// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Trwa Adwent – czas przygotowania na Boże Narodzenie; dziękczynienia Bogu, że stał się Człowiekiem i odnowienia czuwania przed powtórnym Jego przyjściem na końcu czasu. Zapraszamy do udziału w Mszach Świętych roratnych ku czci Maryi Niepokalanej: codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 6:00. Zachęcajmy do udziału w Mszach świętych roratnich zwłaszcza dzieci i młodzież, kontynuując w ten sposób piękną tradycję naszej wspólnoty parafialnej.
Podczas tegorocznych rorat poznajemy postać Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego – osoby, która przeprowadziła polski Kościół przez mroki komunizmu. Warto wspomnieć, że kardynał Wyszyński udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii. Na pamiątkę tego wydarzenia, na jednej ze ścian kościoła kolegiackiego, umieszczono pamiątkową tablicę.

Przypadająca 8 grudnia II Niedziela Adwentu jest także uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dekretem Konferencji Episkopatu Polski uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny może być połączona z liturgią niedzieli adwentu. W naszej parafii Msza święta w Godzinie Łaski odbyła się wczoraj o godz. 12:00.
Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: "Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski.

Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu". Jak co roku, w naszej parafii Caritas Diecezji Elbląskiej rozprowadza świecie akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Świece można nabyć po każdej Mszy świętej w zakrystii. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą w prosty sposób pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom. W ramach jej 26. edycji Caritas przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą.Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom stały się nośnikiem wartości przekazywanych w ramach harcerskiej akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień, zapalany od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, co roku obiega świat, niesiony przez skautów i harcerzy. Symbolizuje jedność, braterstwo i pokój. W Polsce, za sprawą harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, trafia do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów –  w postaci zapalonych świec Caritas. Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom? Odbierając świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas; wysyłając sms o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT); dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane na stronie wigilijnedzielo.caritas.pl.

Jak informował w ubiegłym tygodniu ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, w przyszłą niedzielę rozpoczną się rekolekcje adwentowe, które potrwają do środy 18 grudnia. Jak co roku program rekolekcji obejmować będzie nauki dla dzieci – na roratach o godz. 6:00 oraz nauki dla dorosłych – podczas Mszy świętych o godz. 10:00 i 18:00. Przed i podczas każdej Mszy świętej będzie okazja do spowiedzi świętej, a we wtorek kapłani odwiedzą chorych z komunią bożonarodzeniową. Szczegółowy program rekolekcji podajemy w tygodniku parafialnym i na naszej stronie internetowej.

W najbliższy piątek, 13 grudnia przypada 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia otoczmy szczególną modlitewną pamięcią ofiary tego najtragiczniejszego czasu w powojennej historii naszej Ojczyzny.
Dodano 08 Dec 2019 przez Redaktor
W III Niedzielę Adwentu, 15 grudnia 2019 r. rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które w tym roku prowadzić będzie ks. Artur Piwowarczyk, oblat, wikariusz Parafia Wniebowzięcia NMP w Łebie.

Program adwentowych rekolekcji w parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie 15.12.2019 r. - 18.12.2019 r.

Niedziela – 15.12.2019 r.
7.00 – Msza Św. z nauką dla dorosłych
8.00 – Msza Św. z nauką dla dorosłych
10.00 – Msza Św. z nauką ogólną
11.30 – Msza św. z nauką dla dzieci
13.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych
18.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych

Poniedziałek-16.12.2019 r.
6.00 – Msza św. roratnia z nauką rekolekcyjną dla dzieci, młodzieży i rodziców
10.00 – Msza Św. z nauką dla dorosłych
18.00 - Msza Św. z nauką dla dorosłych

Wtorek – 17.12.2019 r.
6.00 – Msza św. roratnia z nauką rekolekcyjną dla dzieci, młodzieży i rodziców
10.00 – Msza Św. z nauką dla chorych
11.30 – odwiedziny chorych (kapłani parafialni)
18.00 - Msza Św. z nauką dla dorosłych

Środa – 18.12.2019 r.
6.00 – Msza św. roratnia z nauką rekolekcyjną dla dzieci, młodzieży i rodziców – zakończenie rekolekcji
10.00 – Msza Św. z nauką dla dorosłych – zakończenie rekolekcji
18.00 - Msza Św. z nauką dla dorosłych – zakończenie rekolekcji

Spowiedź święta codziennie 15 minut przed Mszą świętą.
Odwiedziny chorych we wtorek od godz. 11.30.

Rekolekcje prowadzi ojciec Artur Piwowarczyk, oblat, misjonarz parafii Wniebowzięcia NMP w Łebie

Ojcu Rekolekcjoniście, wszystkim kapłanom i wszystkim wiernym, niech Dobry Bóg obficie błogosławi!
Szczęść Boże!
Dodano 07 Dec 2019 przez Redaktor
W kalendarzu liturgicznym ostatnia niedziela listopada jest uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystość ta kończy rok liturgiczny. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy Adwent będący czasem szczególnego duchowego przygotowania do Świąt Narodzenia Pańskiego.

Uroczystość tę ustanowił papież Pius XI w Roku Jubileuszowym 1925, wyznaczając jej obchód na niedzielę przed uroczystością Wszystkich Świętych. W nowym kalendarzu liturgicznym uroczystość Chrystusa Króla została przesunięta na ostatnią niedzielę roku kościelnego, aby podkreślić prawdę, iż Chrystus na końcu czasów przekaże Ojcu Niebieskiemu wieczne i powszechne królestwo.

W miniony piątek, 22 listopada przypadało liturgiczne wspomnienie świętej Cecylii, męczennicy i patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Podczas Mszy świętej wieczornej wystąpił chór parafialny, którego tradycja pierwszych lat powojennych. Chór parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie powstał w 1945 roku z inicjatywy organisty, Pana Tadeusza Cymańskiego. Czterogłosowy chór mieszany liczył w różnych okresach od 25 do 42 osób. Równolegle działał jedenastoosobowy chór męski. Jedynie w latach 1989 – 1990 działalność zespołu była zawieszona. Zespół brał udział w wielu uroczystościach religijnych i państwowych m.in. w zjeździe chórów województwa gdańskiego w Sopocie w 1948 roku, przeglądach muzycznych diecezji gdańskiej oraz uroczystościach odpustowych w parafiach dekanatu nowostawskiego. Zespół występował z koncertami kolęd w m.in. w parafii św. Stanisława w Gdańsku Wrzeszczu, w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku Jelitkowie, w parafii św. Urszuli w Lichnowach oraz parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym chór uczestniczył w uroczystościach maryjnych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na Jasnej Górze w Częstochowie, w kościele Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie i parafii NMP Matki Kościoła w Jantarze.

Obecnie chór parafii występuje podczas każdej uroczystości parafialnej i państwowej. Uświetnia liturgię Triduum Paschalnego, Świąt Bożego Narodzenia, wizytacji biskupich, Bożego Ciała, uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania ora odpustu św. Mateusza Apostoła przypadającego 21 września.

Nad przygotowaniem chórzystów czuwa od 1998 roku organista Pan Leszek Grzybowski. W latach 1945-1980 zespołem opiekował się Pan Tadeusz Cymański, natomiast od 1980 do 1998 roku chórzystów przygotowywał Pan Jan Klofczyński. Poza chórem parafialnym, w naszej parafii istnieje również schola dziecięca, którą od 2007 roku prowadzi ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk

Starszych i młodszych Parafian zachęcamy do angażowania się w życie chóru i scholi dziecięcej. Próby chóru odbywają się w każdy wtorek o godz. 19:00 w sali parafialnej, natomiast spotkania scholi w każdą sobotę o godz. 14:00.

W nadchodzącym tygodniu nasz tygodnik parafialny obchodzi mały jubileusz. 29 listopada rozpoczynamy już 28. rok wydania. Tygodnik parafialny „Vox Populi Novostaviensis” ukazuje się od uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 1992 roku. Wszystkich Parafian, Gości, a także byłych mieszkańców naszej parafii zachęcamy do kontaktu i dzielenia się archiwalnymi materiałami związanymi ze wspólnotą parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie. Materiały te będziemy sukcesywnie publikować. Kontakt z redakcją: [email protected].
Na ostatni tydzień roku liturgicznego życzymy wszystkim obfitych łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej.
Dodano 23 Nov 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl