// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGO



plebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
W czwartek 11 lutego będziemy przeżywali wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Jest to również Światowy Dzień Chorego, który ustanowił św. Jan Paweł II 13 maja 1992 roku.
Hasłem tegorocznego 29. Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście". W specjalnym orędziu na ten dzień papież Franciszek zwraca uwagę na osoby cierpiące wskutek pandemii koronawirusa. "Wszystkim, zwłaszcza najuboższym i usuniętym na margines wyrażam moją duchową bliskość, zapewniając o trosce i miłości Kościoła" - napisał papież.
Franciszek przypomina m.in. o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się konkretnie w różnych formach służby ukierunkowanej na wspieranie bliźniego. "Braterska miłość w Chrystusie - pisze papież - rodzi wspólnotę, która potrafi leczyć, która nikogo nie opuszcza, która włącza i przyjmuje przede wszystkim najsłabszych".
"Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony" - zaapelował w orędziu papież.
Franciszek podkreśla, że "bliskość jest tak naprawdę cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie".
W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa nie odbędzie się namaszczenie sakramentem chorych, lecz będzie specjalne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Zapraszamy wszystkich chorych i parafian na Mszę Św. w intencji chorych, w czwartek 11 lutego na godz. 10.00 do naszego kościoła.
Wszystkim parafianom i gościom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej!
Dodano 06 Feb 2021 przez Redaktor
We wtorek 2 lutego będziemy przeżywali Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa daje w liturgii szczególnie uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV w., a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.
Tradycyjnie Święto Ofiarowania Pańskiego nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32). Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w IV w. Od X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa - Światłość świata, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury.
W Polsce święto Ofiarowania Pana Jezusa ma nadal charakter wybitnie maryjny. Polacy widzą w Maryi Tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego często brano do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Niegdyś wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny, które zapalały i niszczyły domostwa, przeważnie wówczas drewniane. Właśnie od nich miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Zwykle była ona pięknie przystrajana i malowana. W czasie burzy zapalano ją i stawiano w oknach, by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny - ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.
Dodano 30 Jan 2021 przez Redaktor
Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, biskup elbląski Jacek Jezierski ustanowił w diecezji rok św. Jakuba, równolegle w Kościele Katolickim obchodzimy rok św. Józefa, ustanowiony przez papieża Franciszka. Poniżej przedstawiamy dekret bpa Jacka Jezierskiego odnośnie roku św. Józefa:
W diecezji elbląskiej znajduje się kilka parafii i kościołów, które w swojej nazwie noszą imię św. Józefa. Zgodnie ze zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele, ustanawiam następujące kościoły stacyjne:
• kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Morągu – w tym mieście istniał katolicki kościół pw. św. Józefa (wybudowany w latach 1892/93), który został zniszczony. Parafia nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Pasłęku – w 1855 roku katolicy wznieśli kościół św. Józefa w Pasłęku, który obecnie służy parafii greckokatolickiej. Parafia rzymskokatolicka nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Gościszewie (dekanat Sztum) – wybudowany w 1928 roku;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Malborku - Kałdowie – wybudowany w latach 1930/31;
• kościół filialny pw. św. Józefa w Starym Siedlisku (parafia w Nowicy, dekanat Pasłęk I) – barokowa świątynia, przebudowana w stylu neogotyckim; budynek mocno zniszczony, wymaga gruntownego remontu;
• kościół parafialny pw. św. Józefa Robotnika w Elblągu – współczesna świątynia, wybudowana w elbląskiej dzielnicy Bielany;
• kościół parafialny pw. św. Rozalii w Suszu – wybudowany w latach 1904/05, w którym pielęgnuje się nabożeństwo ku czci św. Józefa.
Stolica Apostolska, w związku z Rokiem św. Józefa, udziela łaski odpustu zupełnego za:
• półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej,
• udział w dniu skupienia, które zawiera rozważanie o św. Józefie,
• spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała,
• odmówienie części różańca w rodzinie lub przez narzeczonych,
• codzienne powierzenie działalności (pracy) opiece św. Józefa,
• modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa za poszukujących pracy (bezrobotnych),
• odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu, lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan,
• modlitwę do św. Józefa – w dniach: uroczystość św. Józefa (19 marca), wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) i w święto Świętej Rodziny,
• odmówienie modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa przez osoby starsze i chore, które nie mogą wyjść z domu. Dotyczy to również osób umierających.
Dodano 23 Jan 2021 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl