W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu warto zaplanować czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Trzeba wyjść na pustynię, bo tam jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie.
Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Zachęćmy członków naszych rodzin do udziału w tym szczególnym czasie duchowej odnowy. Program rekolekcji przedstawiamy poniżej oraz na naszej parafialnej stronie internetowej: www.kolegiatans.pl.
W dalszym ciągu podejmujmy trud wielkopostnych postanowień, aktywnie uczestnicząc w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zapraszamy na nie całe rodziny – w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele o godz. 15:00.
Wszystkim Parafianom i Gościom – życzymy dobrej, błogosławionej niedzieli oraz obfitego w łaski tygodnia pracy i nauki. Do zobaczenia na Gorzkich Żalach, dziś o godz. 15:00!
Figura ta, do 1945 roku stanowiła część Grupy Ukrzyżowania znajdującej się w gdańskiej świątyni św. Mikołaja. Na początku 1945 roku, tuż przed ofensywą Armii Czerwonej, podjęto szeroką akcję ratowania zabytków ruchomych z kościołów Gdańska. W rezultacie cenne wyposażenie liturgiczne, w tym obrazy i rzeźby znalazły się na Żuławach (źródła z lat 60. wskazują, że zabytki ukryto m.in. w kościele parafialnym w Kończewicach). Najprawdopodobniej tuż po wojnie, w ten właśnie sposób do kościoła św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie trafiła Grupa Ukrzyżowania z kościoła w Gdańsku. Pierwszy powojenny proboszcz naszej parafii, ks. Stefan Kinka podjął decyzję o umieszczeniu figury Chrystusa Ukrzyżowanego, Maryi i św. Jana w belce tęczowej nad prezbiterium. Przez lata nie był znany los rzeźby św. Marii Magdaleny. Po ponad siedemdziesięciu latach, staraniem ks. proboszcza Jerzego Pawelczyka, w porozumieniu z proboszczem parafii św. Mikołaja w Gdańsku ojcem Maciejem Okońskim OP, wszystkie elementy Grupy Ukrzyżowania zostaną połączone. Warto podkreślić, iż nie ucierpi na tym wyposażenie gdańskiej bazyliki, bowiem przed laty Ojcowie Dominikanie odtworzyli wszystkie rzeźby, które obecnie zdobią tamtejszą świątynię. Za przekazaniem zabytku optował również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dzięki temu, nasza świątynia uzyska niezwykle cenny, siedemnastowieczny element wyposażenia ruchomego. Po niezbędnej renowacji, figura św. Marii Magdaleny będzie umieszczona na belce tęczowej Kolegiaty Żuławskiej.
10 marca o godz. 10.00, zostanie odprawiona Msza św. przez Ojców Dominikanów z Gdańska, z udziałem pielgrzymów z parafii św. Mikołaja z Gdańska, w czasie której nastąpi przekazanie naszej parafii zabytkowej figury św. Marii Magdaleny, która należy do znajdującej się w naszej kolegiacie Grupy Ukrzyżowania. Wszystkich parafian już dziś serdecznie zapraszam do bardzo licznego udziału w tym historycznym wydarzeniu.
Proboszcz parafii, ks. kanonik Jerzy Pawelczyk
1 marca weszła w życie ustawa wprowadzająca częściowy – na razie – zakaz handlu w niedziele. Nowe prawo wprowadza zakaz handlu od 1 marca 2018 r. Najpierw z handlu zostaną wyłączone dwie niedziele w miesiącu - sklepy będą czynne w pierwszą i ostatnią. Z czasem zakaz będzie coraz bardziej restrykcyjny. Od 2019 r. handel dozwolony będzie tylko w jedną - ostatnią - niedzielę miesiąca, a od 2020 r. w ogóle zostanie zakazany. Nareszcie dzięki inicjatywie popartej głosami 500 tysięcy obywateli, stworzono okazję do godnego świętowania niedzieli. Korzystajmy z tej możliwości, spędzając czas wolny od pracy z najbliższymi. Pomimo wielu głosów krytyki, jest to dobry krok, gwarantujący pracownikom zasłużony odpoczynek po trudach tygodnia pracy. Warto wskazać, iż brak handlu w niedziele jest rozwiązaniem znanym z wielu państw europejskich, które – w przeciwieństwie do Polski – wcale nie są uznawane za szczególnie związane z Kościołem.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia pracy oraz nauki!
Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 Starsze