// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Rozpoczyna się październik – miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej. Tradycyjnie w tym czasie będziemy spotykali się podczas nabożeństw różańcowych sprawowanych codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30.

W minionym tygodniu zakończyła się pielgrzymka papieża Franciszka do krajów bałtyckich. Ojciec święty odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię – państwa „siostrzane”, jednak tak różne pod względem zaangażowania religijnego. Podczas podróży apostolskiej na Litwę widoczni byli nasi rodacy – nie tylko tamtejsi Polacy, lecz również duże grupy pielgrzymów z Polski. Również stu trzydziestoosobowa grupa młodzieży z naszej diecezji udała się do Wilna na spotkanie z Franciszkiem. Grupę utworzyli przedstawiciele młodzieży m.in. z Elbląga, Kwidzyna, Iławy, Sztumu, Morąga. Spotkanie młodych z Ojcem Świętym Franciszkiem poprzedziło kilkugodzinne czuwanie na placu przed katedrą św. Stanisława BM i św. Władysława. Był to czas wspólnego śpiewu i modlitwy – w sobotę, 22 września o godz. 15 zgromadzeni na placu wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Grupa z diecezji elbląskiej w Wilnie była już w piątek. Zwiedziła cmentarz na Rossie i Stare Miasto. Mszę św. kapłani odprawili w kościele pw. Świętego Ducha.

Jak poinformował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz, 15 października planowane jest zakończenie prac na wieży północnej Kolegiaty Żuławskiej. W listopadzie zakończą się prace remontowe ściany południowej. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie renowacji bramy głównej, sąsiadującej z rynkiem miejskim. W 2020 roku planowana jest wymiana całej instalacji elektrycznej świątyni, naprawa stropu kościoła, którego stan z każdym rokiem ulega pogorszeniu. Dopiero po wzmocnieniu ścian oraz usunięciu ubytków wewnątrz obiektu będzie możliwe przystąpienie do malowania wnętrza kolegiaty. Jak widać prac przy odtworzeniu piękna naszej świątyni wystarczy na najbliższą dekadę, a warto wspomnieć, że pierwsze zadania renowacyjne (remont ołtarza głównego) przeprowadził jeszcze ks. prałat Ireneusz Glegociński w 2004 roku. Za nami 14 lat wspólnych starań i wysiłku w przywracaniu piękna Kolegiaty Żuławskiej. Nie ustawajmy i włączmy się w to wielkie dzieło – z myślą o kolejnych pokoleniach mieszkańców parafii świętego Mateusza Apostoła. Życzymy wszystkim błogosławionej niedzieli!
Dodano 30 Sep 2018 przez Redaktor
Październik inauguruje również rok akademicki. Pamiętajmy w modlitwie o studentach, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy przekroczą próg uczelni wyższych. W minionym tygodniu ostatni rok nauki w seminarium rozpoczęli ks. diakon Piotr Chmura. Dla diakona Piotra będą to ostatnie miesiące formacji, bowiem już w maju 2018 r. przyjmie on święcenia kapłańskie.

Choć liturgiczne święto świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty przypadało w czwartek 21 września, to nasza wspólnota parafialna obchodziła swoje święto patronalne w sobotę, 22 września. O godz. 11:00 Kolegiata Żuławska wypełniła się wiernymi - cieszyła zwłaszcza obecność dzieci i młodzieży.

Tegoroczną sumę odpustową sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Koncelebrowało ją kilkunastu księży: ks. prałat Jan Czajkowski, ks. prałat Jan Żołnierkiewicz wraz z kanonikami kapituł diecezji elbląskiej: Elbląskiej, Pomezańskiej i Kwidzyńskiej oraz zaproszonymi gośćmi – z najdalszych nawet zakątków naszej diecezji.
Ksiądz biskup wygłosił okolicznościową homilię, podczas której podkreślił życiową drogę i znaczenie wyborów dokonanych przez św. Mateusza. Mszę świętą ubogaciła asysta naszych ministrantów i lektorów, kleryków elbląskiego seminarium, oraz miejska orkiestra dęta. Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem z błogosławieństwem udzielonym przez ks. biskupa.

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie odpustu parafialnego: grupom duszpasterskim, kapłanom, chórowi parafialnemu, młodzieży i dorosłym niosącym feretrony i sztandary, Pani Zakrystiance Renacie Kot, a przede wszystkim parafianom i gościom, którzy w natłoku sobotnich zajęć znaleźli chwilę na wspólne świętowanie uroczystości odpustowej.
Dodano 30 Sep 2018 przez Redaktor
Za nami uroczystość odpustowa św. Mateusza Apostoła. Choć liturgiczne wspomnienie patrona naszej parafii przypadało w piątek 21 września, uroczystości zostały przeniesione na najbliższy dzień wolny od pracy. W sobotę, 22 września o godz. 11:00 w Kolegiacie Żuławskiej rozpoczęła się Msza święta sprawowana przez ks. biskupa Jacka Jezierskiego. Eucharystię koncelebrowali licznie przybyli kapłani pracujący w parafiach naszej diecezji. Cieszy niezmiernie, iż w sumie uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, a także dzieci i młodzież. Szerszą relację z odpustu - również fotograficzną - przedstawimy w kolejnym wydaniu naszego tygodnika parafialnego.

Warto wspomnieć, że w miniony piątek przypadła 16. rocznica podwyższenia kościoła św. Mateusza Apostoła do godności kolegiackiej. Dekretem z 25 marca 2002 r. ówczesny biskup elbląski ks. Andrzej Śliwiński, powołał Kapitułę Kolegiacką Żuławską przy kościele kolegiackim w Nowym Stawie. 21 września 2002 r. uroczystej Mszy świętej z tej okazji przewodniczył arcybiskup metropolita warmiński ks. Edmund Piszcz wraz z biskupami Andrzejem Śliwińskim i Józefem Wysockim. Pomimo ustanowienia kolegiaty przy kościele św. Mateusza Apostoła, przez blisko 13 lat nie powoływano kanoników żuławskich. Dopiero dekretem bp. Jacka Jezierskiego, 15 stycznia 2015 roku dokonano instalacji kanoników kapituły Kolegiackiej Żuławskiej - na bazie dekretu bp. A. Śliwińskiego. Instalacja odbyła się 21 września 2015 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Mateusza Apostoła. W dekrecie konfirmującym Kapitułę Żuławską, biskup elbląski Jacek Jezierski potwierdził decyzję bp. Śliwińskiego, zobowiązując jej kanoników rzeczywistych do przygotowania nowej wersji statutów i przedłożenia ich do zatwierdzenia. Oprócz tego, przypominał m.in. o stroju i dystynktorium kanonickim, a nade wszystko wskazał, że przynależność do kapituły jest wyróżnieniem, ale i zadaniem do wypełnienia. Do realizacji tego zadania, obok wytycznych, określonych przez prawo Kościoła powszechnego, bp Jezierski dołączył i zlecił Kapitule Żuławskiej: troskę o wspólnotę kapłańską i pielęgnowanie duchowości księży diecezjalnych (kan. 503 KPK). Ustanowiona w Nowym Stawie Kapituła Kolegiacka Żuławska jest czwartą taką instytucją w diecezji elbląskiej. Wcześniej powstała Elbląska Kapituła Katedralna w Elblągu, Kwidzyńska Kapituła Konkatedralna w Kwidzynie oraz Pomezańska Kapituła Konkatedralna w Prabutach.
Dodano 25 Sep 2018 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl