// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Na zakończenie modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, przedstawiamy naszych obecnych ministrantów, z których, mamy nadzieję, Pan Jezus Dobry Pasterz, powoła robotników na żniwo swoje. W każdą sobotę o godz. 10.00, ksiądz proboszcz prowadzi ze służbą ołtarza spotkania formacyjne, a także uczy modlitw ministranckich, zasad wzorowej służby przy ołtarzu i planuje porządek służby na cały tydzień. Ministranci uczestniczą w tych spotkaniach bardzo chętnie i gorliwie. Frekwencja wynosi często 100 procent. 11 maja razem z księdzem Proboszczem, wyjeżdżają na festyn ministrancki, który organizują klerycy Seminarium Duchownego w Elblągu, których jest obecnie piętnastu. W programie Msza święta w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Skibickiego, potem zwiedzanie seminarium, następnie różne konkurencje, mecze i konkursy z nagrodami. Na zakończenie nabożeństwo majowe. Mamy nadzieję, że ten wyjazd, bardzo przybliży naszym ministrantom życie i naukę tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Oby zostało zasiane ziarno nowego powołania z naszej parafii.
Na zdjęciu od lewej: Popowicz Tymoteusz, Siedlarek Dawid, Rudnicki Radosław, Wojtaszek Piotr, Próchniak Wiktor, Pytka Paweł, Ostrowski Dawid, Sobolewski Oktawian i Banaszek Oliwier. Brakuje na zdjęciu Maksymiliana Sinickiego, który jest kantorem parafialnym i śpiewa psalm na Mszy świętej w niedzielę o godz. 11.30.
Wszystkim Parafianom i miłym Gościom życzymy obfitego błogosławieństwa Zmartwychwstałego Chrystusa na kolejny tydzień pracy i nauki!
Dodano 10 May 2024 przez Redaktor
Dzisiejsza niedziela nazywana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. W Ewangelii Jezus posługuje się właśnie obrazem bramy, ukazując siebie jako „bramę owiec”. Każdy z nas jest zaproszony, aby upodobnić się do Chrystusa, Dobrego Pasterza, „przechodząc” przez Niego, czyli przyswajając sobie Jego styl. Owo „przechodzenie” przez Chrystusa związane jest z naszym życiem we wspólnocie Kościoła. Trwamy w Chrystusie, ilekroć wsłuchujemy się w Boże słowo, celebrujemy liturgię Eucharystii, modlimy się, ale również i wówczas, gdy odznaczamy się uczynkami miłości względem naszych bliźnich.

Chrystus wymaga od nas, aby to On był kryterium naszych decyzji, i to kryterium absolutnym – bez pozostawiania sobie „rezerwowych” bram. Mamy nasłuchiwać Jego głosu, a jednocześnie nie ulegać głosom fałszywym, choć mającym tak często wiarygodne brzmienie. Mówi przecież, że pasterz zna swoje owce, a one rozpoznają jego głos. Każdy z nas został wezwany po imieniu i każdego dnia Chrystus powtarza nasze imię, utwierdza nas w swej miłości, obdarowuje nas poczuciem wartości. To istotne, że właśnie w relacji z Jezusem zostają spełnione nasze ludzkie aspiracje: poszukiwanie prawdy, sensu, miłości, przeznaczenia.

W najbliższy wtorek przypada uroczystość świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, który 23 kwietnia 997 roku poniósł męczeńską śmierć podczas akcji ewangelizacyjnej Prusów. Miejscem Jego śmierci jest leżący na terenie diecezji elbląskiej Święty Gaj (parafia Kwietniewo). Jak co roku w Świętym Gaju odbywają się spotkania młodzieży z naszej diecezji. Święty Wojciech jest głównym patronem naszej diecezji oraz należy do głównych patronów Polski – obok św. Stanisława, św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Kostki oraz NMP Królowej Polski.

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją. O godz. 11.00 w warszawskiej archikatedrze oraz katedrze warszawsko – praskiej odprawione zostały Msze św. O godz. 12.15 miała miejsce akcja „Pieluszka dla maluszka”, będąca konkretnym wsparciem dla potrzebujących matek i dzieci. Marsz, w tym roku pod hasłem „Niech żyje Polska”, rozpoczął się o godz. 12. 30 na Placu Zamkowym. Do stolicy z całej Polski przyjechały osoby, dla których ważna jest troska o ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Z wielu miast zorganizowano specjalne autokary

Wszystkim Parafianom i miłym Gościom życzymy obfitego błogosławieństwa Zmartwychwstałego Chrystusa na kolejny tydzień pracy i nauki!
Dodano 23 Apr 2024 przez Redaktor
Ukochani w Chrystusie Parafianie, Szanowni Goście!

Trwamy w Okresie Wielkanocnym, rozważając tajemnicę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz pokonania Śmierci przez Życie. W tym kontekście spójrzmy i oceńmy prace polskiego parlamentu zmierzające do liberalizacji prawa do aborcji – zabijania bezbronnych, nienarodzonych dzieci. Niech głos katolików będzie w tej sprawie słyszalny. O to apeluje w swoim stanowisku z 11 kwietnia 2024 r. Konferencja Episkopatu Polski. Usilnie proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie troskliwą opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera najbardziej bezbronnym i słabym osobom podstawowe prawo – prawo do życia – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Stanowisku ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej. Abp Wojda zwrócił uwagę, że nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich ludzi. „Aborcja niesie zagrożenie również dla kobiet i ich najbliższych, a także dla całego społeczeństwa. Powoduje poważne zagrożenia zdrowia kobiet, co prowadzi do wielkiego, długotrwałego cierpienia matek zarówno w aspekcie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym” – podkreślił. „Proaborcyjna propaganda fałszywie głosi, że jest to ich wolny wybór i prawo” – dodał.
Pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele” od 14 do 20 kwietnia w Kościele katolickim w Polsce już po raz 16. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpocznie go Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które tradycyjnie przypada w III Niedzielę Wielkanocną. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem fragmenty Dziejów Apostolskich, które rozważać będziemy podczas każdej Mszy świętej.
W minionym tygodniu pożegnaliśmy ks. Kanonika Andrzeja Domonia, zmarłego 4 kwietnia rezydenta parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, wieloletniego proboszcza parafii w Lubieszewie i Nowej Cerkwi. W poniedziałek, 8 kwietnia w Kolegiacie Żuławskiej sprawowana była Msza święta żałobna w intencji zmarłego Kapłana. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej. Mszę świętą koncelebrowało wielu kapłanów z diecezji elbląskiej i archidiecezji gdańskiej, w której ks. Andrzej posługiwał w latach 1981-1992. Uroczystości pogrzebowe ks. Andrzeja odbyły się we wtorek, 9 kwietnia w kościele parafialnym św. Marcina Biskupa w Nowej Cerkwi. Mszy świętej, która zgromadziła wielu kapłanów oraz wiernych, przewodniczył biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski.
W swoich codziennych modlitwach nie zapominajmy o Księdzu Andrzeju, który w krótkim, zaledwie kilkumiesięcznym posługiwaniu w naszej wspólnocie parafialnej zaskarbił sobie sympatię nowostawian, a jego służba z pewnością dobrze zapisze się w historii parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!
Dodano 19 Apr 2024 przez Redaktor

Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17 ... 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl