× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
Krótka relacja fotograficzna, którą publikujemy w bieżącym wydaniu naszego tygodnika parafialnego oraz w Internecie, nawiązuje do uroczystości Najświętszego Serca i Krwi Jezusa Chrystusa, zwanej w naszej polskiej tradycji uroczystością Bożego Ciała. Tegoroczne obchody Bożego Ciała, w zdecydowanej większości parafii były zupełnie inne niż zwykle. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, nie wyruszyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami naszego miasta. Nie było też pięknych – jak co roku – ołtarzy. Po Mszy świętej o godz. 10:00 wyruszyliśmy w procesji dookoła kościoła – w asyście parafian niosących chorągwie i feretrony, strażaków, dzieci pierwszokomunijnych oraz dziewczynek sypiących kwiaty. Boże Ciało roku 2020, choć zdecydowanie inne niż wszystkie dotychczasowe, było pewnym ważnym etapem w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Było to bowiem pierwsze tak duże wydarzenie liturgiczne, które zgromadziło tak wielu wiernych od początku pandemii. Trwajmy w modlitwie, zwłaszcza w intencji ustania tej poważnej choroby. Niewątpliwie sprzyjać temu będzie oktawa Bożego Ciała połączona z procesjami wokół naszej kolegiaty.

Do piątku, 20 czerwca po Mszy świętej będziemy modlili się w nabożeństwie czerwcowym połączonym z procesją z Najświętszym Sakramentem, manifestując naszą wiarę. W minioną niedzielę, nasza wspólnota parafialna obchodziła uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Tegoroczna Pierwsza Komunia ma szczególny charakter. Przystąpiło do niej piętnaścioro uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej – 8 dziewczynek i 7 chłopców. Jak co roku, dzieci pierwszokomunijne uczestniczyły w Białym Tygodniu, codziennie przyjmując Jezusa do swojego serca.

Dzisiaj natomiast, podczas Mszy świętej o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii świętej. Wezmą w niej udział uczniowie klas czwartych, którzy w ubiegłym roku po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii. Otaczajmy te dzieci szczególną modlitewną pamięcią i wsparciem, aby nadal były związane z Kościołem i jego nauczaniem.
Wszystkim Parafianom, Gościom, a nade wszystko Maturzystkom i Maturzystom, którzy poddają się niełatwym egzaminom życzmy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego. Księdzu Proboszczowi kanonikowi Jerzemu Pawelczykowi w 34. rocznicę święceń kapłańskich życzymy zdrowia, sił w kierowaniu naszą parafią oraz wszelkiej pomyślności i opieki Matki Bożej.

Przypominamy, że od 30 maja 2020 r. zniesiono obostrzenia związane z limitem osób przebywających w kościołach. Prosimy jednak o zachowanie zaleceń sanitarnych: utrzymywania dystansu oraz zakrywania nosa i ust.
Dodano 13 Jun 2020 przez Redaktor
Dziś, piętnaścioro dzieci przystąpi do sakramentu Pierwszej Komunii świętej. Niestety, w związku z obowiązującymi obostrzeniami wprowadzonymi 22 maja 2019 roku przez biskupa elbląskiego, ks. Jacka Jezierskiego, we wszystkich parafiach naszej diecezji nie będzie tradycyjnej procesji z Najświętszym Sakramentem oraz nabożeństw przy czterech ołtarzach. W związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym, wyjątkowo w 2019 roku procesja Bożego Ciała wyruszy trasą wokół Kolegiaty Żuławskiej. Procesja odbędzie się po Mszy świętej o godz. 10:00 w Boże Ciało (czwartek, 11 czerwca 2020 r.). Jak co roku, w oktawę Bożego Ciała (12 -19 czerwca 2020 r.) zachęcamy do udziału w procesjach połączonych z nabożeństwem czerwcowym. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa (poza okresem oktawy Bożego Ciała) sprawujemy o godz. 17:30.

Jak wspomnieliśmy wyżej, dzisiaj nasza wspólnota parafialna obchodzi uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Tegoroczna Pierwsza Komunia ma szczególny charakter. Przystąpi do niej piętnaścioro uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej – 8 dziewczynek i 7 chłopców. Uroczystość Pierwszej Komunii świętej odbędzie się dzisiaj o godz. 9:45 w Kolegiacie Żuławskiej. Niech dobry Bóg czuwa i błogosławi dzieciom, które dzisiaj po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć w ofierze Mszy świętej. Jak co roku, pomimo obostrzeń epidemicznych zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w Białym Tygodniu. Dzieci pierwszokomunijne będą uczestniczyć codziennie we Mszy świętej o godz. 18:00 (poza uroczystością Bożego Ciała, gdy wezmą udział w sumie parafialnej o godz. 10:00).

Wszystkim Parafianom, Gościom, a nade wszystko Maturzystkom i Maturzystom, którzy w nadchodzącym tygodniu rozpoczynają niełatwy maraton egzaminacyjny, życzmy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego. Również Kapłanom posługującym w naszej wspólnocie parafialnej: ks. proboszczowi Jerzemu Pawelczykowi, który 14 czerwca obchodzi 34. rocznicę święceń kapłańskich oraz ks. wikariuszowi Jerzemu Piątkowskiemu, obchodzącemu 10 czerwca 31. rocznicę święceń kapłańskich, życzymy zdrowia i błogosławieństwa w każdym dniu kapłańskiej posługi.

Przypominamy, że od 30 maja 2020 r. zniesiono obostrzenia związane z limitem osób przebywających w kościołach. Prosimy jednak o zachowanie zaleceń sanitarnych: utrzymywanie dystansu oraz zakrywania nosa i ust.
Dodano 07 Jun 2020 przez Redaktor
Dzisiejsza Niedziela w kalendarzu liturgicznym to uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W polskiej tradycji Niedziela Zesłania Ducha Świętego, zwana jest także Zielonymi Świątkami. Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Dokładnie tak, jak zapowiedział to Pan Jezus tuż przed Wniebowstąpieniem.

Trzy największe uroczystości roku kościelnego są poświęcone trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej: Boże Narodzenie jest świętem Boga Ojca, bo świętem Ojcostwa Bożego – Ojciec Przedwieczny zsyła Syna swego Jednorodzonego na ziemię, by grzeszną ludzkość odkupił. Wielkanoc jest świętem Boga Syna, który po męce i śmierci krzyżowej uwieńczył dzieło Odkupienia chwalebnym Zmartwychwstaniem. Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego.

Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego Przed wojną Zielone Świątki - podobnie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc - były świętami dwudniowymi. Drugi dzień (jako dzień wolny) usunęli komuniści. Po 1989 r. nie było woli, by do dobrych tradycji powrócić. Reforma liturgii po Soborze Watykańskim II sprawiała natomiast, że z kalendarza kościelnego zniknęła oktawa Zesłania Ducha Świętego. Dziś zawsze obchodzimy Pięćdziesiątnicę de facto 49 dni po Zmartwychwstaniu – jest to bowiem święto niedzielne - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W Dziejach Apostolskich czytamy: „I stał się z prędka z nieba szum, jakoby przypadającego wiatru gwałtownego, i napełnił wszystek dom, gdzie siedzieli. I ukazały się im rozdzielone języki jakoby ognia, i usiadł na każdym z nich z osobna: i napełnieni są wszyscy Duchem Świętym i poczęli mówić rozmaitymi językami, jako im Duch Święty wymawiać dawał” (Dz. 2, 2-4).

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił IV już etap odmrożenia gospodarki i życia społecznego po odparciu pierwszej fali koronawirusa. Od 30 maja 2020 r. zniesiono limit osób przebywających w kościołach podczas Mszy świętych i nabożeństw. Oznacza to, że od soboty 30 maja nie obowiązuje limit obecności 105 osób podczas Mszy świętej w Kolegiacie Żuławskiej w Nowym Stawie. Oczywiście nie zostały uchylone obowiązki zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w pomieszczeniach zamkniętych (w tym w kościołach). Obowiązek noszenia maseczek, chust, apaszek zasłaniających usta i nos nie obowiązuje jedynie na wolnej przestrzeni. Informujemy ponadto, że do odwołania obowiązują wytyczne biskupa elbląskiego z 22 maja 2020 r. dotyczące organizacji bierzmowań, uroczystości Pierwszej Komunii świętej oraz Bożego Ciała na terenie naszej diecezji.

Rozpoczynamy czerwiec – miesiąc szczególnego nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w nabożeństwach czerwcowych – codziennie w kościele parafialnym o godz. 17:30.

Drodzy Parafianie, mili Goście, przypominamy fragment wytycznych biskupa elbląskiego: „Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni ”.

Grono kapłanów diecezji elbląskiej powiększyło się o trzech neoprezebiterów. Wczoraj o godz. 10:00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu z rąk księdza biskupa Jacka Jezierskiego święcenia kapłańskie przyjęło trzech diakonów: dk Daniel Kurowski, dk Michał Semeniuk oraz dk Damian Winiarz. W piątek natomiast święcenia diakonatu przyjął alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, Patryk Jaszkowski. W nadchodzących dniach otoczmy modlitewną pamięcią naszych kapłanów, którzy będą obchodzić rocznice przyjęcia święceń kapłańskich. Wszystkim Parafianom, drogim Gościom, a przede wszystkim Dzieciom – składamy najserdeczniejsze i najlepsze życzenia – zdrowia, radości i obfitych łask Bożych.
Dodano 31 May 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl