// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Rozpoczyna się październik – miesiąc różańca. Tradycyjnie w tym czasie będziemy spotykali się na wspólnej modlitwie różańcowej – codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30. W najbliższą sobotę 7 października br. odbędzie się ogólnopolskie wydarzenie zatytułowane „Różaniec Do Granic”. Jest to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W kościołach stacyjnych położonych w nadmorskich i nadgranicznych miejscowościach naszego kraju będzie możliwość uczestnictwa w modlitwie różańcowej oraz odbycia pielgrzymki do sąsiedniego kościoła stacyjnego. W ten sposób, 7 października granice Polski zostaną symbolicznie spięte paciorkami różańca. W naszej diecezji kościoły stacyjne znajdują się w: Mikoszewie, Jantarze, Stegnie, Sztutowie, Kątach Rybackich, Krynicy Morskiej, Piaskach, katedrze św. Mikołaja w Elblągu, Kadynach i Tolkmicku. Program wydarzenia w kościołach stacyjnych wygląda następująco:10.30 – konferencja maryjna, 11.00 – Msza święta z homilią, 12.00 – nabożeństwo eucharystyczne, po nabożeństwie czas na posiłek we własnym zakresie, 14.00 – Różaniec (4 części) w intencjach: rodziny, pokoju, nawrócenia grzeszników i za wszystkich cierpiących oraz o umiłowanie modlitwy różańcowej. Z kościołów stacyjnych wyruszamy w formie pielgrzymkowej przemierzając pogranicze naszej Ojczyzny (do przejścia jest w zależności od miejsca około 4-8 km.). Zakończenie nastąpi około godziny 16.00. Osoby, które w różnych przyczyn nie mogę pojechać do kościołów stacyjnych, będą mogły wziąć udział w różańcu sprawowanym w naszym kościele parafialnym. Do wspólnej modlitwy zachęcamy 7 października o godz. 14:00.
Życzymy wszystkim błogosławionej niedzieli!
Dodano 01 Oct 2017 przez Redaktor
Choć liturgiczne święto świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty przypadało w czwartek 21 września, to nasza wspólnota parafialna obchodziła swoje święto patronalne w sobotę, 23 września. O godz. 11:00 Kolegiata Żuławska wypełniła się wiernymi - cieszyła zwłaszcza obecność dzieci i młodzieży. Wśród uczestników Mszy świętej była spora grupa parafian z Lichnów. Dlaczego? O tym za chwilę.

Tegoroczną sumę odpustową sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Koncelebrowali ją proboszczowie parafii dekanatu nowostawskiego oraz zaproszeni goście: ks. Stanisław Cytrynowicz z Lasowic Wielkich, ks. Mieczysław Bojda z parafii w Świerkach, ks. Jerzy Młocicki ze Starego Pola, ks. Piotr Towarek z Elbląga, ks. Karol Detmer z Pasłęka. Nie mogło zabraknąć kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej: ks. kanonika Jerzego Pawelczyka, ks. kanonika Piotra Bryka, ks. Marka Dudy, ks. Mariana Pastuszko. Podczas Mszy świętej ks. biskup dokonał aktu instalacji nowego kanonika żuławskiego. Został nim ks. Mirosław Mazur, proboszcz parafii św. Urszuli w Świerkach.

Ksiądz biskup wygłosił okolicznościową homilię, podczas której podkreślił szczególną wagę budowania relacji z Bogiem w modlitwie. Mszę świętą ubogacił śpiewem chór parafialny kierowany przez Pana organistę Leszka Grzybowskiego. Posługę liturgiczną zapewnili ministranci i lektorzy przygotowani przez ks. wikariusza Pawła Wisłę. Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem zakończona błogosławieństwem udzielonym przez ks. biskupa Jacka Jezierskiego.

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie odpustu parafialnego: grupom duszpasterskim, kapłanom, chórowi parafialnemu, młodzieży i dorosłym niosącym feretrony i sztandary, Pani Zakrystiance Renacie Kot, a przede wszystkim parafianom i gościom, którzy w natłoku sobotnich zajęć znaleźli chwilę na wspólne świętowanie uroczystości odpustowej. Słowa podziękowania kierujemy również do alumnów seminarium elbląskiego: ks. diakona Marka Sadłochy i kleryka Piotra Chmury, którzy już w poniedziałek, 25 września rozpoczęli kolejny rok formacji na drodze do kapłaństwa.

Zgodnie z decyzję ks. proboszcza Jerzego Pawelczyka, od tego roku odpusty parafialne będą sprawowane zawsze w soboty najbliższe dacie 21 września.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych podczas odpustu przez Pana Katechetę Tomasza Witkowskiego.
Dodano 26 Sep 2017 przez Redaktor
Za nami uroczystość odpustowa św. Mateusza Apostoła. Choć liturgiczne święto patrona naszej parafii przypadało w czwartek, 21 września, uroczystości zostały przeniesione na dzień wolny od pracy. W sobotę, 23 września o godz. 11:00 w Kolegiacie Żuławskiej rozpoczęła się Msza święta sprawowana przez ks. biskupa Jacka Jezierskiego. Eucharystię koncelebrowali licznie przybyli kapłani pracujący w parafiach naszej diecezji. Cieszy niezmiernie, iż w sumie uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, a także dzieci i młodzież. Szerszą relację z odpustu przedstawimy w kolejnym wydaniu naszego tygodnika parafialnego. Już teraz zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć na profilu naszej parafii na facebooku.

Warto wspomnieć, że w miniony czwartek przypadła 15. rocznica podwyższenia kościoła św. Mateusza Apostoła do godności kolegiackiej. Dekretem z 25 marca 2002 r. ówczesny biskup elbląski ks. Andrzej Śliwiński, powołał Kapitułę Kolegiacką Żuławską przy kościele kolegiackim w Nowym Stawie. 21 września 2002 r. uroczystej Mszy świętej z tej okazji przewodniczył arcybiskup metropolita warmiński ks. Edmund Piszcz wraz z biskupami Andrzejem Śliwińskim i Józefem Wysockim. Pomimo ustanowienia kolegiaty przy kościele św. Mateusza Apostoła, przez blisko 13 lat nie powoływano kanoników żuławskich. Dopiero dekretem bp. Jacka Jezierskiego, 15 stycznia 2015 roku dokonano instalacji kanoników kapituły Kolegiackiej Żuławskiej - na bazie dekretu bp.A.Śliwińskiego. Instalacja odbyła się 21 września 2015 roku w liturgiczne wspomnienie św. Mateusza. W dekrecie konfirmującym Kapitułę Żuławską, biskup elbląski Jacek Jezierski potwierdził decyzję bp. Śliwińskiego, zobowiązując jej kanoników rzeczywistych do przygotowania nowej wersji statutów i przedłożenia ich do zatwierdzenia. Oprócz tego, przypominał m.in. o stroju i dystynktorium kanonickim, a nade wszystko wskazał, że przynależność do kapituły jest wyróżnieniem, ale i zadaniem do wypełnienia. Do realizacji tego zadania, obok wytycznych, określonych przez prawo Kościoła powszechnego, bp Jezierski dołączył i zlecił Kapitule Żuławskiej: troskę o wspólnotę kapłańską i pielęgnowanie duchowości księży diecezjalnych (kan. 503 KPKan). Ustanowiona w Nowym Stawie Kapituła Kolegiacka Żuławska jest czwartą taką instytucją w diecezji elbląskiej. Wcześniej powstała Elbląska Kapituła Katedralna w Elblągu, Kwidzyńska Kapituła Konkatedralna w Kwidzynie oraz Pomezańska Kapituła Konkatedralna w Prabutach.
Dodano 24 Sep 2017 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl