// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Choć wakacyjny odpoczynek w pełni, znaczna część rodzin z naszej parafii rozpoczęła okres wytężonej pracy. Dobra pogoda w mijającym tygodniu pozwoliła na rozpoczęcie żniw. Do późnych godzin nocnych na polach rolnicy zbierają plony zbóż. Na czas prac polowych wszystkim rolnikom z naszej wspólnoty parafialnej życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa.

Sierpień, który w mijającym tygodniu rozpoczęliśmy jest tradycyjnie poświęcony trzeźwości i ruchom trzeźwościowym. Podtrzymując wezwanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz podejmijmy trud życia i wychowania kolejnych pokoleń w trzeźwości. Dziś podczas każdej Mszy świętej swoje świadectwo życia w trzeźwości przedstawi nasz parafianin Pan Kazimierz Witkowski. Członek działającej przy naszej parafii wspólnoty trzeźwościowej będzie chciał zachęcić jak najwięcej osób uzależnionych, do włączenia się w życie grupy.

Jak informował ks. proboszcz kanonik Jerzy Pawelczyk na początku lipca, dekretem księdza biskupa Jacka Jezierskiego wikariuszem parafii św. Mateusza Apostoła został ks. Maciej Rusiecki. Dziś ksiądz Maciej rozpoczyna posługę duszpasterską i katechetyczną w naszej wspólnocie parafialnej. Ks. Maciej pochodzi z parafii św. Wojciecha w Elblągu, a po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, 27 maja 2017 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Macieja była parafia Miłosierdzia Bożego w Malborku-Wielbarku. Sylwetkę nowego księdza wikariusza przedstawimy w kolejnym wydaniu tygodnika parafialnego.
W minioną sobotę na pielgrzymi szlak wyruszyli uczestnicy 27. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Pątnicy z Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Elbląga, Iławy, Morąga, Pasłęka, Kwidzyna, Prabut, 1 sierpnia w Jabłonowie Pomorskim połączyli się w jedną, wspólną pielgrzymkę elbląską do Częstochowy. Na facebookowym profilu naszej parafii oraz Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej, jak również stronie internetowej „Gościa Elbląskiego” można na bieżąco oglądać relację z pielgrzymiego szlaku. Dzisiaj pątnicy przemierzą trasę ze Skępego do Włocławka. Poniżej przedstawiamy dalszą trasę elbląskich pielgrzymów:
7 Dzień – 3 sierpnia
Skępe – Włocławek (36,1 / 39,7 km) Skępe – Bałdowo – Wielgie- Zaduszniki- Nasiegniewo – Parking na tamie – Włocławek
8 Dzień – 4 sierpnia
Włocławek – Lubień Kujawski (34,3 km) Włocławek – Warząchewka – Czerniewice – Kłóbka- Lubień Kujawski
9 Dzień – 5 sierpnia
Lubień Kujawski – Grabów (40,5 km) Lubień Kujawski – Imielno- Krośniewice – Jankowice – Łubno – Grabów
10 Dzień – 6 sierpnia
Grabów – Poddębice (38,4 km) Grabów – Leszno – Świnice Warckie- Saków – Wartkowice – Sędów – Poddębice
11 Dzień – 7 sierpnia
Poddębice – Zduńska Wola (37,7 km) Poddębice – Nowy Pudłów – Zygry- Szadek – las – Zduńska Wola
12 Dzień – 8 sierpnia
Zduńska Wola – Rusiec (35,4 km) Zduńska Wola – Grabia – Wola Wężykowa – Rogóźno – Chociw – Rusiec
13 Dzień – 9 sierpnia
Rusiec – Strzelce Wielkie (29,5 km) Rusiec – OSP Obrowo – Kiełczygłów – Rząśnia- Dworszowice Pakoszowe – Strzelce Wielkie
14 Dzień – 10 sierpnia
Strzelce Wielkie – Ostrowy n. Okszą (23,8 km) Strzelce Wielkie – Janki – las(Orczuchy) – las – Ostrowy nad Okszą
15 Dzień – 11 sierpnia
Ostrowy nad Okszą – Częstochowa (21,9 km) Ostrowy nad Okszą – Nowa Wieś- Antoniów – Jasna Góra

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy łask Bożych w nadchodzącym tygodniu pracy i wakacyjnego odpoczynku.
Dodano 04 Aug 2019 przez Redaktor
pielgrzymi Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Jako pierwsi – pątnicy grupy „Żuławy”, formowanej przez dekanaty Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański i Krynica Morska. Z innych miejscowości naszej diecezji wyruszą grupy: „Katedra” – Elbląg, „Pomezania” Malbork, „Pogezania” Pasłęk-Morąg, „Pomezania” Kwidzyn, „Pomezania” Iława, „Północ” Elbląg, „Adalbertus” Prabuty, „Zantyr” Sztum, „Salvator – Redemptor” Elbląg. Hasłem tegorocznej pielgrzymki, która 11 sierpnia dotrze na Jasną Górę jest „Ciebie Boga wysławiamy” – „Te Deum Laudamus”. Wczoraj pielgrzymi z Nowego Dworu Gdańskiego przechodzili przez Nowy Staw, w którym krótko odpoczywali, po modlitwie w kościele.

Wszystkim pielgrzymom, którzy z różnych zakątków Polski i zagranicy wyruszyli bądź wkrótce wyruszają do Częstochowy – życzymy obfitości łask Bożych, siły oraz opieki Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski.
W minioną niedzielę podczas każdej Mszy świętej modliliśmy się w intencji pasażerów i kierowców, w związku z przypadającym 25 czerwca liturgicznym wspomnieniem ich patrona – św. Krzysztofa męczennika. Po Mszy świętej kapłani święcili pojazdy wiernych.

1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 zatrzymajmy się, czcząc pamięć bohaterskich mieszkańców naszej Stolicy. W całym kraju, w godzinie „W” zawyją syreny. W ten symboliczny sposób Polska wspomni Warszawę, która przez 63 dni walczyła i oczekiwała na pomoc „sojusznika” nacierającego od Wschodu.

Zapewne niewielu z naszych Parafian wie, że w parafii Świętej Rodziny w Ryjewie od lat istnieje Pomezańskie Sanktuarium Świętej Rodziny. Już 18 sierpnia w sanktuarium odbędą się uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 13:00 przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.
Każdego roku do sanktuarium przybywają rzesze wiernych z parafii dekanatów kwidzyńskiego oraz sztumskiego. Być może również wierni z naszej parafii wyruszą na Powiśle i wezmą udział w ryjewskim odpuście.

Na Żuławach rozpoczął się okres intensywnych prac polowych. Na czas żniw życzymy błogosławieństwa Bożego, sił oraz opieki Matki Bożej. Niech tegoroczne zbiory będą bezpieczne i spokojne.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy łask Bożych w nadchodzącym tygodniu pracy i wakacyjnego odpoczynku.
Dodano 28 Jul 2019 przez Redaktor
Przełom lipca i sierpnia jest tradycyjnym czasem, gdy na szlak wyruszają pielgrzymki piesze. Tylko w sierpniu każdego roku z całego kraju na Jasną Górę zmierza ponad 40 pielgrzymek. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę.
W sierpniu z wielu miast na Jasną Górę ruszają piesze pielgrzymki. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej – tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół. Najdłuższy dystans mają do przebycia uczestniczy Kaszubskiej Pielgrzymki Pieszej z Helu – 638 km. Pielgrzymi ze Szczecina pokonają 617 km, a z Gdyni 580 km. Jedną z dłuższych jest Elbląska Pielgrzymka Piesza, która w tym roku wyruszy na szlak po raz 27. Warto dodać, że mieszkańcy naszej diecezji wyruszali już wcześniej – do 1992 roku nowostawscy parafianie uczestniczyli w Gdańskiej Pielgrzymce Pieszej.
Już 27 lipca z Nowego Dworu Gdańskiego wyruszy grupa „Żuławy”. W Nowym Stawie pątnicy zatrzymają się na odpoczynek.

Nieco mniejszy dystans, bo liczący „zaledwie” 6,8 km, przemierzyli nasi parafianie uczestniczący w tradycyjnej pielgrzymce pieszej do Lubieszewa. W tamtejszym sanktuarium odbył się odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Po powitaniu pielgrzymów przez proboszcza lubieszewskiej parafii, ks. dr. Arkadiusza Dekańskiego, rozpoczęła się suma odpustowa sprawowana przez kapłanów parafii żuławskich. Mszy świętej przewodniczył ks. Piotr Łatacz, proboszcz parafii w Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie i kustosz sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju. W uroczystościach odpustowych, zakończonych festynem przygotowanym przez gościnnych parafian z Lubieszewa wzięli udział pielgrzymi z Ostaszewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Nowej Cerkwi, Marynów i Nowego Stawu.
W miniony wtorek, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, nasi parafianie wraz z ks. proboszczem Jerzym Pawelczykiem wzięli udział w Mszy świętej odpustowej.

W najbliższy czwartek, 25 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, męczennika – patrona kierowców i podróżujących. Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą wspomnienie św. Krzysztofa, w naszej parafii modlimy się w intencji kierowców i podróżujących. Po każdej Mszy świętej odbędzie się poświęcenie pojazdów. Przybądźmy do kościoła swoimi autami, rowerami, hulajnogami, skuterami.

Planowane jest utworzenie wystawy dotyczącej historii nowostawskiej cukrowni. Prosimy, aby osoby, które zawodowo lub rodzinnie były związane z tym zakładem przekazywały pamiątki – wspomnienia, zdjęcia, dokumenty, przedmioty. Materiały można przekazywać Nowostawskiemu Centrum Kultury i Biblioteki lub panu Mateuszowi Janickiemu (kontakt przez facebook).

Wszystkim Parafianom i Gościom – w kolejnym tygodniu wakacyjnego wypoczynku życzymy obfitości łask i Bożego błogosławieństwa.
Dodano 21 Jul 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl