// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Krótka relacja fotograficzna, którą publikujemy w bieżącym wydaniu naszego tygodnika parafialnego oraz w Internecie, nawiązuje do uroczystości Najświętszego Serca i Krwi Jezusa Chrystusa, zwanej w naszej polskiej tradycji uroczystością Bożego Ciała. Tegoroczne obchody Bożego Ciała, w zdecydowanej większości parafii były zupełnie inne niż zwykle. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, nie wyruszyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami naszego miasta. Nie było też pięknych – jak co roku – ołtarzy. Po Mszy świętej o godz. 10:00 wyruszyliśmy w procesji dookoła kościoła – w asyście parafian niosących chorągwie i feretrony, strażaków, dzieci pierwszokomunijnych oraz dziewczynek sypiących kwiaty. Boże Ciało roku 2020, choć zdecydowanie inne niż wszystkie dotychczasowe, było pewnym ważnym etapem w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Było to bowiem pierwsze tak duże wydarzenie liturgiczne, które zgromadziło tak wielu wiernych od początku pandemii. Trwajmy w modlitwie, zwłaszcza w intencji ustania tej poważnej choroby. Niewątpliwie sprzyjać temu będzie oktawa Bożego Ciała połączona z procesjami wokół naszej kolegiaty.

Do piątku, 20 czerwca po Mszy świętej będziemy modlili się w nabożeństwie czerwcowym połączonym z procesją z Najświętszym Sakramentem, manifestując naszą wiarę. W minioną niedzielę, nasza wspólnota parafialna obchodziła uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Tegoroczna Pierwsza Komunia ma szczególny charakter. Przystąpiło do niej piętnaścioro uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej – 8 dziewczynek i 7 chłopców. Jak co roku, dzieci pierwszokomunijne uczestniczyły w Białym Tygodniu, codziennie przyjmując Jezusa do swojego serca.

Dzisiaj natomiast, podczas Mszy świętej o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii świętej. Wezmą w niej udział uczniowie klas czwartych, którzy w ubiegłym roku po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii. Otaczajmy te dzieci szczególną modlitewną pamięcią i wsparciem, aby nadal były związane z Kościołem i jego nauczaniem.
Wszystkim Parafianom, Gościom, a nade wszystko Maturzystkom i Maturzystom, którzy poddają się niełatwym egzaminom życzmy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego. Księdzu Proboszczowi kanonikowi Jerzemu Pawelczykowi w 34. rocznicę święceń kapłańskich życzymy zdrowia, sił w kierowaniu naszą parafią oraz wszelkiej pomyślności i opieki Matki Bożej.

Przypominamy, że od 30 maja 2020 r. zniesiono obostrzenia związane z limitem osób przebywających w kościołach. Prosimy jednak o zachowanie zaleceń sanitarnych: utrzymywania dystansu oraz zakrywania nosa i ust.
Dodano 13 Jun 2020 przez Redaktor
Dziś, piętnaścioro dzieci przystąpi do sakramentu Pierwszej Komunii świętej. Niestety, w związku z obowiązującymi obostrzeniami wprowadzonymi 22 maja 2019 roku przez biskupa elbląskiego, ks. Jacka Jezierskiego, we wszystkich parafiach naszej diecezji nie będzie tradycyjnej procesji z Najświętszym Sakramentem oraz nabożeństw przy czterech ołtarzach. W związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym, wyjątkowo w 2019 roku procesja Bożego Ciała wyruszy trasą wokół Kolegiaty Żuławskiej. Procesja odbędzie się po Mszy świętej o godz. 10:00 w Boże Ciało (czwartek, 11 czerwca 2020 r.). Jak co roku, w oktawę Bożego Ciała (12 -19 czerwca 2020 r.) zachęcamy do udziału w procesjach połączonych z nabożeństwem czerwcowym. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa (poza okresem oktawy Bożego Ciała) sprawujemy o godz. 17:30.

Jak wspomnieliśmy wyżej, dzisiaj nasza wspólnota parafialna obchodzi uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Tegoroczna Pierwsza Komunia ma szczególny charakter. Przystąpi do niej piętnaścioro uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej – 8 dziewczynek i 7 chłopców. Uroczystość Pierwszej Komunii świętej odbędzie się dzisiaj o godz. 9:45 w Kolegiacie Żuławskiej. Niech dobry Bóg czuwa i błogosławi dzieciom, które dzisiaj po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć w ofierze Mszy świętej. Jak co roku, pomimo obostrzeń epidemicznych zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w Białym Tygodniu. Dzieci pierwszokomunijne będą uczestniczyć codziennie we Mszy świętej o godz. 18:00 (poza uroczystością Bożego Ciała, gdy wezmą udział w sumie parafialnej o godz. 10:00).

Wszystkim Parafianom, Gościom, a nade wszystko Maturzystkom i Maturzystom, którzy w nadchodzącym tygodniu rozpoczynają niełatwy maraton egzaminacyjny, życzmy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego. Również Kapłanom posługującym w naszej wspólnocie parafialnej: ks. proboszczowi Jerzemu Pawelczykowi, który 14 czerwca obchodzi 34. rocznicę święceń kapłańskich oraz ks. wikariuszowi Jerzemu Piątkowskiemu, obchodzącemu 10 czerwca 31. rocznicę święceń kapłańskich, życzymy zdrowia i błogosławieństwa w każdym dniu kapłańskiej posługi.

Przypominamy, że od 30 maja 2020 r. zniesiono obostrzenia związane z limitem osób przebywających w kościołach. Prosimy jednak o zachowanie zaleceń sanitarnych: utrzymywanie dystansu oraz zakrywania nosa i ust.
Dodano 07 Jun 2020 przez Redaktor
Dzisiejsza Niedziela w kalendarzu liturgicznym to uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W polskiej tradycji Niedziela Zesłania Ducha Świętego, zwana jest także Zielonymi Świątkami. Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Dokładnie tak, jak zapowiedział to Pan Jezus tuż przed Wniebowstąpieniem.

Trzy największe uroczystości roku kościelnego są poświęcone trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej: Boże Narodzenie jest świętem Boga Ojca, bo świętem Ojcostwa Bożego – Ojciec Przedwieczny zsyła Syna swego Jednorodzonego na ziemię, by grzeszną ludzkość odkupił. Wielkanoc jest świętem Boga Syna, który po męce i śmierci krzyżowej uwieńczył dzieło Odkupienia chwalebnym Zmartwychwstaniem. Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego.

Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego Przed wojną Zielone Świątki - podobnie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc - były świętami dwudniowymi. Drugi dzień (jako dzień wolny) usunęli komuniści. Po 1989 r. nie było woli, by do dobrych tradycji powrócić. Reforma liturgii po Soborze Watykańskim II sprawiała natomiast, że z kalendarza kościelnego zniknęła oktawa Zesłania Ducha Świętego. Dziś zawsze obchodzimy Pięćdziesiątnicę de facto 49 dni po Zmartwychwstaniu – jest to bowiem święto niedzielne - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W Dziejach Apostolskich czytamy: „I stał się z prędka z nieba szum, jakoby przypadającego wiatru gwałtownego, i napełnił wszystek dom, gdzie siedzieli. I ukazały się im rozdzielone języki jakoby ognia, i usiadł na każdym z nich z osobna: i napełnieni są wszyscy Duchem Świętym i poczęli mówić rozmaitymi językami, jako im Duch Święty wymawiać dawał” (Dz. 2, 2-4).

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił IV już etap odmrożenia gospodarki i życia społecznego po odparciu pierwszej fali koronawirusa. Od 30 maja 2020 r. zniesiono limit osób przebywających w kościołach podczas Mszy świętych i nabożeństw. Oznacza to, że od soboty 30 maja nie obowiązuje limit obecności 105 osób podczas Mszy świętej w Kolegiacie Żuławskiej w Nowym Stawie. Oczywiście nie zostały uchylone obowiązki zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w pomieszczeniach zamkniętych (w tym w kościołach). Obowiązek noszenia maseczek, chust, apaszek zasłaniających usta i nos nie obowiązuje jedynie na wolnej przestrzeni. Informujemy ponadto, że do odwołania obowiązują wytyczne biskupa elbląskiego z 22 maja 2020 r. dotyczące organizacji bierzmowań, uroczystości Pierwszej Komunii świętej oraz Bożego Ciała na terenie naszej diecezji.

Rozpoczynamy czerwiec – miesiąc szczególnego nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w nabożeństwach czerwcowych – codziennie w kościele parafialnym o godz. 17:30.

Drodzy Parafianie, mili Goście, przypominamy fragment wytycznych biskupa elbląskiego: „Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni ”.

Grono kapłanów diecezji elbląskiej powiększyło się o trzech neoprezebiterów. Wczoraj o godz. 10:00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu z rąk księdza biskupa Jacka Jezierskiego święcenia kapłańskie przyjęło trzech diakonów: dk Daniel Kurowski, dk Michał Semeniuk oraz dk Damian Winiarz. W piątek natomiast święcenia diakonatu przyjął alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, Patryk Jaszkowski. W nadchodzących dniach otoczmy modlitewną pamięcią naszych kapłanów, którzy będą obchodzić rocznice przyjęcia święceń kapłańskich. Wszystkim Parafianom, drogim Gościom, a przede wszystkim Dzieciom – składamy najserdeczniejsze i najlepsze życzenia – zdrowia, radości i obfitych łask Bożych.
Dodano 31 May 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl