× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Ogłoszenia
1.Niedzielą Palmową, rozpoczynamy Wielki Tydzień. Czas szczególnego przeżywania Męki Pana Jezusa i Pamiątki Dnia Jego śmierci oraz Zmartwychwstania. W tym czasie, trwajmy gorliwie na modlitwie w świątyni, zwłaszcza we wszystkie dni Triduum Paschalnego, które jest centrum liturgii całego roku. Dziś Gorzkie Żale o godz. 15.00.
2.W Wielką Środę Msza św. o godz. 18.00.Po Mszy św., tradycyjnie odprawimy Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta. Przybądźmy więc bardzo licznie na tę modlitwę. Pójdziemy na Plac Kościuszki, potem ul. Jana Pawła II, ul. Kopernika, a ostatnia stacja będzie przy grocie. Inscenizację do poszczególnych stacji przedstawią dzieci pod kierunkiem Pana katechety Tomasza Witkowskiego, natomiast rozważania poprowadzą parafianie.
3.W Wielki Czwartek o 9.00 wszyscy ministranci i lektorzy naszej parafii wraz z kapłanami udadzą się autokarem do Elbląga na Mszę św. Krzyżma. Powrót o godz. 14.00.
O godz. 18.00 Msza św. w naszej parafii. Ponieważ jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa, przybądźmy wszyscy do kościoła. W czasie tej Mszy św. trzynastu kandydatów: Groszkowski Wiktor, Kamiński Julian, Kasiuk Gabriel, Pałka Marcin, Łydziński Oliwier, Wrzesiński Kamil, Bielecki Daniel, Wysocki Kacper, Wrzesiński Wiktor, Gońciarz Ksawier, Sekuła Aleksander, Serwin Jan i Łabaj Michał, zostaną przyjęci do grona ministrantów, natomiast Grzmil Franciszek, Łapiński Paweł, Łapiński Michał i Miłosz Lipa, otrzymają z rąk biskupa Krzyże lektorskie. Po Mszy św. Gorzkie Żale – część I- i adoracja w ciemnicy do godz. 22.00. Spowiedź św. od godz. 20.00 do 22.00.
4.W Wielki Piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 8.00. O godz. 09.00 Gorzkie Żale część II, ostatnia w tym Wielkim Poście Droga Krzyżowa o godz. 12.00, o godz. 15.00, śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo Wielkopiątkowe rozpoczniemy o godz. 18.00. Ponieważ jest to dzień śmierci naszego Pana, przybądźmy wszyscy, aby ucałować z szacunkiem Krzyż święty. Ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. O godz. 19.30 – 9 dniową nowennę, rozpoczną Czciciele Bożego Miłosierdzia. Nowenna ta będzie odprawiana aż do soboty przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. O godzinie 21.00 adoracja z udziałem wszystkich parafian aż do godziny 24.00. O godz. 23.45, na zakończenie adoracji – gorzkie Żale – część III. Od godz. 20.00 do 24.00, będzie jeszcze okazja do odprawienia spowiedzi wielkanocnej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.
5.W Wielką Sobotę adoracja przy grobie Pańskim już od 8.00 rano. Święcenie pokarmów wielkanocnych o godz. 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00. Święcenie pokarmów na wioskach:
10.00 – Dębina, 10.15 – Chlebówka, 10.45 – Mirowo, 11.00 – Tralewo, 11.30 – Kącik, 11.45 – Trępnowy. W AGAPE o 12.15.
W czasie święcenia pokarmów, będziemy zbierać ofiary na renowację z naszej kolegiaty.
6.Centralne uroczystości Wielkiej Soboty czyli Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. Przynieśmy świece, aby odnowić przyrzeczenia chrztu świętego. Adoracja do godz. 22.00. Spowiedź od godz. 20.00 do 22.00.
7.W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę i we wtorek po świętach, kancelaria parafialna będzie nieczynna.
8.W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 Uroczysta Rezurekcja z procesją wokół kościoła. Pamiętajmy, że procesja wyrusza przed Mszą świętą. Następne Msze św. o godz. 10.00, 11.30, 13.00 i o 18.00.
9.W poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę: 7.00, 8.00, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00. Odczytany zostanie list rektora KUL-u, a ofiary przeznaczone będą na tę uczelnię.
10.Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego
- z Chlebówki – 230 zł – przekazała Pani Irena Loryś
- z Kącika – 170 zł – przekazała Pani Anna Sitowska
- z Mirowa 110 zł - zbierała Pani Hanka
Bóg zapłać też za ofiary indywidualne
11.W Wielką Sobotę o godz. 13.00, parafialny Zespół Caritas, będzie wydawał paczki świąteczne oraz ciasto, którym z potrzebującymi pragną podzielić się Państwo Jendruszewscy, właściciele cukierni „Jędruś”. Za ten dar serca, składamy serdeczne Bóg zapłać.
12.Panu Burmistrzowi, Jerzemu Szałachowi, dziękuję za ufundowanie nagród za największe i najpiękniejsze palmy oraz za cukierki dla dzieci. Panu Wojciechowi Ostrowskiemu i Panu Krzysztofowi Pruchniewskiemu, podziękowanie za przywiezienie osiołka na dzisiejszą procesję. Panu Dyrektorowi Tomaszowi Bojarczuk, dziękuję za udostępnienie pomieszczeń szkolnych na dzisiejszą uroczystość.Pani Małgosi Ostrowskiej i Pani Ani Wolak,za przygotowanie strojów na dzisiejszą procesję.
13.Zapowiedzi: Surowiec Maciej i Giłka Gabriela – zapowiedź I
Kordylasiński Tomasz i Krupińska Anna – zapowiedź I
14.W przedsionku kościoła do nabycia Gość Niedzielny, Gazetka Parafialna i kartki świąteczne z naszym kościołem.
15.Wszystkim parafianom i gościom życzymy wiele zdrowia i łask Bożych.
Dodano 25 Mar 2018 przez Redaktor
1. Rekolekcje wielkopostne rozpoczęte. Rekolekcjonistę, ks. Krzysztofa Sękułę, wspierajmy modlitwą, aby ten czas rekolekcji świętych, wydał stokrotne owoce. Program będzie bardzo przejrzysty. Otóż w poniedziałek, we wtorek i w środę, o godz. 9.00 dla uczniów Szkoły Podstawowej, o godz. 10.00 dla dorosłych, o 13.00 dla młodzieży gimnazjalnej i o 18.00 dla dorosłych i młodzieży ponad gimnazjalnej i pracującej. We wtorek o 10.00 Msza św. i nauka dla chorych, potem odwiedzimy chorych zgłoszonych do spowiedzi św. wielkanocnej i tych których nawiedzamy zawsze w I piątki miesiąca. Spowiedź codziennie już na 15 minut przed każdą Mszą świętą. Szczegółowy program rekolekcji znajdziemy w gablocie oraz w gazetce parafialnej.
2. Zachęcamy do udziału w Gorzkich Żalach – dziś o15.00 z kazaniem pasyjnym ks. Rekolekcjonisty oraz w nabożeństwie Drogi Krzyżowej – w piątek o 17.15.
3. Jutro Uroczystość św. Józefa. Msza św. wieczorna z kazaniem. Modlitwa obejmijmy wszystkich , którzy noszą imię tak wspaniałego Patrona, a szczególnie J.E. Ks. Biskupa Seniora Józefa Wysockiego.
4. Za tydzień Niedziela Palmowa. Przygotujmy duże, kilkumetrowe palmy, które ubogacą naszą procesję. Największe palmy wezmą udział w konkursie z nagrodami, które co roku funduje Pan Burmistrz. Kto chce wziąć udział w tym konkursie, koniecznie musi przeczytać regulamin, który jest w naszej gazetce i na stolikach przy wyjściu bocznym i głównym. Przybądźmy więc bardzo licznie o godz. 11.00, na plac ul. Bankowej, gdzie jak co roku, odbędzie się poświęcenie palm, a potem wyruszy procesja do kościoła. W przyszłą niedzielę, palmy będziemy święcić na każdej Mszy św.
5. Dziś o godz. 15.00 w Lichnowach, w Sali parafialnej, kolejne spotkanie w ramach nauk przedmałżeńskich.
6. Bóg zapłać za ofiary, na kwiaty do grobu Pańskiego:
- parafianom z Dębiny wieś – 553 zł – ofiary zbierały i przekazały: Pani Anna Wolak i Pani Sylwia Cybulska.
- parafianom z ul. Żuławskiej – 475 zł – zbierała i przekazała Pani Halina Zakrzewska
- parafianom z bloku nr z ul Obr. Westerplatte 4 – zbierała i przekazała Pani Krystyna Jońca
- parafianom z ul. Zwycięstwa 3C – zbierały i przekazały Panie: Anna Zielińska i Krystyna Maj
- parafianom z ul. Słowackiego –zbierały i przekazały Panie: Dorota Pelowska i Mirosława Kępka
7. Bóg zapłać wszystkim wiernym za złożenie jałmużny postnej na działalność charytatywną. Niech Pan Bóg wynagrodzi dobroć serca.
8. Darowizna na renowację kościoła:
Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Mateusza Apostoła, 82-230 Nowy Staw, Pl. Kard. St. Wyszyńskiego 1, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010
9.Przy wyjściu z kościoła można nabyć gazetkę parafialną i gościa niedzielnego .
10.Niech Dobry Bóg obficie pobłogosławi wszystkim parafianom i gościom.
Dodano 18 Mar 2018 przez Redaktor
1. Każdy katolik, powinien jak najowocniej przeżyć czas Wielkiego Postu. Służą temu, między innymi, nabożeństwa pokutne oraz rozważanie Męki Pańskiej. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 15.00. Droga Krzyżowa dla wszystkich w piątek o godz. 17.15.
Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w naszej parafii w piątą niedzielę Wielkiego Postu czyli od 18 marca. Przeprowadzi je ks. Krzysztof Sękuła, proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala w Ryjewie. Już teraz podejmijmy postanowienie wzorowego uczestnictwa w tych obowiązkowych, przed Wielkanocą, dniach skupienia. Starajmy się nigdy nie zaniedbywać spowiedzi wielkanocnej.
2. W najbliższy czwartek 8 marca - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom życzymy błogosławieństwa Bożego, radości i pokoju serca!
3. W sobotę, 10 marca o godz. 10.00, zostanie odprawiona Msza św. przez Ojców Dominikanów z Gdańska, z udziałem pielgrzymów z parafii św. Mikołaja z Gdańska, w czasie której nastąpi przekazanie naszej parafii zabytkowej figury św. Marii Magdaleny, która należy do znajdującej się w naszej kolegiacie Grupy Ukrzyżowania. Wszystkich parafian już dziś serdecznie zapraszam do bardzo licznego udziału w tym historycznym wydarzeniu.
4. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i ołtarzy.
5. Dziś o godz. 15.00 w Lichnowach, w Sali parafialnej, kolejne spotkanie w ramach dekanalnych nauk przedmałżeńskich. Wszyscy, którzy zamierzają w najbliższym czasie wstąpić w związek małżeński, powinni wziąć udział w tych spotkaniach
6. Samorząd Województwa Pomorskiego, przyznał dla naszej parafii 250 tysięcy złotych. Jest to największa dotacja dla naszej parafii, jaka otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego od ponad 10 lat. Zdanie, jakie podjąłem na ten rok, wynosi ponad półtora miliona złotych. Starania o dalsze dotacje trwają. Dużej pomocy udzieli nam nasz Burmistrz Jerzy Szałach i Pan Poseł Tadeusz Cymański. Chodzi o skuteczne uzasadnienie celowości podejmowanych przez nas zadań i przekonanie różnych instytucji do tego, w jak tragicznym stanie jest nasza kolegiata, mimo intensywnych remontów trwających już ponad 10 lat. Wszyscy widzimy, że nieustanna i konieczna renowacja kolegiaty, nie podlega dyskusji. Jak najszybciej chcielibyśmy zamknąć remont kolegiaty od zewnątrz, bo sypie się ona znowu od wewnątrz. Dlatego zajmowanie miejsc z tyłu prawej bocznej nawy, zostaje ograniczone, ze względu na odpadające bryły tynku, co grozi niebezpieczeństwem dla wiernych. W związku z tym apeluję, aby nie zajmować miejsc w czasie nabożeństw, w miejscach niebezpiecznych.
Miejsca te są oznakowane specjalnymi taśmami. Uważam osobiście, że grozi nam zawalenie się stropu. Brak renowacji w tym zakresie, grozi w najbliższym czasie, zamknięciem kościoła i wyłączeniem go z użytku na rzecz sprawowania w nim jakichkolwiek nabożeństw. Dalsza renowacja będzie wymagała kolejnych milionów dotacji. Co wyniknie z naszych nadziei, okaże się w przyszłości. Jedno jest pewne. Gdyby nie renowacje, które miały miejsce w ostatnich dziesięciu latach, kościół nasz, nie byłby już do użytku.
7. Ofiary na remont kościoła można wpłacać na numer konta:
Parafia św. Mateusza Apostoła Nowy Staw
02 8304 0005 0000 4037 2000 0010

8. Gość Niedzielny i Gazetka Parafialna, do nabycia przy wyjściu z kościoła,

9. Wszystkim parafianom i gościom życzymy wiele zdrowia i łask Bożych.
Dodano 05 Mar 2018 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... 97 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl