// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Wkraczamy w drugi tydzień Adwentu. Tegoroczny okres oczekiwania na Narodzenie Jezusa Chrystusa będzie krótszy niż w latach poprzednich, bowiem potrwa zaledwie 22 dni. Ostatnia Niedziela Adwentu przypada w Wigilię Bożego Narodzenia. Do tego czasu, zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w roratach, które w naszej parafii sprawowane są od poniedziałku do soboty o godz. 6:00 rano. Niezmiernie cieszy widok zapełnionych ławek Kolegiaty Żuławskiej, a zwłaszcza najmłodszych parafian, którzy mimo wczesnej pory podjęli trud adwentowego czuwania. Zachęcajmy siebie nawzajem do uczestnictwa w roratach, przybywajmy na nie całymi rodzinami.

W minionym tygodniu w kalendarzu liturgicznym przypadały dwie istotne uroczystości. 6 grudnia Kościół obchodził wspomnienie świętego Mikołaja biskupa. W dobie wszechogarniającej komercjalizacji Świąt Bożego Narodzenia (coraz częściej nazywanych po prostu, a raczej laicku „Świętami”), warto uczyć dzieci, iż święty Mikołaj nie jest mieszkańcem fińskiego Rovaniemi, który rozdaje prezenty jeżdżąc na zaprzęgu z reniferami. Właściwy święty Mikołaj był biskupem Miry, który wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Taki też święty Mikołaj – wyposażony w atrybuty władzy biskupiej – mitrę i pastorał pojawił się w Kolegiacie Żuławskiej 6 grudnia podczas rorat.

W piątek, 8 grudnia przeżywaliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Uroczystą Mszą świętą sprawowaną o godz. 12:00 przeżywaliśmy tzw. Godzinę Łaski. Prawda wiary o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest określona przez dogmatyczne nauczanie Kościoła. Mówi ono, że Maryja poczęta i urodzona tak, jak każdy inny człowiek od chwili swego poczęcia, jeszcze przed narodzeniem, była obdarzona pełnią łaski. Ta prawda wiary jest pośrednio objawiona w Piśmie Świętym. Anioł w chwili zwiastowania powiedział do Maryi: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski” (Łk 1, 28). Bóg przygotował Ją na Matkę Syna Bożego, który nie mógł mieć matki obarczonej skutkami grzechu pierworodnego, nieposiadającej łaski w duszy. Obdarował Ją pełnią swych łask w chwili poczęcia. Została już wtedy odkupiona w sposób wyjątkowy, wznioślejszy niż inni ludzie.

W przyszłą niedzielę rozpoczną się czterodniowe rekolekcje adwentowe. Nauki głosić będzie ks. Karol Detmer, wikariusz parafii bł. Jerzego Matulewicza, który w latach 2009 – 2010 odbywał w naszej parafii praktykę klerycką.
Dodano 14 Dec 2017 przez Redaktor
Trzeciego grudnia do naszej parafii zawitają wyjątkowi goście- siostry Katarzynki z oddalonego od nas 75 kilometrów Braniewa, skąd pochodzi założycielka zakonu – błogosławiona Regina Protmann. Historia zgromadzenia sięga XVI wieku, kiedy to 19-letnia Regina założyła zgromadzenie kontemplacyjno- czynne( łączące modlitwę w domach zakonnych z pracą apostolską), co było w owym czasie czymś zupełnie nowym.Jako młoda dziewczyna opuściła bogaty dom i poszła tam, gdzie ludzie doświadczali największej biedy i opuszczenia. Dziś siostry naśladują jej działania, albowiem zostawiła po sobie wielkie dziedzictwo. Setki lat temu siostry niosły pomoc ofiarom licznych epidemii, zakłady szkoły dla dziewcząt (zwłaszcza tych ubogich), prowadziły przedszkola oraz sierocińce. Błogosławiona Regina poświęciła się chorym, biednym i opuszczonym. Zajęła sie też nauczaniem i wychowaniem biednych dziewcząt, zakładając dla nich w swoim konwencie w Braniewie szkołę. Ponadto ze szczególną gorliwością oddała się służbie Kościoła i Eucharystii.
1945 rok to dla sióstr katarzynek czas największego w dziejach Zgromadzenia okresu cierpienia, prześladowań, w którym śmierć poniosły 102 siostry (z pośród nich dla szesnastu sióstr toczy się obecnie proces beatyfikacyjny). W głąb Rosji deportowano 28 sióstr, 41 wywieziono do Danii. 400 sióstr musiało opuścić Warmię. W gruzach legł pierwszy dom Zgromadzenia w Braniewie, pamiętający czasy Reginy Protmann. Zarząd Generalny, mający od początku siedzibę w Braniewie, po okresie tułaczki, ostatecznie został przeniesiony do Grottaferrata koło Rzymu. Na terenach Warmii, które ponownie powróciły do Polski, pozostało zaledwie 90 sióstr katarzynek Obecnie siostry zajmują się między innymi opieką w szpitalach, domach opieki, katechizacją młodzieży, oraz pomocą ubogim. Wypełniają swoje posłannictwo poprzez działalność misyjną – nie tylko w Europie, ale również w Ameryce Południowej oraz Afryce. Siostry troszczą się o wystrój kościołów, o szaty i paramenty liturgiczne, wypiekają komunikanty i opłatki, ponadto pracują w instytucjach kościelnych.
Zasadnicze rysy duchowości Katarzynek to głębokie zjednoczenie z Bogiem, pełne miłości nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa, rozważanie Pisma Świętego, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, duch pokuty i umartwienia, łączenie kontemplacji z apostolstwem, stała gotowość do służby Kościołowi i ludziom na wzór Jezusa Miłosiernego Sługi, której przyświeca zdanie często powtarzane przez założycielkę, a które stało się zarazem hasłem wspólnoty: Jak Bóg chce.
Zgromadzenie charakteryzuje się głęboką czczą do Chrystusa Eucharystycznego. Siostry z gorliwością codziennie uczestniczą w Ofierze Eucharystycznej oraz odprawiają adorację Najświętszego Sakramentu, a która w pierwsze piątki miesiąca trwa trzy godziny. Praktykowane jest także nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem. Wszystkie ważniejsze decyzje podejmowane przez zgromadzenie poprzedza adoracja Najświętszego Sakramentu.
Dodano 03 Dec 2017 przez Redaktor
Pierwsza Niedziela Adwentu jest jedną z czterech przygotowujących nas do Świąt Bożego Narodzenia. Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.
Symbolami Adwentu są: wieniec adwentowy, świeca roratnia i nabożeństwa roratnie, które w naszej parafii tradycyjnie sprawowane są o godz. 6:00. Zachęcamy do jak najliczniejszego uczestnictwa w roratach, których tegorocznym patronem jest święty Józef. Zachęcajmy do podjęcia trudu wczesnego czuwania zwłaszcza młodzież i dzieci, kontynnując tym samym piękną tradycję, z której znana jest parafia św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie.
Temat Rorat 2017 i piosenka roratnia związane są z obchodami Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego, który ogłosił specjalnym listem papież Franciszek dla Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Rok św. Józefa rozpocznie się tam w pierwszą niedzielę Adwentu, czyli 3 grudnia 2017. Potrwa on do uroczystości Objawienia Pańskiego - 6 stycznia 2019 r. Stąd też tytuł piosenki roratniej 2017 - "Strażnik Skarbów", która nawiązuje do słów Jana Pawła II. Powiedział on o św. Józefie, że jest człowiekiem, któremu Bóg "powierzył straż nad swymi najcenniejszymi skarbami".
Tekst piosenki roratniej na Roraty 2017 został stworzony specjalnie na tę okazję przez Adama Szewczyka, który również skomponował muzykę. Piosenkę wykonuje Magdalena Anioł.
Roraty 2017 - Strażnik skarbów
1. Mówił nie za wiele, robił to co trzeba
włosów nie rwał z głowy, gdy piszczała bieda
misję miał na ziemi, taką dla świętego
Bóg mu dał za żonę Matkę Syna swego

Ref: Na ocean naszych łez
Strażnik skarbów w niebie jest
Na ocean naszych łez
Strażnik skarbów w niebie jest

2. Chociaż pracowity, jak na swoje czasy
wiedział, że rodzina ważniejsza jest od kasy
serce pełne wiary, broda jak z portretu
wierny aż do końca, cieśla z Nazaretu

Na czas pierwszego tygodnia Adwentu – wszystkim Parafianom i Gościom odwiedzającym naszą wspólnotę parafialną życzymy obfitych łask Bożych. Dobrej niedzieli!
Dodano 03 Dec 2017 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 104 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl