// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony Ochrona Małoletnich

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
Drodzy Parafianie, mili Goście!
Trwamy w miesiącu październiku, miesiącu poświęconym Matce Bożej Różańcowej. Nabożeństwa różańcowe w naszej parafii odprawiamy codziennie o godz. 17.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy dorosłych, młodzież i dzieci. W sposób szczególny módlmy się o ustanie pandemii koronawirusa, który niestety coraz bardziej się rozprzestrzenia. Ważną częścią nabożeństwa różańcowego jest modlitwa „Pod Twoją Obronę”, którą odmawiamy na koniec różańca, prosząc Maryję o Jej opiekę. Prosimy, aby rodziny naszej parafii, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć we wspólnej modlitwie różańcowej w kościele odmawiały ją w swoich domach w intencji ustania pandemii.
Pod Twoją obronę to modlitwa chrześcijańska pochodząca z III wieku. Została odnaleziona przez angielskich archeologów niedaleko Aleksandrii. Zapisano ją na fragmencie papirusu, który datowany jest na około 250 rok. Widać więc wyraźnie, że już bardzo wcześnie chrześcijanie uważali Matkę Jezusa za swoją Patronkę. Użyte zresztą słowo “opieka”, przetłumaczone w średniowieczu na łacinę jako præsídium (ochrona, patronat) jest bardzo istotnym tropem religijnym, wskazującym na potrzebę bycia pod płaszczem, patronatem, opieką Kogoś silniejszego od nas i bardziej zasłużonego. Za taką osobę uważana właśnie była i jest Maryja.

WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE BISKUPA ELBLĄSKIEGO 17.10.2020
1. Limity wiernych w kościołach
Od 17 października obowiązują limity uczestników nabożeństw w kościołach: w tzw. strefie żółtej – 1 osoba na 4m2, w strefie czerwonej - 1 osoba na 7m2. Przy drzwiach wejściowych do kościoła należy umieścić tego typu informację.
2. Dyspensa
Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada br. osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia.
3. Chrzest
Do obrzędów chrzcielnych używamy za każdym razem świeżej wody. Kapłan udziela chrztu w maseczce, a przed i po namaszczeniu olejem krzyżma, myje i dezynfekuje ręce.
4. Spowiedź
Nie spowiadamy w konfesjonałach zamkniętych (szafowych). Po każdej spowiedzi dezynfekujemy folię na kratach konfesjonału od strony penitenta. Wymieniamy ją przynajmniej raz w tygodniu.
5. Chorzy
Księża idą do chorych z Komunią świętą tylko na wyraźne zaproszenie, ponawiane za każdym razem. Czynią to w maseczkach, a nawet rękawiczkach, gdyż mamy do czynienia z grupą podwyższonego ryzyka, tj. osób chorych, starszych, o mniejszej odporności immunologicznej. Opiekujący się chorymi i ich rodziny przeżywają często lęk, którego nie można lekceważyć.
6. Udzielanie Komunii
Szafarze, w tym także księża, udzielają Komunii w maseczkach.
Komunia może być udzielana zarówno: klęczącym „do ust”, jak i stojącym „na rękę”. Obydwa sposoby są równouprawnione. Wierni posiadają prawo wyboru sposobu przyjęcia Komunii. Szafarzowi nie wolno tego prawa ograniczać.
Przed Komunią należy poinformować wiernych o porządku i sposobie przyjmowania Eucharystii. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię do ust i na rękę. Jeśli jest tylko jeden szafarz najpierw udziela Komunii na rękę, a następnie do ust. Szafarz okazuje zawsze cierpliwość i zrozumienie przystępującym do Komunii.
7. Uroczystość Wszystkich Świętych
Zachęcam, aby w Uroczystość Wszystkich Świętych zachować w kościołach porządek niedzielny (nie redukować ilości Mszy św.). Podobnie może być w Dniu Zadusznym (2 listopada). Należy przypominać wiernym, że cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych i odwiedziny grobów trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopada, aby uniknąć przebywania w tłumie.
8. Spotkania i katecheza przyparafialna
Jeśli pozwalają na to przepisy sanitarne, w danej miejscowości czy dzielnicy, można gromadzić się na spotkania w grupach, wspólnotach, dla formacji i katechezy. Patrzymy tutaj analogicznie na działalność pozaszkolną i kulturalną, którą prowadzą stowarzyszenia i instytucje.
9. Zasady bezpieczeństwa
W kościele, zakrystii, kancelarii parafialnej, używamy maseczek osłaniających usta i nos. Przy drzwiach kościoła umieszczamy dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Dodano 17 Oct 2020 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl