi Dziejów Apostolskich”.
Dzisiaj Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej, gdy z wnętrz kościołów znikaj ozdoby bożonarodzeniowe, a w liturgii, aż do Bożego Narodzenia kończy się śpiewanie kolęd i pastorałek. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.
W Polsce święto Objawienia Pańskiego ma charakter zdecydowanie maryjny – stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic przyniesionych przez wiernych. Liturgię tego święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi na uroczyste sprawowanie Eucharystii. Kapłan wypowiada słowa modlitwy, w której prosi, aby “wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa”.
Gromnice te, jak wskazuje stara modlitwa na ich poświęcenie, miały być wykonane z pszczelego wosku. W różnych regionach były one różnie przystrajane. Podczas Mszy trzymano je zapalone, często starano się je z tym poświęconym ogniem donieść do domu. Tam gospodarz błogosławił nimi dobytek, a dymem robił krzyżyk nad drzwiami i oknami, modląc się o ochronę przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Na znak zawierzenia Maryi w czasie klęsk, szczególnie podczas burzy, w domach i gospodarstwach, również zapala się gromnice. Jako gromnice służą też świece chrzcielne, kiedy to w życie nowo ochrzczonej osoby wkracza światło wiary, która prowadzi przez życie. Pobłogosławione 2 lutego świece podaje się też umierającym.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny – ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię. 2 lutego przypada w Kościele katolickim także Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 roku święty papież Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.
Jak informował w ubiegłych tygodniach ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, 15 lutego odbędzie się kolejny już Bal Charytatywny organizowany przez Parafialny Zespół Caritas. Dochód z zabawy będzie przeznaczony na sfinansowanie działalności dobroczynnej – zwłaszcza letni wypoczynek dzieci i zakup kolejnych łóżek rehabilitacyjnych. Są jeszcze wolne miejsca – zainteresowane osoby proszone są o zapisy u księży albo wolontariuszy naszej parafialnej Caritas.
Wszystkim parafianom i gościom w nadchodzącym tygodniu życzymy zdrowia, obfitych łask i błogosławieństwa Bożego.
Dodano 01 Feb 2020 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl