// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Przypadająca dzisiaj 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej nakazuje nam zwrócić swoje myśli i modlitwę ku ofiarom tego największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. Pierwszą ofiarą niemieckiego nazizmu oraz sowieckiego komunizmu była Polska. 1 września 1939 roku nasz naród poniósł pierwszą ofiarę w walce ze zbrodniczym totalitaryzmem. Bomby, które spadły na Wieluń, ofiara bohaterskich żołnierzy na Westerplatte oraz kolejarzy i celników w Szymankowie przypomina, że wolność i pokój nie są wartościami danymi raz na zawsze. Dziś podczas wszystkich Mszy świętych będziemy modlić się w intencji poległych i pomordowanych w latach 1939-1945.
Winietę tygodnika parafialnego zdobi zdjęcie Pana Antoniego Ulatowskiego z Malborka, który uczestniczył w obchodach 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szymankowie. 1 września 1939 roku – kilka miesięcy po częściowo wolnych wyborach parlamentarnych, po raz pierwszy od 1945 roku odbyła się tam uroczystość religijno-patriotyczna. Mszę świętą z udziałem Wojska Polskiego, pracowników PKP, funkcjonariuszy Głównego Urzędu Ceł oraz przedstawicieli organizacji społecznych, harcerstwa, dzieci i młodzieży sprawował ówczesny biskup pomocniczy diecezji gdańskiej ks. Zygmunt Pawłowicz. Od tego czasu każdego roku w miejscowym kościele św. Floriana sprawowane są Msze święte w intencji kolejarzy i celników pomordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 roku.

Jutro dzieci i młodzież rozpoczną rok szkolny i katechetyczny 2019/2020. O godz. 8:00 w naszym kościele parafialnym będzie sprawowana Msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców – o dary Ducha świętego i błogosławieństwo Boże w nowym roku wytężonej nauki.

W kolejnym wydaniu tygodnika parafialnego opublikujemy listę wspólnot funkcjonujących w naszej parafii. Podamy zaktualizowane godziny spotkań, w których będą mogli uczestniczyć dotychczasowi i nowi członkowie wspólnot duszpasterskich.

W minioną niedzielę w kościołach naszej diecezji odczytano list pasterski biskupa elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego. Biskup ordynariusz zwrócił się z apelem do diecezjan – zwłaszcza tych młodych, stojących u progu wyborów życiowych – o rozpoznanie swojego powołania i rozpoczęcie studiów na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kościół i szkoła potrzebuje nowych kadr katechetycznych. Ks. biskup zwrócił się także do młodych mężczyzn o podjęcie nauki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. Być może nowe powołanie dojrzewa w naszej wspólnocie parafialnej?

Przypominamy, że już po raz piąty odbędzie się Żuławska Pielgrzymka Piesza od ujścia Wisły do Gietrzwałdu . Organizatorem pielgrzymki jest Dom Formacyjny św. Wojciecha w Mikoszewie. Do udziału w pielgrzymowaniu zachęca ks. Marek Witkowski - dyrektor domu. Dane kontaktowe: Mikoszewo, ul. Leśna 7, 82-103 Stegna, telefon: +48/55 245 08 05, kom.: +48/602 158 092, e-mail: [email protected], [email protected], Dyrektor Ks. Marek Witkowski.

Wszystkim Parafianom i Gościom, a zwłaszcza uczniom rozpoczynającym nowy rok szkolny – życzymy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego.
Dodano 31 Aug 2019 przez Redaktor
Choć wakacyjny odpoczynek w pełni, znaczna część rodzin z naszej parafii rozpoczęła okres wytężonej pracy. Dobra pogoda w mijającym tygodniu pozwoliła na rozpoczęcie żniw. Do późnych godzin nocnych na polach rolnicy zbierają plony zbóż. Na czas prac polowych wszystkim rolnikom z naszej wspólnoty parafialnej życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa.

Sierpień, który w mijającym tygodniu rozpoczęliśmy jest tradycyjnie poświęcony trzeźwości i ruchom trzeźwościowym. Podtrzymując wezwanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz podejmijmy trud życia i wychowania kolejnych pokoleń w trzeźwości. Dziś podczas każdej Mszy świętej swoje świadectwo życia w trzeźwości przedstawi nasz parafianin Pan Kazimierz Witkowski. Członek działającej przy naszej parafii wspólnoty trzeźwościowej będzie chciał zachęcić jak najwięcej osób uzależnionych, do włączenia się w życie grupy.

Jak informował ks. proboszcz kanonik Jerzy Pawelczyk na początku lipca, dekretem księdza biskupa Jacka Jezierskiego wikariuszem parafii św. Mateusza Apostoła został ks. Maciej Rusiecki. Dziś ksiądz Maciej rozpoczyna posługę duszpasterską i katechetyczną w naszej wspólnocie parafialnej. Ks. Maciej pochodzi z parafii św. Wojciecha w Elblągu, a po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, 27 maja 2017 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Macieja była parafia Miłosierdzia Bożego w Malborku-Wielbarku. Sylwetkę nowego księdza wikariusza przedstawimy w kolejnym wydaniu tygodnika parafialnego.
W minioną sobotę na pielgrzymi szlak wyruszyli uczestnicy 27. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Pątnicy z Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Elbląga, Iławy, Morąga, Pasłęka, Kwidzyna, Prabut, 1 sierpnia w Jabłonowie Pomorskim połączyli się w jedną, wspólną pielgrzymkę elbląską do Częstochowy. Na facebookowym profilu naszej parafii oraz Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej, jak również stronie internetowej „Gościa Elbląskiego” można na bieżąco oglądać relację z pielgrzymiego szlaku. Dzisiaj pątnicy przemierzą trasę ze Skępego do Włocławka. Poniżej przedstawiamy dalszą trasę elbląskich pielgrzymów:
7 Dzień – 3 sierpnia
Skępe – Włocławek (36,1 / 39,7 km) Skępe – Bałdowo – Wielgie- Zaduszniki- Nasiegniewo – Parking na tamie – Włocławek
8 Dzień – 4 sierpnia
Włocławek – Lubień Kujawski (34,3 km) Włocławek – Warząchewka – Czerniewice – Kłóbka- Lubień Kujawski
9 Dzień – 5 sierpnia
Lubień Kujawski – Grabów (40,5 km) Lubień Kujawski – Imielno- Krośniewice – Jankowice – Łubno – Grabów
10 Dzień – 6 sierpnia
Grabów – Poddębice (38,4 km) Grabów – Leszno – Świnice Warckie- Saków – Wartkowice – Sędów – Poddębice
11 Dzień – 7 sierpnia
Poddębice – Zduńska Wola (37,7 km) Poddębice – Nowy Pudłów – Zygry- Szadek – las – Zduńska Wola
12 Dzień – 8 sierpnia
Zduńska Wola – Rusiec (35,4 km) Zduńska Wola – Grabia – Wola Wężykowa – Rogóźno – Chociw – Rusiec
13 Dzień – 9 sierpnia
Rusiec – Strzelce Wielkie (29,5 km) Rusiec – OSP Obrowo – Kiełczygłów – Rząśnia- Dworszowice Pakoszowe – Strzelce Wielkie
14 Dzień – 10 sierpnia
Strzelce Wielkie – Ostrowy n. Okszą (23,8 km) Strzelce Wielkie – Janki – las(Orczuchy) – las – Ostrowy nad Okszą
15 Dzień – 11 sierpnia
Ostrowy nad Okszą – Częstochowa (21,9 km) Ostrowy nad Okszą – Nowa Wieś- Antoniów – Jasna Góra

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy łask Bożych w nadchodzącym tygodniu pracy i wakacyjnego odpoczynku.
Dodano 04 Aug 2019 przez Redaktor
pielgrzymi Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Jako pierwsi – pątnicy grupy „Żuławy”, formowanej przez dekanaty Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański i Krynica Morska. Z innych miejscowości naszej diecezji wyruszą grupy: „Katedra” – Elbląg, „Pomezania” Malbork, „Pogezania” Pasłęk-Morąg, „Pomezania” Kwidzyn, „Pomezania” Iława, „Północ” Elbląg, „Adalbertus” Prabuty, „Zantyr” Sztum, „Salvator – Redemptor” Elbląg. Hasłem tegorocznej pielgrzymki, która 11 sierpnia dotrze na Jasną Górę jest „Ciebie Boga wysławiamy” – „Te Deum Laudamus”. Wczoraj pielgrzymi z Nowego Dworu Gdańskiego przechodzili przez Nowy Staw, w którym krótko odpoczywali, po modlitwie w kościele.

Wszystkim pielgrzymom, którzy z różnych zakątków Polski i zagranicy wyruszyli bądź wkrótce wyruszają do Częstochowy – życzymy obfitości łask Bożych, siły oraz opieki Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski.
W minioną niedzielę podczas każdej Mszy świętej modliliśmy się w intencji pasażerów i kierowców, w związku z przypadającym 25 czerwca liturgicznym wspomnieniem ich patrona – św. Krzysztofa męczennika. Po Mszy świętej kapłani święcili pojazdy wiernych.

1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 zatrzymajmy się, czcząc pamięć bohaterskich mieszkańców naszej Stolicy. W całym kraju, w godzinie „W” zawyją syreny. W ten symboliczny sposób Polska wspomni Warszawę, która przez 63 dni walczyła i oczekiwała na pomoc „sojusznika” nacierającego od Wschodu.

Zapewne niewielu z naszych Parafian wie, że w parafii Świętej Rodziny w Ryjewie od lat istnieje Pomezańskie Sanktuarium Świętej Rodziny. Już 18 sierpnia w sanktuarium odbędą się uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 13:00 przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.
Każdego roku do sanktuarium przybywają rzesze wiernych z parafii dekanatów kwidzyńskiego oraz sztumskiego. Być może również wierni z naszej parafii wyruszą na Powiśle i wezmą udział w ryjewskim odpuście.

Na Żuławach rozpoczął się okres intensywnych prac polowych. Na czas żniw życzymy błogosławieństwa Bożego, sił oraz opieki Matki Bożej. Niech tegoroczne zbiory będą bezpieczne i spokojne.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy łask Bożych w nadchodzącym tygodniu pracy i wakacyjnego odpoczynku.
Dodano 28 Jul 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl