// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Wczorajsze Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane również świętem Matki Bożej Gromnicznej zakończyło tradycyjny okres, w którym śpiewamy kolędy i pastorałki, a nasze kościoły zdobią dekoracje bożonarodzeniowe. Weszliśmy w okres Zwykły, który kończyć będzie Środa Popielcowa – rozpoczynająca Wielki Post.
Tradycyjnie 2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony był także Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia szczególną modlitewną pamięcią darzyliśmy siostry zakonne i zakonników, którzy nierzadko z dala od zgiełku dnia codziennego wypraszają dla nas łaski i Boże błogosławieństwo.
Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego bp + Jacek Kiciński CMF, Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego skierował do wiernych list, w którym przybliża istotę powołania do życia konsekrowanego oraz apeluje – zwłaszcza do młodych – aby podjęli trud zawierzenia całego życia Bogu.
W naszej diecezji, biskup Jacek Jezierski sprawował wczoraj Mszę świętą w intencji osób życia konsekrowanego.

W minioną niedzielę zakończyły się 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Ok. 700 tys. osób uczestniczyło w niedzielę w Panamie w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka kończącej 34. Światowe Dni Młodzieży. Na mszy obecna była małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Ogłoszono, że następne ŚDM odbędą się w Portugalii. W homilii papież powiedział, że nieraz wierzący wolą „Boga na odległość; miłego, dobrego, wspaniałomyślnego, ale odległego, takiego, który nie przeszkadza”. – Bowiem Bóg bliski i codzienny, przyjaciel i brat wymaga od nas, byśmy nauczyli się bliskości, codzienności, a przede wszystkim braterstwa – dodał. Franciszek wskazywał, że ten konkretny wymiar miłości jest jedną z zasadniczych cech życia chrześcijan.
Żegnając się z młodzieżą na zakończenie mszy, Franciszek dziękował za możliwość ponownego przeżycia Światowych Dni Młodzieży i za ich zorganizowanie. Zaapelował: „Proszę was, abyście nie ostudzili tego, co przeżyliście w tych dniach. Powróćcie do swoich parafii i wspólnot, do swoich rodzin i przyjaciół, i przekażcie to doświadczenie, aby inni mogli wibrować z tą siłą i radością, jaką wy macie”. – I proszę, nie zapomnijcie modlić się za mnie – dodał. Msza na błoniach imienia św. Jana Pawła II w Metro Park rozpoczęła się wcześnie rano miejscowego czasu ze względu na panujące w ciągu dnia upały. Powiewały tysiące flag ponad 150 krajów, także polskie. Wśród ponad 3 500 pielgrzymów z Polski byli też uczestnicy Rejsu Niepodległości, którzy zeszli z pokładu „Daru Młodzieży”, stojącego w panamskim porcie.

W minionym tygodniu zakończyła się wizytacja duszpasterska katolickich rodzin zamieszkujących naszą parafię. Wszystkim parafianom dziękujemy za wspólną modlitwę, ciepłe przyjęcie, rozmowy i złożone ofiary. Warto dodać, że dekanalna kolęda odbyła się w tym roku w parafii św. Marcina w Nowej Cerkwi. Wizycie duszpasterskiej przewodniczył biskup pomocniczy senior diecezji elbląskiej ks. dr Józef Wysocki.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy obfitości łask Bożych w nadchodzącym tygodniu pracy. Dzieciom i młodzieży życzymy darów Ducha Świętego w ostatnich przed feriami zimowymi dniach nauki szkolnej.
Dodano 04 Feb 2019 przez Redaktor
„Bardzo się cieszę, że mogę towarzyszyć młodym w tym radosnym święcie wiary, jakim są ŚDM. Będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał, bo jak uczy papież Franciszek, gotowość służby rodzi się ze słuchania – po”dkreślił prymas Polski przed wyjazdem na ŚDM w Panamie.
34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się 22-27 stycznia. Ich tematem przewodnim, wyznaczonym przez papieża Franciszka, będą słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". ŚDM poprzedzą Dni w diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 r. w Panamie, Kostaryce i Nikaragui. Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyło około 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata.
Na tegoroczne ŚDM w Panamie wraz z grupą młodzieży wyruszy dziś wieczorem prymas Polski abp Wojciech Polak. Będzie jednym z 11 polskich biskupów, którzy wezmą udział w światowym spotkaniu młodzieży.
W Panamie prymas będzie m.in. przewodniczyć mszy św. dla wszystkich Polaków uczestniczących w ŚDM. Eucharystia będzie celebrowana 23 stycznia i rozpocznie polskie świętowanie, w ramach którego zaplanowano m.in. koncert ewangelizacyjny w trzech językach. Odbędzie się on w miejscu, gdzie w 1983 roku mszę św. odprawił papież Jan Paweł II.
Prymas wskazał, że bardzo go cieszy możliwość towarzyszenia młodym "w tym radosnym święcie wiary, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał, bo jak uczy papież Franciszek, gotowość służby rodzi się ze słuchania"."Mam nadzieję, że będę mógł też posłuchać tego, co młodzi mają do powiedzenia o sobie, o swoich oczekiwaniach i miejscu w Kościele, o Bogu i własnym doświadczeniu wiary, że będę miał okazję usiąść do konfesjonału i pobyć wśród nich nie tylko podczas oficjalnych spotkań"– podkreślił abp Polak.
Nawiązując do tegorocznego hasła ŚDM "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego", abp Polak podkreślił, że "tego ludzie młodzi, ale nie tylko oni, my wszyscy, możemy się od Maryi uczyć, że jesteśmy przez Boga wzywani, że ma On konkretny plan na nasze życie, że nie gasi naszych marzeń, ale rozpala pragnienia".
"Ta odpowiedź Maryi, potwierdzona potem w Jej życiu, uczy nas, że w naszym własnym powołaniu życiowym: do małżeństwa, do kapłaństwa, do życia konsekrowanego, do samotności mamy przede wszystkim wsłuchiwać się w Boga i służyć"– wskazał.
Na Światowe Dni Młodzieży w Panamie pojedzie z Polski około 3,5 tys. pielgrzymów, 11 biskupów, 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych, a także trzech wolontariuszy międzynarodowych i około 120 wolontariuszy krótkoterminowych.
Dodano 20 Jan 2019 przez Redaktor
Za nami pierwszy tydzień okresu zwykłego przypadającego po okresie Bożego Narodzenia. Zgodnie z polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) w naszych kościołach śpiewane są kolędy i zachowane zostają bożonarodzeniowe ozdoby, w tym stajenki. Te namacalne nawiązania do Świąt Narodzenia Pańskiego niewątpliwie sprzyjają duchowemu przeżywaniu tajemnicy z Betlejem.
Miniony tydzień, a przede wszystkim nasze myśli i zachowania wyznaczały w dużej mierze tragiczne wydarzenia z Gdańska. Śmierć Pawła Adamowicza, niezależnie od przekonań i poglądów politycznych powinna skłonić do refleksji nie tylko polityków i dziennikarzy, ale przede wszystkim nas – będących odbiorcami treści przez nich prezentowanych. Z pewnością w takich chwilach – zaledwie kilkanaście godzin po zakończeniu uroczystości pogrzebowych gdańskiego polityka, łatwo wygłaszać uroczyste, choć często niezbyt głębokie deklaracje. Być może zdarzenia z ostatniej niedzieli pozwolą nam inaczej spojrzeć na linię podziałów, jaka od blisko piętnastu lat istnieje w naszym społeczeństwie. Czy różnice poglądów, potrzeba wymiany opinii, rozbieżne oceny działalności osób publicznych muszą prowadzić do prostych wniosków i stworzenia ostrych kwalifikacji – na zasadzie „my” i „oni”? Brak szacunku do drugiej osoby nie ma barw politycznych. Pierwszym krokiem niech będzie osobisty rachunek sumienia.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy błogosławionego tygodnia pracy i nauki. Rodzinom, które w minionym tygodniu przyjęły kapłana podczas wizyty duszpasterskiej, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ciepłe przyjęcie, rozmowy oraz złożone ofiary.
Dodano 20 Jan 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl