// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Niedzielą Chrztu Pańskiego, obchodzoną na pamiątkę chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie, kończymy rok liturgiczny. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym, jutro rozpoczyna się okres zwykły. Polska tradycja nakazuje jednak, aby dekoracje bożonarodzeniowe – czyli to co materialnie zdobi naszą świątynię – pozostały aż do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej, obchodzonej tradycyjnie 2 lutego. Podobnie ze śpiewem kolęd i pastorałek – można je usłyszeć również do początku lutego. Dzięki temu, 21 stycznia w naszym kościele wystąpi Chór Uniwersytetu Szczecińskiego, który dał koncert kolęd 22 stycznia ubiegłego roku w Galerii Żuławskiej i naszej kolegiacie. Wkrótce udzielimy szczegółowych informacji na ten temat.

6 stycznia Kościół obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tradycyjnie Świętem Trzech Króli. Podczas Mszy świętych kapłani święcili kadzidło i kredę, którą następnie naznaczyliśmy drzwi naszych domów, kreśląc litery C+M+B. Dlaczego akurat te? Otóż wbrew powszechnej praktyce, nie powinniśmy oznaczać drzwi literami K+M+B. Prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C + M + B 2018 (tudzież inny rok). Znaczy to "ChristusMansionemBenedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)" (niektórzy tłumaczą to: "Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu").W związku z powyższym trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się "+", to nie "plusiki", tylko "krzyżyki" - znak błogosławieństwa.K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie "C" zastępować polskim "K". W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe "K M B" z inicjałami imion trzech mędrców.Księga liturgiczna "Obrzędy błogosławieństw" tom II, str. 244 - podaje, że można stosować zapis: C M B, albo: J M J - czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa - świętej rodziny. Nie ma zaś czegoś takiego jak K M B! Dlatego warto powrócić do chwalebnej tradycji chrześcijańskiej i już dziś na drzwiach naszych domów zapisać C+M+B 2018, prosząc świadomie Jezusa Chrystusa o jego błogosławieństwo.

6 stycznia po raz trzeci ulicami naszego miasta wyruszył Orszak Trzech Króli, organizowany przez Stowarzyszenie „Coolturalny Nowy Staw”, Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki, Urząd Miejski Nowym Stawie oraz naszą parafię. Partnerem wydarzenia był Powiat Malborski, zaś jego patronem medialnym Telewizja Malbork. Szerszą relację z tego wydarzenia przedstawimy w kolejnym wydaniu naszego tygodnika parafialnego. Już dzisiaj, wszystkim osobom i instytucjom, które podjęły trud organizacji tego wydarzenia oraz jego uczestnikom.

Życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień rozpoczynającego się tygodnia pracy i nauki!
Dodano 08 Jan 2018 przez Redaktor
Ostatnia niedziela roku 2017 przypada w Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Pozostajemy w okresie Bożego Narodzenia, liturgia nabożeństw ubogacona jest śpiewem pięknych kolęd i pastorałek, zaś wnętrze Kolegiaty Żuławskiej zdobią żłóbek i bożonarodzeniowe dekoracje. Wykorzystajmy ten czas, a zwłaszcza najbliższe dni, spędzając go z Rodziną. Z pewnością może służyć temu piękna tradycja, która od kilku lat „zdobywa” kolejne polskie miejscowości w Święto Objawienia Pańskiego. Już w Święto Trzech Króli, w sobotę 6 stycznia po ulicach naszych miast, w tym również Nowego Stawu, wyruszą Orszaki Trzech Króli. W Nowym Stawie Orszak Trzech Króli wyruszy z Kolegiaty Żuławskiej po Mszy świętej o godz. 11:00. Zachęćmy członków naszych rodzin do udziału w tej pięknej inicjatywie, koordynowanej przez Stowarzyszenia Coolturalny Nowy Staw oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. To już trzecia, nowostawska edycja Orszaku. Przejdźmy wspólnie ulicami naszego miasta, manifestując przywiązanie do wiary i tradycji oraz przekazując te wartości najmłodszym członkom naszych rodzin. W naszej diecezji Orszaki wyruszą również z parafii Elbląga, Nowego Dworu Gdańskiego, Morąga, Kwidzyna i Sztumu. W całym kraju będą to już 644 miejscowości. Więcej informacji na temat tej inicjatywy można uzyskać na stronie: www.orszak.org.
Dodano 02 Jan 2018 przez Redaktor
Kochani Parafianie, Drodzy Goście!
Uroczystość Narodzenia Pańskiego to święto naszej wiary, nadziei i miłości. Z tej okazji, życzę wszystkim wspaniałych Świąt i dobrych przeżyć, płynących ze spotkań z drugim człowiekiem. Życzę też obfitego Bożego błogosławieństwa, głębokiej, świątecznej radości, prawdziwego pokoju serca, dobrego zdrowia oraz wiele ludzkiej życzliwości. Niech Matka Boża pełna łaski, wstawia się za nami przez wszystkie dni Roku Pańskiego 2018.

proboszcz parafii ks. kanonik Jerzy Pawelczyk

Kochani Parafianie, Drodzy Goście!
Na Święta Bożego Narodzenia, przyjmijcie proszę – Drodzy Parafianie i Szanowni Goście z serca płynące życzenia. Niech Dzieciątko Boże, szczególnie w tym świątecznym czasie, obficie Wam błogosławi, udzieli pokoju, radości i wszystkie serca wypełni miłością. Przede wszystkim jednak, niech Boże Narodzenie dokona się w nas i przynosi trwałe owoce w naszym życiu.

ks. wikariusz Jerzy Piątkowski

Kochani Parafianie!
Przyjmijcie proszę życzenia jak najlepszego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Niech czas Świąt będzie dla Was okazją do zatrzymania się i pochylenia nad tą wielką tajemnicą, jaką jest przyjście na świat Bożej Dzieciny. Niech Jezus obdarzy Was wszelkimi nadchodzącymi łaskami w nadchodzącym 2018 roku.

ks. wikariusz Paweł Wisła

Drodzy Czytelnicy i Mili Goście!
Niech Narodzona Dziecina otwiera ludzkie serca na: wiarę, która dodaje sił, na nadzieję, która rozjaśnia mroki, na miłość, która wszystko wzmacnia. Wspólnych chwil spędzonych w łączności z Bogiem i bliskimi przy świątecznym stole w jedności, zgodzie i z kolędą na ustach życzy

Redakcja Tygodnika „Vox Populi Novostaviensis”
Dodano 24 Dec 2017 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... 109 ... 111 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl