× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
Zakończył się kolejny wakacyjny tydzień, stojący pod znakiem burzliwych politycznych wydarzeń. Zostawiając nieco na boku podziały i emocje, które rozpalają nasze społeczeństwo, na nowo postarajmy się odnaleźć te elementy, które nas łączą i są wartościami wspólnymi i uniwersalnymi.

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w sobotę 15 lipca z naszej parafii wyruszyła pielgrzymka piesza do Lubieszewa. Pątnicy udali się do oddalonej o 6 km parafii św. Elżbiety, która tego dnia świętowała odpust Matki Bożej Szkaplerznej. Piętnastowieczną, gotycką świątynię wypełniły tłumy wiernych z Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Nowej Cerkwi, Lichnów, Marynów i Kępek. Mszy świętej z udziałem kapłanów pracujących w żuławskich parafiach przewodniczył biskup elbląski ks. Jacek Jezierski. W homilii biskup ordynariusz przypomniał wiernym znaczenie szkaplerza: - „Szkaplerz jest znakiem przywiązania do Maryi, matki Zbawiciela i miłości do niej - tłumaczył w homilii biskup elbląski, Jacek Jezierski. - Nie należy go traktować w sposób magiczny. To nie jest amulet, który chroni nas przed niebezpieczeństwami. To zapewnia nam łaska Maryi i aniołów. Niestety, żyjemy w czasie renesansu zabobonów, wróżek przepowiadających przyszłość, promowania przedmiotów mających cudowne właściwości. My powinniśmy wrócić do tradycji wschodniego, palestyńskiego chrześcijaństwa, oraz chrześcijaństwa europejskiego sprzed reformacji, związanego mocno z miłosierdziem maryjnym” – powiedział biskup Jezierski.

Grupie nowostawskich parafian przewodniczyli księża wikariusze: ks. Jerzy Piątkowski i ks. Paweł Wisła. Wraz z pielgrzymami na szlak wyruszyli diakon Marek Sadłocha i alumn Piotr Chmura.

Trwa remont Kolegiaty Żuławskiej. Ekipy remontowe prowadzą prace renowacyjne elewacji ścian, odwodnienia oraz izolacji pionowej i poziomej. Remont polega m.in. na oczyszczaniu ścian, uzupełnianiu spoin oraz uszkodzonych cegieł. Zniszczone ściany kościoła odzyskują dawny blask, co niestety wiąże się z pewnymi niedogodnościami komunikacyjnymi i koniecznością zamknięcia głównego wejścia do świątyni. Bierzmy to pod uwagę, poruszając się w rejonie prac, dbając oczywiście o własne bezpieczeństwo.
Dodano 24 Jul 2017 przez Redaktor
Wchodzimy w drugą połowę lipca. O ile dzieci i młodzież cieszą się z dni wolnych od nauki, rolnicy przygotowują się do żniw. Powierzmy ich trud w naszej modlitwie, aby tegoroczne zbiory były obfite, zaś żniwa bezpieczne i niezakłócone.

W sobotę, 15 lipca odbyły się uroczystości odpustowe w parafii św. Elżbiety w Lubieszewie. Jak co roku tamtejsza wspólnota organizowała odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, nazywanej również Matką Bożą Lubieszewską. Na sumę przybyli również parafianie z Nowego Stawu. W kolejnym numerze tygodnika parafialnego postaramy się umieścić fotograficzną relację z tego pięknego wydarzenia.

Jeśli pielgrzymka do oddalonego o osiem kilometrów Lubieszewa jest dla niektórych „zbyt krótka”, nadal jest możliwość wzięcia udziału w XXV Jubileuszowej Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Trasa, jaką pokonują pielgrzymi, nie jest łatwa. Grupa z Nowego Dworu Gdańskiego, która wyrusza najwcześniej, ma do przebycia najdłuższą drogę - 515 km. Natomiast najkrócej wędrują pielgrzymi z Iławy - mając do pokonania 412 km. W czasie wędrówki do Pani Jasnogórskiej pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj - miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku - "niemego świadka" mordu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi odwiedzają także sanktuaria maryjne, które dla wszystkich są znakiem i drogowskazem kroczenia „per Mariam ad Jesu". Takimi miejscami są: Obory - sanktuarium MB Bolesnej i Skępe - Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Do 1992 roku grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki Elbląskiej były grupami pielgrzymki warmińskiej i gdańskiej. W 1993 roku, po utworzeniu diecezji elbląskiej, wyruszyła na szlak pierwsza Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Nie posiadała jeszcze całkowicie oddzielnej trasy, dlatego też po kilku dniach łączyła się z pielgrzymką z Warmii.

Od 1996 roku pielgrzymka elbląska kroczy własną, specjalnie przygotowaną trasą. Największą liczbę pielgrzymów stanowi młodzież. Ogromny wkład duszpasterski w prowadzenie pielgrzymki mają również kapłani zakonni oraz siostry zakonne spoza diecezji. W ruch pielgrzymkowy angażuje się wielu kleryków, bowiem aż jedna trzecia alumnów elbląskiego seminarium aktywnie pracuje cały rok nad programem i stroną organizacyjną pielgrzymki. W pielgrzymce mogą uczestniczyć przede wszystkim osoby pełnoletnie; młodsze - tylko pod opieką osoby dorosłej. Uczestnicy muszą być przygotowani do przejścia w ciągu dnia bez względu na pogodę dystans ok. 35 km. Zapisy przyjmowane są w parafiach, z których wychodzą poszczególne grupy.

Następcą propozycją dla pielgrzymów jest możliwość przebycia pątniczego szlaku na rowerze. Po raz VIII proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie, ks. Krzysztof Sękuła (wikariusz naszej parafii w latach 2004-2007) organizuje Elbląską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się od 5 do 11 sierpnia bieżącego roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.parafia-kozala-ryjewo.strefa.pl.
Natomiast już po wakacjach, zachęcamy do wzięcia udziału w III Żuławskiej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. Pielgrzymka wyruszy z Mikoszewa 6 września i dotrze do warmińskiego sanktuarium 11 września.
Wszystkim parafianom i wypoczywającym gościom oraz dzieciom i młodzieży życzymy błogosławionego tygodnia i dobrej, rodzinnej niedzieli.
Dodano 17 Jul 2017 przez Redaktor
W sobotę 15 lipca o godz. 12.00 odbędą się uroczystości odpustowe w Lubieszewie ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Sumę odpustową wraz z kapłanami parafii żuławskich sprawować będzie biskup elbląski ks. Jacek Jezierski.

Jak co roku, jak najliczniej wyruszmy na pielgrzymi szlak do sąsiedniego Lubieszewa. Utrzymujmy tę piękną tradycję w sanktuarium Matki Bożej Lubieszewskiej. Po zakończonej Eucharystii organizatorzy zapraszają na poczęstunek i festyn parafialny.

Z Nowego Stawu piesza pielgrzymka wyruszy sprzed naszej kolegiaty w sobotę, 15 lipca o godz. 10:00.
Dodano 09 Jul 2017 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl