× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Wchodzimy w drugą część września. Dziś przypada 78. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. 17 września 1939 r., wypełniając postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Rzeczypospolitej, przypieczętowując faktyczny IV rozbiór naszego kraju. Na Kresach rozpoczęły się prześladowania ludności polskiej, zakończone wywózkami do Azji Środkowej. W pamięci wielu rodzin zamieszkujących naszą parafię wciąż żywe są tamte dramatyczne lata. Szczególnie dzisiaj pamiętajmy w modlitwie o wszystkich tych, którzy oddali życie broniąc Ojczyzny oraz ofiarach stalinowskiego terroru.

W minioną niedzielę podczas każdej Mszy świętej uczestniczyliśmy w akcie poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Było to nawiązanie do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r. Jednocześnie, oczy Kościoła w Polsce były zwrócone na sanktuarium w warmińskim Gietrzwałdzie. 10 września przypadała 140. rocznica objawień maryjnych. Od 27 czerwca do 16 września 1877 r., na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej (obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny) i Justynie Szafryńskiej. Obie dziewczynki pochodziły z niezamożnych rodzin. Maryja przemawiała do nich po polsku, co wywołało poruszenie, jako że język polski był wówczas w Prusach zakazany. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii. Od czasu objawienia do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów (łącznie nawet około miliona rocznie). Warto dodać, że objawienia gietrzwałdzkie są jedynymi oficjalnie uznanymi przez Stolicę Apostolską. Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvadore Penacchio wraz z członkami Episkopatu Polski, z ks. prymasem Wojciechem Polakiem na czele. Diecezję elbląską reprezentował ks. biskup Jacek Jezierski.
Również w ubiegłą niedzielę w naszej parafii odbyło się doroczne święto plonów. Dożynki roku 2017 rozpoczęły się Mszą świętą w Kolegiacie Żuławskiej sprawowaną przez ks. kanonika Jerzego Pawelczyka w intencji rolników. Po Eucharystii – w akompaniamencie orkiestry dętej – uczestnicy udali się na pole koncertowe, gdzie odbyła się część oficjalna oraz zabawa trwająca do późnych godzin wieczornych.

Jak informował w ubiegłym tygodniu ks. proboszcz, tegoroczna uroczystość odpustowa została przeniesiona z czwartku, 21 września na sobotę 23 września. Suma odpustowa będzie sprawowana w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 11:00.

Przypominamy również o ustaleniach dotyczących przyszłorocznych uroczystości: Pierwszej Komunii Świętej oraz prymicjach ks. diakona Marka Sadłochy. Uroczystość przyjęcia dzieci do Pierwszej Komunii Świętej odbędzie się 27 maja o godz. 9.45. Msza św. prymicyjna ks. Marka Sadłochy będzie również 27 maja, ale o godz. 13.00. 17 września, po Mszy św. o godz. 11.30, zgłoszenia dzieci do I Komunii św. przez ich rodziców i złożenie wypełnionych deklaracji. Po Mszy św. odpustowej , w sobotę 23 września (godz. 11.00), dzieci klas III, otrzymają książeczki udziału w życiu liturgicznym kościoła.

Wszystkim Czytelnikom życzymy dobrze spędzonej, rodzinnej niedzieli oraz owocnego tygodnia pracy i nauki.
Dodano 17 Sep 2017 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl