Cała nasza Ojczyzna, a także rodacy zamieszkali poza jej granicami 11 listopada obchodzili 99. Rocznicę odzyskania niepodległości. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości stały się wprowadzeniem całorocznych obchodów stulecia naszej odzyskanej państwowości. Również w naszej parafii odbyły się uroczystości patriotyczne, które rozpoczęła Msza święta sprawowana w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 15:00. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy jednostek budżetowych, działacze stowarzyszeń, harcerze, dzieci i młodzież szkolna oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Nowego Stawu, Myszewa oraz Lipinki. Po zakończeniu Mszy świętej delegacje udały się do miejsca pamięci im. Eudokiusza Oleszczuka, aby złożyć tam symboliczne wiązanki kwiatów i wziąć udział w okolicznościowym apelu.
Koniec roku liturgicznego jest tradycyjnym okresem wzmożonych akcji duszpasterskich. Jedną z nich jest nowenna przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Mija rok od proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Ogólnopolskie obchody rocznicy tego wydarzenia będą miały miejsce od 17 do 19 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 26 listopada nastąpi odnowienie Jubileuszowego Aktu w miejscach, gdzie gromadzą się wspólnoty Chrystusa Króla. 17 listopada rozpocznie się nowenna przygotowująca do tego dnia.
Kościół– z inicjatywy papieża Franciszka – po raz pierwszy będzie obchodził I Światowy Dzień Ubogich. Ponad 4 tys. osób potrzebujących i niezamożnych, nie tylko z Rzymu i okolic, ale też z różnych diecezji świata, w tym z Warszawy, Krakowa, Paryża czy Brukseli, weźmie dzisiaj udział w papieskiej Mszy z okazji I Światowego Dnia Ubogich. Ojciec Święty ustanowił go przed rokiem, na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia.
Po papieskiej Mszy w bazylice św. Piotra jej uczestnicy zostaną przyjęci świątecznym obiadem. 1,5 tys. z nich uda się razem z Papieżem do Auli Pawła VI, gdzie podczas posiłku grać będzie orkiestra watykańskiej żandarmerii, a śpiewać chór dzieci w wieku od 5 do 14 lat „Le Dolci Note”. Pozostali jeść będą w kilku kolegiach i seminariach oraz w jadłodajniach m.in. Caritas i Wspólnoty św. Idziego. Wykwintne potrawy i słodycze przygotuje jedna z renomowanych restauracji z Romano d'Ezzelino koło Vicenzy w północnych Włoszech. Aby zapewnić udział w Światowym Dniu Ubogich wszystkim potrzebującym w Rzymie i poza nim, z Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji współpracuje szereg organizacji charytatywnych i innych instytucji. W ramach jego obchodów już od poniedziałku 13 aż do niedzieli 19 listopada w godzinach od 9:00 do 16:00 działa na piazza Pio XII między placem św. Piotra a Via della Conciliazione solidarna przychodnia lekarska, udostępniająca za darmo analizy i wizyty lekarskie, także specjalistyczne.
Wczoraj, w sobotę poprzedzającą I Światowy Dzień Ubogich o godz. 20:00 odbyło się modlitewne czuwanie dla wolontariuszy w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca męczennika, który jako diakon wspierał biednych i nazwał ich „prawdziwym skarbem Kościoła”.
Życzymy Wam dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia!
Dzisiaj, na łamach naszego tygodnika parafialnego, chcę się podzielić z Wami radością z dzieł, dokonanych w ostatnich latach w naszej parafii. Wszyscy, jako parafialna rodzina, włożyliśmy wiele starań i trudu, aby tego wszystkiego dokonać. Z okazji dziesięciolecia mojego posługiwania duszpasterskiego w tutejszej parafii, chcę Wam serdecznie podziękować za wsparcie moich inicjatyw dobrym słowem jak i wsparcie materialne.
Co wykonaliśmy w roku 2008?
Przeprowadzono kapitalny remont kuchni parafialnej; ostawiono pomnik na grobie ks. Prałata Ireneusza Glegocińskiego; wykonano prace remontowe w kościele poewangelickim (uzupełniono szyby w oknach); założono rynny, naprawiono dach, odnowione zostały tarcze zegarowe; dokonano renowacji figury Matki Bożej w grocie; odnowiono krzyż misyjny i krzyż na cmentarzu; odmalowano ogrodzenie cmentarza od strony ul. Mickiewicza; wyremontowano część organistówki, w której jest teraz siedziba Caritasu; Zakupiono: waskulum, nowy wzmacniacz, nowy mikrofon na ołtarz, cały sprzęt
nagłaśniający dla zespołów, komże, alby i pelerynki dla ministrantów, nowe stuły kapłańskie we wszystkich
czterech kolorach, nową kserokopiarkę dla naszej redakcji, nową kadzielnicę, nowe naczynia do chrztu, nowe bursy, nowe palki na kielichy.
Co wykonaliśmy w roku 2009?
Zakończono renowacje kurdybanu z ołtarza głównego; dokonano renowacji gotyckiej figury Madonny z Dzieciątkiem; odnowiono dwa ołtarze boczne z prezbiterium naszego kościoła; odnowiono kaplicę przedpogrzebową i wyposażono ją w klimatyzację; przeprowadzono kapitalny remont jadalni parafialnej; dokończono remontu wszystkich pomieszczeń znajdujących się w organistówce; wykonano nowe schody do Caritasu wraz z poręczami; założono na wszystkie ławki kościelne, tymczasową wykładzinę ocieplającą, która nie wchłania wilgoci, ale dość możliwie izoluje i zabezpiecza przed zimnem.
Co wykonaliśmy w roku 2010?
Dokonano renowacji ołtarza z lewej nawy bocznej tzw. „Tronu łaski”, odnowiono dwa obrazy : Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, sporządzono i opłacono dokumentację na remont dachu kościoła, przeprowadzono kapitalny remont łazienki dla gości na parterze plebanii, zakupiono nowy stół z krzesłami na 20 osób do jadalni na plebanii, zakupiono kosiarkę-traktorek, niezbędną do pielęgnowania dość obszernych terenów zielonych wokół naszego kościoła.
Co wykonaliśmy w roku 2011?
Naprawiono dzwony kościelne łącznie z wymianą sterownika, znajdującego się w zakrystii; przeprowadzono remont dachu nad główną nawą kościoła; poprawiono stan najbardziej zniszczonych części ścian kościoła; poddano renowacji niektóre kielichy i puszki do udzielania Komunii świętej; dokonano na plebanii kapitalnego remontu pokoju gościnnego wraz z łazienką z przeznaczeniem głównie dla rekolekcjonistów i misjonarzy; dokonano kapitalnego remontu salki parafialnej pod budynkiem plebanii, pomieszczenia redakcji i innych przylegających pomieszczeń; postawiono nowy pomnik na grobie Siostry Zofii; dokonano renowacji zabytkowego, gotyckiego żyrandola z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem; ufundowano nowy tron dla celebransa i komplet krzeseł dla koncelebrantów; ufundowano nową, stylową kredensję na naczynia liturgiczne; ufundowano obraz z wizerunkiem Bł. Jana Pawła II zainstalowano oświetlenie z 16 reflektorów na 4 ołtarze boczne.
Co wykonaliśmy w roku 2012?
Zainstalowano nowoczesny napęd do dzwonów; przeprowadzono remont dachu nad północną nawą kościoła; wykonano renowację ołtarza bocznego maryjnego; poprawiono stan zniszczonej ściany kościoła, która jest tłem do odnowionego ołtarza; poddano renowacji kolejne kielichy i puszki do udzielania Komunii świętej; dokonano na plebanii kapitalnego remontu mieszkania, gdzie mieszkał ks. Prałat Glegociński, potem ks. Kanonik Kalinowski; założono ocieplenia z grubszej gąbki na wszystkie ławki w kościele zakupiono szorowarkę do posadzki w kościele wraz ze sprzętem pomocniczym zakupiono 3 ornaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej na pamiątkę nawiedzenia Obrazu; dokonano kompleksowego przeglądu i czyszczenia organów; zainstalowano komorę chłodniczą na dwie trumny w kaplicy przedpogrzebowej wykonano renowację figurek do żłóbka.
Co wykonaliśmy w roku 2013?
Dokonano renowacji dachu nawy bocznej południowej; odnowiono figurę Pana Jezusa złożonego do grobu; odnowiono krzyż wraz z figurą Pana Jezusa z Grupy Ukrzyżowania; zakupiono nową monstrancję wykonano chodnik do studzienki z wodą na cmentarzu; wykonano nowy chodniczek przy wejściu do mieszkania proboszczowskiego; wykonano monitoring kościoła i placu kościelnego; wymieniono serca w obu dzwonach na nowe; wykonano naprawę i malowanie ścian w zakrystii
Co wykonaliśmy w roku 2014?
Dokonano renowacji dachu i elementów drewnianych wieży północnej; południowej naszego kościoła; odnowiono dwie figury z Grupy Ukrzyżowania; wykonano naprawę i malowanie elewacji plebanii; wymieniono wszystkie żarówki w kościele na energooszczędne
Co wykonaliśmy w roku 2015?
Wykonano nowy ołtarz i ambonkę; wymieniono na nowe chodniczki w prezbiterium; wykonano stalle kanonickie do prezbiterium; wykonano remont kapitalny chodnika procesyjnego wokół kościoła; zakupiono świecznik poczwórny przed obraz Miłosierdzia Bożego; zakupiono kilka nowych obrusów na ołtarze; zakupiono welony do asysty przy biskupach; dokończono elewację plebanii w części przy fundamentach; wykonano renowację drzwi bocznych kościoła.
Co wykonaliśmy w roku 2016?
Wykonano remont fundamentów i elewacji północnej części kościoła; odnowiono wszystkie żyrandole w nawie głównej; postawiono nowy krzyż misyjny; postawiono nowy krzyż na cmentarzu; wykonano nowy chodnik z polbruku przy organistówce.
Co wykonaliśmy w roku 2017?
Wykonano remont fundamentów i elewacji wschodniej i zachodniej części kościoła obejmujący także drzwi główne i witraż nad wejściem głównym; dokończono ścieżkę przy krzyżu misyjnym; wykonano nową nawierzchnię przed wejściem głównym.
Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy nad przywracaniem świetności naszej pięknej, zabytkowej kolegiacie i jej otoczeniu. W 2018 roku zamierzamy dokonać kapitalnego remontu elewacji i fundamentów wieży północnej kościoła. Zachęcam do dalszej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli.
Proboszcz parafii ks. kanonik Jerzy Pawelczyk
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, 1 listopada przypadła 10. rocznica posługi ks. kanonika Jerzego Pawelczyka w parafii św. Mateusza Apostoła. W poprzednim wydaniu tygodnika parafialnego ks. proboszcz przedstawił to, czego w minionej dekadzie udało się nam wspólnie dokonać. Księdzu proboszczowi życzymy dalszego Bożego błogosławieństwa, sił i zdrowia w kierowaniu naszą wspólnotą parafialną.
Jeszcze wcześniej, bo w ostatnią sobotę października o godz. 18:30 w kościele parafialnym odbył się VII koncert organowy. W tym roku piękny koncert organowy dała Pani Anna Chmielewska z Bydgoszczy. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy przyczyniają się do organizacji koncertów w Kolegiacie Żuławskiej. Specjalne słowa podziękowania kierujemy na ręce naszego parafianina, Pana Marcina Flizikowskiego, koordynującego i pomagającego w tym ważnym, artystycznym dziele.
Jak co roku, 1 listopada i 2 listopada licznie odwiedzaliśmy bliskich Zmarłych spoczywających na nowostawskim cmentarzu parafialnym. W uroczystość Wszystkich Świętych najwięcej wiernych zgromadziło się na wspólnej modlitwie podczas Mszy świętej sprawowanej o godz. 12:00. Wiele osób uczestniczyło również w wieczornym nabożeństwie. O 17:00 wyruszyliśmy z kościoła parafialnego na cmentarz, by wspólnie modlić się w litanii do Wszystkich Świętych.
Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... 105 Starsze