// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
„Bardzo się cieszę, że mogę towarzyszyć młodym w tym radosnym święcie wiary, jakim są ŚDM. Będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał, bo jak uczy papież Franciszek, gotowość służby rodzi się ze słuchania – po”dkreślił prymas Polski przed wyjazdem na ŚDM w Panamie.
34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się 22-27 stycznia. Ich tematem przewodnim, wyznaczonym przez papieża Franciszka, będą słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". ŚDM poprzedzą Dni w diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 r. w Panamie, Kostaryce i Nikaragui. Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyło około 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata.
Na tegoroczne ŚDM w Panamie wraz z grupą młodzieży wyruszy dziś wieczorem prymas Polski abp Wojciech Polak. Będzie jednym z 11 polskich biskupów, którzy wezmą udział w światowym spotkaniu młodzieży.
W Panamie prymas będzie m.in. przewodniczyć mszy św. dla wszystkich Polaków uczestniczących w ŚDM. Eucharystia będzie celebrowana 23 stycznia i rozpocznie polskie świętowanie, w ramach którego zaplanowano m.in. koncert ewangelizacyjny w trzech językach. Odbędzie się on w miejscu, gdzie w 1983 roku mszę św. odprawił papież Jan Paweł II.
Prymas wskazał, że bardzo go cieszy możliwość towarzyszenia młodym "w tym radosnym święcie wiary, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał, bo jak uczy papież Franciszek, gotowość służby rodzi się ze słuchania"."Mam nadzieję, że będę mógł też posłuchać tego, co młodzi mają do powiedzenia o sobie, o swoich oczekiwaniach i miejscu w Kościele, o Bogu i własnym doświadczeniu wiary, że będę miał okazję usiąść do konfesjonału i pobyć wśród nich nie tylko podczas oficjalnych spotkań"– podkreślił abp Polak.
Nawiązując do tegorocznego hasła ŚDM "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego", abp Polak podkreślił, że "tego ludzie młodzi, ale nie tylko oni, my wszyscy, możemy się od Maryi uczyć, że jesteśmy przez Boga wzywani, że ma On konkretny plan na nasze życie, że nie gasi naszych marzeń, ale rozpala pragnienia".
"Ta odpowiedź Maryi, potwierdzona potem w Jej życiu, uczy nas, że w naszym własnym powołaniu życiowym: do małżeństwa, do kapłaństwa, do życia konsekrowanego, do samotności mamy przede wszystkim wsłuchiwać się w Boga i służyć"– wskazał.
Na Światowe Dni Młodzieży w Panamie pojedzie z Polski około 3,5 tys. pielgrzymów, 11 biskupów, 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych, a także trzech wolontariuszy międzynarodowych i około 120 wolontariuszy krótkoterminowych.
Dodano 20 Jan 2019 przez Redaktor
Za nami pierwszy tydzień okresu zwykłego przypadającego po okresie Bożego Narodzenia. Zgodnie z polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) w naszych kościołach śpiewane są kolędy i zachowane zostają bożonarodzeniowe ozdoby, w tym stajenki. Te namacalne nawiązania do Świąt Narodzenia Pańskiego niewątpliwie sprzyjają duchowemu przeżywaniu tajemnicy z Betlejem.
Miniony tydzień, a przede wszystkim nasze myśli i zachowania wyznaczały w dużej mierze tragiczne wydarzenia z Gdańska. Śmierć Pawła Adamowicza, niezależnie od przekonań i poglądów politycznych powinna skłonić do refleksji nie tylko polityków i dziennikarzy, ale przede wszystkim nas – będących odbiorcami treści przez nich prezentowanych. Z pewnością w takich chwilach – zaledwie kilkanaście godzin po zakończeniu uroczystości pogrzebowych gdańskiego polityka, łatwo wygłaszać uroczyste, choć często niezbyt głębokie deklaracje. Być może zdarzenia z ostatniej niedzieli pozwolą nam inaczej spojrzeć na linię podziałów, jaka od blisko piętnastu lat istnieje w naszym społeczeństwie. Czy różnice poglądów, potrzeba wymiany opinii, rozbieżne oceny działalności osób publicznych muszą prowadzić do prostych wniosków i stworzenia ostrych kwalifikacji – na zasadzie „my” i „oni”? Brak szacunku do drugiej osoby nie ma barw politycznych. Pierwszym krokiem niech będzie osobisty rachunek sumienia.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy błogosławionego tygodnia pracy i nauki. Rodzinom, które w minionym tygodniu przyjęły kapłana podczas wizyty duszpasterskiej, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ciepłe przyjęcie, rozmowy oraz złożone ofiary.
Dodano 20 Jan 2019 przez Redaktor
Przypadającą dzisiaj Niedzielą Chrztu Pańskiego, Kościół zamyka liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Zgodnie z wielowiekową polską tradycją, pomimo rozpoczynającego się jutro Okresu Zwykłego, aż do Uroczystości Matki Bożej Gromnicznej będziemy śpiewać kolędy, a nasze kościoły będą zdobiły dekoracje świąteczne oraz stajenki.
Teksty modlitw związane ze świętem Chrztu Pańskiego odzwierciedlają bardzo dokładnie i szczegółowo przekazy Ewangelii. Podkreślają przy tym związek tego święta z uroczystością Objawienia Pańskiego. Chrystus już jako dorosły, 30-letni mężczyzna, przychodzi nad brzeg Jordanu, by z rąk Jana Chrzciciela, swojego poprzednika, przyjąć chrzest. Chociaż sam nie miał grzechu, nie odsunął się od grzesznych ludzi: wraz z nimi wstąpił w wody Jordanu, by dostąpić oczyszczenia. W ten sposób uświęcił wodę. Najszczegółowiej to wydarzenie zrelacjonował św. Mateusz, choć opis chrztu Jezusa zostawili wszyscy trzej Ewangeliści. W dniu chrztu Jezus został przedstawiony przez swojego Ojca jako Syn posłany dla dokonania dzieła zbawienia. Misję Chrystusa potwierdza swym świadectwem Bóg Ojciec. Zamknięte przez grzech Adama niebiosa otwierają się, na Jezusa zstępuje Duch Święty. Z nieba daje się słyszeć jednoznaczny głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.
Zgodnie z zapowiedzią księdza proboszcza, dziś po Mszy świętej o godz.11:30 zostanie rozstrzygnięty konkurs dla dzieci, które z lampionami, najpilniej uczestniczyły w roratach 2018 roku.
W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Podczas każdej Mszy świętej kapłani dokonywali poświęcenia kadzidła i kredy, którą następnie naznaczyliśmy drzwi naszych domów, kreśląc litery C+M+B.
Po Mszy świętej o godz. 11:00, już po raz czwarty wyruszyliśmy w Orszaku Trzech Króli. Dzieci, młodzież i dorośli wraz ze Świętą Rodziną przemierzyli trasę z Kolegiaty Żuławskiej przez Rynek Kościuszki, Rynek Pułaskiego, ul. Jana Pawła II, ul. Gdańską i Mickiewicza. Orszak zakończył się rozesłaniem, błogosławieństwem i wspólnym śpiewem kolęd. Pomimo dość niskiej temperatury, uroczystość zgromadziła wielu parafian – zarówno tych starszych jak i całkiem małych. Podczas przemarszu mieszkańcy naszej parafii zaprezentowali scenki symbolizujące walkę dobra ze złem oraz spotkanie Mędrców ze Wschodu z pasterzami. Podążąjąc za gwiazdą betlejemską dotarliśmy do Betlejem, które symbolicznie zaistniało w sercu naszego miasta – na Rynku Kościuszki.
Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Orszaku Trzech Króli: kierownictwu i pracownikom Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki, władzom naszego miasta, Stowarzyszeniu „Coolturalny Nowy Staw”, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz Administracji Domów Mieszkalnych sp. z o.o., druhom Ochotniczych Straży Pożarnych w Nowym Stawie i Lipince, funkcjonariuszom Policji, nauczycielom i dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Stawie, a zwłaszcza wszystkim wolontariuszom i uczestnikom, którzy poświęcili swój czas w przygotowaniu i uczestnictwie w tym pięknym, corocznym wyznaniu naszej wiary.
Szczegółowa relacja fotograficzna i filmowa z Orszaku Trzech Króli w Nowym Stawie 2019 jest dostępna na profilu naszej parafii na facebooku. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tegorocznego Orszaku autorstwa Pana Łukasza Sianożęckiego, reportera „Gościa Elbląskiego”.
Dodano 14 Jan 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl