Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość poświęcenia tornistrów i przyborów szkolnych należących do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Dzisiaj również, o godz. 13:00 rozpocznie się gminne świętowanie tegorocznych plonów. Rolnicy wraz z władzami samorządowymi będą obchodzić dożynki. Szersza relacja z tego wydarzenia zostanie opublikowana w przyszłą niedzielę.
Serdeczne „Bóg zapłać” składamy za wszelkie ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na rzecz poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach na Pomorzu. Zgodnie z apelem biskupa Jacka Jezierskiego, elbląska Caritas przeznaczy zebrane fundusze na rzecz potrzebujących w diecezji pelplińskiej.
Dzisiaj, we wszystkich kościołach diecezji elbląskiej, zostanie odczytany Akt poświęcenia Kościoła w Polsce, Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to nawiązanie do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.W 1984 r. aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał papież Jan Paweł II.Akt Poświęcenia ponowili biskupi polscy 6 czerwca 2017 roku, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. "Dziś chcemy powtórzyć w parafiach to głębokie duchowe wydarzenie sprzed lat. W ten sposób zostanie wypełniona wola Maryi wyrażona 100 lat temu, która w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata Jednak nie chodzi tylko o wspomnienie historyczne, lecz przede wszystkim o odnowienia naszej relacji z Matką Bożą. Najbliższe uroczystości to dobry moment, by zawierzyć Maryi nasze życie, nasze radości i problemy; aby powiedzieć Jej o tym co dla nas trudne w życiu osobistym społecznym i politycznym” – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik
Błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia pracy i nauki!
1 września minęła 78. roocznica wybuchu II wojny światowej. Nieopodal Nowego Stawu, w Szymankowie odbyły się obchody upamiętniające ofiarę kolejarzy i celników zamordowanych przez Niemców. Uroczystą Mszę świętą w kościele św. Floriana sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Rząd reprezentował minister transportu i budownictwa Andrzej Adamczyk, który w przemówieniu podkreślił, że „wolność – zwłaszcza w tak burzliwym okresie historii nie jest dana nam raz na zawsze”.
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w sobotę 15 lipca z naszej parafii wyruszyła pielgrzymka piesza do Lubieszewa. Pątnicy udali się do oddalonej o 6 km parafii św. Elżbiety, która tego dnia świętowała odpust Matki Bożej Szkaplerznej. Piętnastowieczną, gotycką świątynię wypełniły tłumy wiernych z Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Nowej Cerkwi, Lichnów, Marynów i Kępek. Mszy świętej z udziałem kapłanów pracujących w żuławskich parafiach przewodniczył biskup elbląski ks. Jacek Jezierski. W homilii biskup ordynariusz przypomniał wiernym znaczenie szkaplerza: - „Szkaplerz jest znakiem przywiązania do Maryi, matki Zbawiciela i miłości do niej - tłumaczył w homilii biskup elbląski, Jacek Jezierski. - Nie należy go traktować w sposób magiczny. To nie jest amulet, który chroni nas przed niebezpieczeństwami. To zapewnia nam łaska Maryi i aniołów. Niestety, żyjemy w czasie renesansu zabobonów, wróżek przepowiadających przyszłość, promowania przedmiotów mających cudowne właściwości. My powinniśmy wrócić do tradycji wschodniego, palestyńskiego chrześcijaństwa, oraz chrześcijaństwa europejskiego sprzed reformacji, związanego mocno z miłosierdziem maryjnym” – powiedział biskup Jezierski.
Grupie nowostawskich parafian przewodniczyli księża wikariusze: ks. Jerzy Piątkowski i ks. Paweł Wisła. Wraz z pielgrzymami na szlak wyruszyli diakon Marek Sadłocha i alumn Piotr Chmura.
Trwa remont Kolegiaty Żuławskiej. Ekipy remontowe prowadzą prace renowacyjne elewacji ścian, odwodnienia oraz izolacji pionowej i poziomej. Remont polega m.in. na oczyszczaniu ścian, uzupełnianiu spoin oraz uszkodzonych cegieł. Zniszczone ściany kościoła odzyskują dawny blask, co niestety wiąże się z pewnymi niedogodnościami komunikacyjnymi i koniecznością zamknięcia głównego wejścia do świątyni. Bierzmy to pod uwagę, poruszając się w rejonie prac, dbając oczywiście o własne bezpieczeństwo.
Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 Starsze