// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Za nami pierwszy tydzień okresu zwykłego przypadającego po okresie Bożego Narodzenia. Zgodnie z polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) w naszych kościołach śpiewane są kolędy i zachowane zostają bożonarodzeniowe ozdoby, w tym stajenki. Te namacalne nawiązania do Świąt Narodzenia Pańskiego niewątpliwie sprzyjają duchowemu przeżywaniu tajemnicy z Betlejem.
Miniony tydzień, a przede wszystkim nasze myśli i zachowania wyznaczały w dużej mierze tragiczne wydarzenia z Gdańska. Śmierć Pawła Adamowicza, niezależnie od przekonań i poglądów politycznych powinna skłonić do refleksji nie tylko polityków i dziennikarzy, ale przede wszystkim nas – będących odbiorcami treści przez nich prezentowanych. Z pewnością w takich chwilach – zaledwie kilkanaście godzin po zakończeniu uroczystości pogrzebowych gdańskiego polityka, łatwo wygłaszać uroczyste, choć często niezbyt głębokie deklaracje. Być może zdarzenia z ostatniej niedzieli pozwolą nam inaczej spojrzeć na linię podziałów, jaka od blisko piętnastu lat istnieje w naszym społeczeństwie. Czy różnice poglądów, potrzeba wymiany opinii, rozbieżne oceny działalności osób publicznych muszą prowadzić do prostych wniosków i stworzenia ostrych kwalifikacji – na zasadzie „my” i „oni”? Brak szacunku do drugiej osoby nie ma barw politycznych. Pierwszym krokiem niech będzie osobisty rachunek sumienia.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy błogosławionego tygodnia pracy i nauki. Rodzinom, które w minionym tygodniu przyjęły kapłana podczas wizyty duszpasterskiej, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ciepłe przyjęcie, rozmowy oraz złożone ofiary.
Dodano 20 Jan 2019 przez Redaktor
Przypadającą dzisiaj Niedzielą Chrztu Pańskiego, Kościół zamyka liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Zgodnie z wielowiekową polską tradycją, pomimo rozpoczynającego się jutro Okresu Zwykłego, aż do Uroczystości Matki Bożej Gromnicznej będziemy śpiewać kolędy, a nasze kościoły będą zdobiły dekoracje świąteczne oraz stajenki.
Teksty modlitw związane ze świętem Chrztu Pańskiego odzwierciedlają bardzo dokładnie i szczegółowo przekazy Ewangelii. Podkreślają przy tym związek tego święta z uroczystością Objawienia Pańskiego. Chrystus już jako dorosły, 30-letni mężczyzna, przychodzi nad brzeg Jordanu, by z rąk Jana Chrzciciela, swojego poprzednika, przyjąć chrzest. Chociaż sam nie miał grzechu, nie odsunął się od grzesznych ludzi: wraz z nimi wstąpił w wody Jordanu, by dostąpić oczyszczenia. W ten sposób uświęcił wodę. Najszczegółowiej to wydarzenie zrelacjonował św. Mateusz, choć opis chrztu Jezusa zostawili wszyscy trzej Ewangeliści. W dniu chrztu Jezus został przedstawiony przez swojego Ojca jako Syn posłany dla dokonania dzieła zbawienia. Misję Chrystusa potwierdza swym świadectwem Bóg Ojciec. Zamknięte przez grzech Adama niebiosa otwierają się, na Jezusa zstępuje Duch Święty. Z nieba daje się słyszeć jednoznaczny głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.
Zgodnie z zapowiedzią księdza proboszcza, dziś po Mszy świętej o godz.11:30 zostanie rozstrzygnięty konkurs dla dzieci, które z lampionami, najpilniej uczestniczyły w roratach 2018 roku.
W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Podczas każdej Mszy świętej kapłani dokonywali poświęcenia kadzidła i kredy, którą następnie naznaczyliśmy drzwi naszych domów, kreśląc litery C+M+B.
Po Mszy świętej o godz. 11:00, już po raz czwarty wyruszyliśmy w Orszaku Trzech Króli. Dzieci, młodzież i dorośli wraz ze Świętą Rodziną przemierzyli trasę z Kolegiaty Żuławskiej przez Rynek Kościuszki, Rynek Pułaskiego, ul. Jana Pawła II, ul. Gdańską i Mickiewicza. Orszak zakończył się rozesłaniem, błogosławieństwem i wspólnym śpiewem kolęd. Pomimo dość niskiej temperatury, uroczystość zgromadziła wielu parafian – zarówno tych starszych jak i całkiem małych. Podczas przemarszu mieszkańcy naszej parafii zaprezentowali scenki symbolizujące walkę dobra ze złem oraz spotkanie Mędrców ze Wschodu z pasterzami. Podążąjąc za gwiazdą betlejemską dotarliśmy do Betlejem, które symbolicznie zaistniało w sercu naszego miasta – na Rynku Kościuszki.
Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Orszaku Trzech Króli: kierownictwu i pracownikom Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki, władzom naszego miasta, Stowarzyszeniu „Coolturalny Nowy Staw”, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz Administracji Domów Mieszkalnych sp. z o.o., druhom Ochotniczych Straży Pożarnych w Nowym Stawie i Lipince, funkcjonariuszom Policji, nauczycielom i dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Stawie, a zwłaszcza wszystkim wolontariuszom i uczestnikom, którzy poświęcili swój czas w przygotowaniu i uczestnictwie w tym pięknym, corocznym wyznaniu naszej wiary.
Szczegółowa relacja fotograficzna i filmowa z Orszaku Trzech Króli w Nowym Stawie 2019 jest dostępna na profilu naszej parafii na facebooku. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tegorocznego Orszaku autorstwa Pana Łukasza Sianożęckiego, reportera „Gościa Elbląskiego”.
Dodano 14 Jan 2019 przez Redaktor
„Oto zwiastuję Wam radość wielką, dziś narodził się Wam Zbawiciel, którym jest Jezus Chrystus!”


Kochani Parafianie i mili Goście!

Anioł powiedział do pasterzy: ”Zwiastuję Wam radość wielką: dziś narodził się Wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”. Niech Święta Bożego Narodzenia, pozwalają każdemu z nas odkrywać prawdę o tym, że Bóg przyszedł pomiędzy nas po to, aby ludzie znowu stali się podobni do Niego. Niech miłość promieniująca na świat z Betlejem, przenika naszą codzienność: rodzinną, społeczną i zawodową. Niech dar czasu, który daje każdemu z nas Bóg w postaci kolejnego roku, zostanie przez nas wypełniony troską o człowieczeństwo i świętość.

proboszcz parafii ks. kanonik Jerzy Pawelczyk


Kochani Parafianie!

Uroczystość Narodzenia Pańskiego to święto naszej wiary, nadziei i miłości. Z tej okazji, życzę wszystkim wspaniałych Świąt i dobrych przeżyć, płynących ze spotkań z drugim człowiekiem. Życzę też obfitego Bożego błogosławieństwa, głębokiej, świątecznej radości, prawdziwego pokoju serca, dobrego zdrowia oraz wiele ludzkiej życzliwości. Niech Matka Boża pełna łaski, wstawia się za nami przez wszystkie dni Roku Pańskiego 2019.

ks. wikariusz Jerzy Piątkowski


Kochani Parafianie!

Przyjmijcie życzenia jak najlepszego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Niech Święta Bożego Narodzenia będzie dla Was okazją do zatrzymania się i pochylenia nad tą wielką Tajemnicą, jaką jest przyjście na świat Bożej Dzieciny. Niech Jezus obdarzy Was wszelkimi nadchodzącymi łaskami w nadchodzącym 2019 roku.

ks. wikariusz Paweł Wisła


Drodzy Czytelnicy i Mili Goście!

Niech Narodzona Dziecina otwiera ludzkie serca na: wiarę, która dodaje sił, na nadzieję, która rozjaśnia mroki, na miłość, która wszystko wzmacnia. Wspólnych chwil spędzonych w łączności z Bogiem i bliskimi przy świątecznym stole w jedności, zgodzie i z kolędą na ustach życzy administracja parafialnej strony internetowej.
Dodano 23 Dec 2018 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... 114 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl