// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony Ochrona Małoletnich

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
We wtorek 2 lutego będziemy przeżywali Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa daje w liturgii szczególnie uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV w., a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.
Tradycyjnie Święto Ofiarowania Pańskiego nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32). Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w IV w. Od X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa - Światłość świata, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury.
W Polsce święto Ofiarowania Pana Jezusa ma nadal charakter wybitnie maryjny. Polacy widzą w Maryi Tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego często brano do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Niegdyś wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny, które zapalały i niszczyły domostwa, przeważnie wówczas drewniane. Właśnie od nich miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Zwykle była ona pięknie przystrajana i malowana. W czasie burzy zapalano ją i stawiano w oknach, by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny - ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.
Dodano 30 Jan 2021 przez Redaktor
Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, biskup elbląski Jacek Jezierski ustanowił w diecezji rok św. Jakuba, równolegle w Kościele Katolickim obchodzimy rok św. Józefa, ustanowiony przez papieża Franciszka. Poniżej przedstawiamy dekret bpa Jacka Jezierskiego odnośnie roku św. Józefa:
W diecezji elbląskiej znajduje się kilka parafii i kościołów, które w swojej nazwie noszą imię św. Józefa. Zgodnie ze zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele, ustanawiam następujące kościoły stacyjne:
• kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Morągu – w tym mieście istniał katolicki kościół pw. św. Józefa (wybudowany w latach 1892/93), który został zniszczony. Parafia nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Pasłęku – w 1855 roku katolicy wznieśli kościół św. Józefa w Pasłęku, który obecnie służy parafii greckokatolickiej. Parafia rzymskokatolicka nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Gościszewie (dekanat Sztum) – wybudowany w 1928 roku;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Malborku - Kałdowie – wybudowany w latach 1930/31;
• kościół filialny pw. św. Józefa w Starym Siedlisku (parafia w Nowicy, dekanat Pasłęk I) – barokowa świątynia, przebudowana w stylu neogotyckim; budynek mocno zniszczony, wymaga gruntownego remontu;
• kościół parafialny pw. św. Józefa Robotnika w Elblągu – współczesna świątynia, wybudowana w elbląskiej dzielnicy Bielany;
• kościół parafialny pw. św. Rozalii w Suszu – wybudowany w latach 1904/05, w którym pielęgnuje się nabożeństwo ku czci św. Józefa.
Stolica Apostolska, w związku z Rokiem św. Józefa, udziela łaski odpustu zupełnego za:
• półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej,
• udział w dniu skupienia, które zawiera rozważanie o św. Józefie,
• spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała,
• odmówienie części różańca w rodzinie lub przez narzeczonych,
• codzienne powierzenie działalności (pracy) opiece św. Józefa,
• modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa za poszukujących pracy (bezrobotnych),
• odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu, lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan,
• modlitwę do św. Józefa – w dniach: uroczystość św. Józefa (19 marca), wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) i w święto Świętej Rodziny,
• odmówienie modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa przez osoby starsze i chore, które nie mogą wyjść z domu. Dotyczy to również osób umierających.
Dodano 23 Jan 2021 przez Redaktor
Rok 2021 będzie obchodzony jako Rok świętego Jakuba Apostoła. Odbiera on szczególną cześć w sanktuarium, które znajduje się w Hiszpanii, w Santiago de Compostela. Od XI w. do Composteli przybywali każdego roku pielgrzymi z chrześcijańskiej Europy. Wytyczono wiele szlaków, które prowadziły do miejsca czci św. Jakuba. Pomorska droga do Santiago prowadziła z Królewca, przez Braniewo i Elbląg do Gdańska, a stamtąd do Świnoujścia i dalej.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie pielgrzymowaniem do Santiago wzrosło także w Polsce. Odtwarzane są dawne średniowieczne szlaki i wytyczane nowe.
Warto przypomnieć wielką tradycję europejską i odkryć ją na nowo. Dlatego też ustanawiam następujące kościoły diecezji elbląskiej, znajdujące się przy dawnym średniowiecznym szlaku do grobu Apostoła, kościołami stacyjnymi Roku świętego Jakuba 2021:
• kościół św. Mikołaja w Elblągu
• kościół św. Jakuba w Tolkmicku – zbudowany w I połowie XIV w.
• kościół św. Jakuba w miejscowości Tuja – z poł. XIV w., jest filią parafii Marynowy na Żuławach
• kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy na Żuławach – z 1342 r.
Duszpasterzy wskazanych wyżej kościołów proszę o oznakowanie świątyń odpowiednimi symbolami św. Jakuba, a także o umieszczenie odpowiedniej informacji. Przede wszystkim zachęcam do organizowania nabożeństw, które przypomną apostoła Jakuba, apostolskie fundamenty chrześcijaństwa, a także pielgrzymi wymiar ludzkiego życia.
Penitencjaria Apostolska związała z przeżywaniem Roku Jakubowego możliwość uzyskania odpustów:
1. Za pielgrzymkę do kościoła stacyjnego, za udział w nabożeństwie lub dłuższą medytację w tym kościele .
2. Dla osób w podeszłym wieku i chorych, które w swoim domu będą łączyć się duchowo z obchodami jubileuszu .
+Jacek Jezierski, biskup elbląski, dn. 6 stycznia 2021
Dodano 16 Jan 2021 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... 114 ... 116 ... 118 ... 120 ... 122 ... 124 ... 126 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl