// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Za nami pierwszy tydzień modlitwy różańcowej. Całe rodziny zachęcamy do udziału w nabożeństwach różańcowych, które odbywają się w naszym kościele parafialnym codziennie o godz. 17:30. Spróbujmy również w rodzinnym gronie chwycić za różaniec, a być może – nauczyć tej pięknej modlitwy najmłodsze pokolenie.

Również papież Franciszek zachęca wszystkich wiernych na świecie do odmawiania w październiku różańca w intencji Kościoła i dołączeniu do tej modlitwy antyfony maryjnej "Pod Twoją obronę" oraz modlitwy do św. Michała Archanioła. Od kilku lat podczas niemal każdej Mszy świętej modlimy się o wstawiennictwo św. Michała Archanioła. Ze względu na niespójne tradycje zakorzenione w różnych parafiach naszego kraju, Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalny komunikat dotyczący obowiązującego polskiego tekstu modlitwy do świętego Michała Archanioła:
„W związku z różnymi wersjami „modlitwy do świętego Michała Archanioła” należy pamiętać, że obowiązujący polski tekst tej modlitwy został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 26 listopada 1999 r. w Częstochowie, podczas 302. Zebrania Plenarnego, jako część Rytuału Rzymskiego. Uchwała ta została potwierdzona przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 12 maja 2001 r. (Prot. 59/00/L). Tekst modlitwy opublikowano w: Rytuał Rzymski, Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne, Katowice 2002, s. 102.

Obowiązująca formuła jest następująca:
Modlitwa do świętego Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 1 października 2018 r.

W najbliższą sobotę, 13 października po Mszy św. wieczornej o godz. 18.30, w naszej kolegiacie odbędzie się VII Koncert Organowy, na cześć św. Jana Pawła II. W tym roku wystąpi Pan Olgierd Wysocki, student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pod kierunkiem prof. Hanny Dys. Do wysłuchania koncerty zapraszamy wszystkich miłośników muzyki organowej. Warto wspomnieć, że wszystkie dotychczasowe koncerty organowe w naszej parafii współprzygotowywał nasz parafianin, pan Marcin Flizikowski. Od tego roku pan Marcin będzie pierwszym organizatorem tych koncertów, co oznacza, że dobór wykonawców i ustalenie programu koncertów będzie leżało wyłącznie w jego gestii. Za dotychczasowe zaangażowanie i pomoc w populary-zowaniu muzyki organowej składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
W tym miejscu należy wspomnieć, że w minionym tygodniu przeprowadzono przegląd oraz strojenie naszych organów. Prace wykonała pracownia organmistrzowska Zdzisława Molina z miejscowości Odry koło Czerska. Firma Zdzisława Molina prowadziła m.in. prace renowacyjne przy organach w katedrze w Oliwie, na Jasnej Górze oraz Bazylice NMP w Wadowicach, w której ochrzczony był św. Jan Paweł II.
Kończą się prace renowacyjne prowadzone na wieży północnej Kolegiaty Żuławskiej. W pełni trwają natomiast roboty przy ścianie południowej kościoła. Wszystkim osobom zaangażowanym w remont świątyni, a zwłaszcza ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Dodano 11 Oct 2018 przez Redaktor
Rozpoczyna się październik – miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej. Tradycyjnie w tym czasie będziemy spotykali się podczas nabożeństw różańcowych sprawowanych codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30.

W minionym tygodniu zakończyła się pielgrzymka papieża Franciszka do krajów bałtyckich. Ojciec święty odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię – państwa „siostrzane”, jednak tak różne pod względem zaangażowania religijnego. Podczas podróży apostolskiej na Litwę widoczni byli nasi rodacy – nie tylko tamtejsi Polacy, lecz również duże grupy pielgrzymów z Polski. Również stu trzydziestoosobowa grupa młodzieży z naszej diecezji udała się do Wilna na spotkanie z Franciszkiem. Grupę utworzyli przedstawiciele młodzieży m.in. z Elbląga, Kwidzyna, Iławy, Sztumu, Morąga. Spotkanie młodych z Ojcem Świętym Franciszkiem poprzedziło kilkugodzinne czuwanie na placu przed katedrą św. Stanisława BM i św. Władysława. Był to czas wspólnego śpiewu i modlitwy – w sobotę, 22 września o godz. 15 zgromadzeni na placu wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Grupa z diecezji elbląskiej w Wilnie była już w piątek. Zwiedziła cmentarz na Rossie i Stare Miasto. Mszę św. kapłani odprawili w kościele pw. Świętego Ducha.

Jak poinformował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz, 15 października planowane jest zakończenie prac na wieży północnej Kolegiaty Żuławskiej. W listopadzie zakończą się prace remontowe ściany południowej. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie renowacji bramy głównej, sąsiadującej z rynkiem miejskim. W 2020 roku planowana jest wymiana całej instalacji elektrycznej świątyni, naprawa stropu kościoła, którego stan z każdym rokiem ulega pogorszeniu. Dopiero po wzmocnieniu ścian oraz usunięciu ubytków wewnątrz obiektu będzie możliwe przystąpienie do malowania wnętrza kolegiaty. Jak widać prac przy odtworzeniu piękna naszej świątyni wystarczy na najbliższą dekadę, a warto wspomnieć, że pierwsze zadania renowacyjne (remont ołtarza głównego) przeprowadził jeszcze ks. prałat Ireneusz Glegociński w 2004 roku. Za nami 14 lat wspólnych starań i wysiłku w przywracaniu piękna Kolegiaty Żuławskiej. Nie ustawajmy i włączmy się w to wielkie dzieło – z myślą o kolejnych pokoleniach mieszkańców parafii świętego Mateusza Apostoła. Życzymy wszystkim błogosławionej niedzieli!
Dodano 30 Sep 2018 przez Redaktor
Październik inauguruje również rok akademicki. Pamiętajmy w modlitwie o studentach, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy przekroczą próg uczelni wyższych. W minionym tygodniu ostatni rok nauki w seminarium rozpoczęli ks. diakon Piotr Chmura. Dla diakona Piotra będą to ostatnie miesiące formacji, bowiem już w maju 2018 r. przyjmie on święcenia kapłańskie.

Choć liturgiczne święto świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty przypadało w czwartek 21 września, to nasza wspólnota parafialna obchodziła swoje święto patronalne w sobotę, 22 września. O godz. 11:00 Kolegiata Żuławska wypełniła się wiernymi - cieszyła zwłaszcza obecność dzieci i młodzieży.

Tegoroczną sumę odpustową sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Koncelebrowało ją kilkunastu księży: ks. prałat Jan Czajkowski, ks. prałat Jan Żołnierkiewicz wraz z kanonikami kapituł diecezji elbląskiej: Elbląskiej, Pomezańskiej i Kwidzyńskiej oraz zaproszonymi gośćmi – z najdalszych nawet zakątków naszej diecezji.
Ksiądz biskup wygłosił okolicznościową homilię, podczas której podkreślił życiową drogę i znaczenie wyborów dokonanych przez św. Mateusza. Mszę świętą ubogaciła asysta naszych ministrantów i lektorów, kleryków elbląskiego seminarium, oraz miejska orkiestra dęta. Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem z błogosławieństwem udzielonym przez ks. biskupa.

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie odpustu parafialnego: grupom duszpasterskim, kapłanom, chórowi parafialnemu, młodzieży i dorosłym niosącym feretrony i sztandary, Pani Zakrystiance Renacie Kot, a przede wszystkim parafianom i gościom, którzy w natłoku sobotnich zajęć znaleźli chwilę na wspólne świętowanie uroczystości odpustowej.
Dodano 30 Sep 2018 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl