// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Tradycyjnie ostatnia niedziela października (XXX Niedziela Zwykła w roku liturgicznym) jest uroczystością poświęcenia własnego kościoła. Co to znaczy? Zgodnie z dekretem Świętej Kongregacji Sakramentów i Kultu Bożego z 29 maja 1977 r., tego dnia wspomina się moment poświęcenia miejsca, w którym wspólnota chrześcijańska słucha słowa Bożego, zanosi modlitwy błagalne, wielbi Boga, a przede wszystkim sprasowuje sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii. Akt poświęcenia świątyni i ołtarza porównuje się do chrztu świętego. Człowiek staje się świątynią Boga przez chrzest; budynek - przez poświęcenie i namaszczenie.Gdy dom, w którym się gromadzimy w każdą niedzielę, był jeszcze na etapie projektu, miał już wytyczony cel i zadanie: miał być miejscem spotkania człowieka z Bogiem i służyć jednoczeniu się ludzi z ich Stwórcą i Ojcem. Do chwili poświęcenia był jedynie zwykłym budynkiem. Po poświęceniu stał się „domem Bożym i bramą niebios (...) arką przymierza i mieszkaniem Boga z ludźmi” (por. Rdz 28,17-19).

Kolegiata Żuławska p.w. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie jest jednym z najstarszych kościołów naszej diecezji. Należy do cenniejszych zabytków architektury gotyckiej na Pomorzu. Nasza świątynia parafialna była wzmiankowana po raz pierwszy w 1400 roku. Świątynię konsekrowano w 1408 roku. Jej rozmiary wynosiły 30 x 55 metrów, a wysokość ok. 55 m. Prace ukończono pod koniec XV wieku.

Zgodnie z zapowiedzią księdza proboszcza, wczoraj odbył się VI Koncert Organowy, związany z obchodami Dnia Papieskiego. Choć data tegorocznego koncertu uległa nieznacznej zmianie, wydarzenie zgromadziło wielu miłośników muzyki organowej. Wczoraj mieliśmy możliwość wysłuchania talentu pani Anny Chmielewskiej.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej rozpoczęło jubileuszowy, 25. rok akademicki. Alma Mater kształtująca kapłanów naszej diecezji wchodzi w ten czas z kolejnymi powołaniami. Na pierwszy rok studiów teologiczno-filozoficznych zgłosiło się 6 młodych mężczyzn. Warto wspomnieć, że studia seminaryjne kończy w tym roku nasz parafianin, diakon Marek Sadłocha, który 26 maja 2018 roku, przyjmie święcenia kapłańskie z rąk biskupa elbląskiego. Pochodzący także z naszej parafii, kleryk Piotr Chmura (student V roku) przygotowuje się natomiast do święceń diakonatu. W minionym ćwierćwieczu seminarium elbląskie ukończył inny nasz parafianin, ks. Michał Mirowski, posługujący obecnie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Iławie. Do 1992 roku nowostawscy klerycy studiowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie, obchodzącym w tym roku 60. rocznicę istnienia. W tym czasie mury uczelni opuścili: ks. Ryszard Kasyna (obecnie biskup ordynariusz diecezji pelplińskiej), ks. Adam Lejman (proboszcz parafii św. Anny i Joachima w Suchym Dębie), ks. Zbigniew Bielecki (proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Czerninie) oraz ks. Jarosław Czepczyński, wikariusz parafii św. Pawła Apostoła w Gdyni Pogórzu – Górnym oraz ks. Grzegorz Furgał. Ks. Zbigniew (Dominik) Lejman ukończył natomiast seminarium duchowne ojców Paulinów i obecnie jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trnavie na Słowacji.

Módlmy się o kolejne powołania kapłańskie z naszej wspólnoty parafialnej!
Dodano 28 Oct 2017 przez Redaktor
W najbliższą sobotę 28 października o godz. 18.30, w naszej kolegiacie odbędzie się VI koncert organowy. W tym roku wykona go Pani Anna Chmielewska, która ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie organów prof. Radosława Marca. W 2013 r. rozpoczęła naukę w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. dr hab. Radosława Marca. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez m.in. Roberta Batesa (USA), Gustava Delgado-Parra (Meksyk), Jean Patrice'a Brosse’a (Francja) i Juliana Gembalskiego (Polska). Jest absolwentką Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Pelplinie. Pełni funkcję organisty w kościele katolickim.

Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w tegorocznym koncercie organowym. Serdecznie zapraszamy!
Dodano 22 Oct 2017 przez Redaktor
Wchodzimy w drugą część miesiąca różańcowego. W tym roku mieliśmy możliwość wspólnej modlitwy różańcowej – nie tylko podczas codziennych nabożeństw w Kolegiacie Żuławskiej, lecz także w trakcie pierwszej ogólnopolskiej akcji „Różaniec do granic”. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, w sobotę 7 października w nadgranicznych parafiach naszego kraju wierni połączyli się w modlitwie różańcowej. W tym ważnym wydarzeniu, łączącym kilkadziesiąt tysięcy Polaków, wzięli udział również nowostawscy parafianie. Nie tylko podczas różańca, którego cztery części odmówiliśmy nie tylko w kościele parafialnym, ale także w Stegnie, Sztutowie, Jantarze, Kątach Rybackich, Piaskach, Elblągu, Krynicy Morskiej, Tolkmicku i Kadynach – kościołach stacyjnych diecezji elbląskiej.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w połowie miesiąca zakończyły się prace związane z renowacją ściany wschodniej i zachodniej Kolegiaty Żuławskiej. Prace zostały już odebrane. Możemy zauważyć zmiany w sposobie wykończenia głównego wejścia do świątyni oraz obejrzeć wyremontowane drzwi do kościoła. To nie koniec prac remontowych. Zgodnie z zapowiedzią Księdza Proboszcza, w przyszłym roku zamierzamy wykonać remont wieży północnej naszego kościoła. Już dzisiaj zapowiadamy, że w jednym z najbliższych numerów naszego tygodnika parafialnego, z okazji 10. rocznicy posługi ks. Jerzego Pawelczyka jako proboszcza parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, opublikujemy tekst, w którym wskażemy, co w minionej dekadzie udało się zrealizować.
Do końca października zachęcamy do udziału w nabożeństwach różańcowych, które odprawiane są codziennie w kościele parafialnym o godz. 17:30. Już za nieco ponad dwa tygodnie Uroczystość Wszystkich Świętych. W kolejnych wydaniach tygodnika parafialnego poinformujemy o programie tegorocznych świąt listopadowych. Już dzisiaj jednak zachęcamy o modlitewnej pamięci za Zmarłych. Jak co roku organizujemy następujące formy modlitwy: wypominki miesięczne, czyli różaniec, sprawowany codziennie w listopadzie o godz. 17:30, wypominki roczne, które w naszej parafii sprawowane są w każdą niedzielę o godz. 9:35, Msza św. we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada) o godz. 18:00 połączona z procesją wokół kościoła oraz Msza św. gregoriańska sprawowana grudniu i listopadzie przez okres 30 dni. Uczestnicząc w modlitwie w intencji zmarłych, nie zapominajmy o duchowym wymiarze pamięci o nich. Nie ograniczajmy się do zewnętrznego uhonorowania naszych bliskich. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu.

Na kolejny tydzień pracy i nauki życzymy – wszystkim Parafianom i Szanownym Gościom – błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Różańcowej.
Dodano 22 Oct 2017 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl