× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
W drugą Niedzielę Wielkanocną, po zakończonej oktawie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała święta Siostra Faustyna Kowalska. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). W wielu objawieniach Pan Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Jutro Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia. W liturgii Kościoła katolickiego jest to jednocześnie Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień ten jest dobrą okazją do zorganizowania w parafiach przysięgi Duchowej Adopcji dziecka poczętego. Duchowa Adopcja polega na odmawianiu przez dziewięć miesięcy jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone.

Za nami uroczystości Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego oraz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie liturgii, wielkanocną działalność charytatywną, udekorowanie kolegiaty oraz przygotowanie oprawy muzycznej uroczystości. Parafianom i Gościom dziękujemy za liczne uczestnictwo w liturgii. Zachęcamy do odwiedzin profilu parafii na facebooku, na którym Pan Tomasz Witkowski opublikował bogatą relację fotograficzną – od Niedzieli Palmowej – poprzez Wielki Tydzień, Triduum Paschalne po Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielką Środę i Wielki Czwartek, powiększyło się grono Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. W środę, podczas Mszy św. wieczornej trzynastu kandydatów: Groszkowski Wiktor, Kamiński Julian, Kasiuk Gabriel, Pałka Marcin, Łydziński Oliwier, Wrzesiński Kamil, Bielecki Daniel, Wysocki Kacper, Wrzesiński Wiktor, Gońciarz Ksawier, Sekuła Aleksander, Serwin Jan i Łabaj Michał, zostali przyjęci do grona ministrantów, natomiast Grzmil Franciszek, Łapiński Paweł, Łapiński Michał i Miłosz Lipa, otrzymali w Wielki Czwartek z rąk biskupa elbląskiego krzyże lektorskie.
Dodano 07 Apr 2018 przez Redaktor

Zachęcamy do wzięcia udziału w II Żuławskim Konkursie Pieśni i Piosenki Religijnej, organizowanym przez Samorząd Nowego Stawu, Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny. Patronami Honorowymi i Gośćmi wydarzenia będą biskup elbląski ks. Jacek Jezierski oraz ks. biskup Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, duszpasterz dzieci, znany z telewizyjnego programu „Ziarno”.
Dodano 05 Apr 2018 przez Redaktor
Drodzy Parafianie, Szanowni Goście!

W poranek wielkanocny stajemy się świadkami życia, które wyzwala się z okowów beznadziei, smutku i śmierci. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Życzę Wam, drodzy parafianie i goście,, byście wzajemnie dzielili się tą radością i nigdy nie utracili nadziei w zwycięstwo dobra. Niech Radosne Alleluja będzie dla Was ostoją zwycięskiej Miłości i niezłomnej Wiary. Niech pogoda ducha towarzyszy Wam w trudzie czynienia dobra każdego dnia.

Ks. kanonik Jerzy Pawelczyk, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie wraz z wikariuszami: ks. Jerzym Piątkowskim i ks. Pawłem Wisłą.
Dodano 01 Apr 2018 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl