// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Kończy się październik, nazywany również miesiącem różańcowym. Do najbliższego czwartku zachęcamy do modlitwy różańcowej w Kolegiacie Żuławskiej, codziennie o godz. 17:30. Módlmy się również w rodzinnym gronie, nie tylko z różańcem w ręku, tworząc dobre nawyki zwłaszcza wśród młodszego pokolenia.

Dzisiaj przypada rocznica poświęcenia naszego kościoła. Ludzie świętują urodziny, imieniny, rocznice różnych wydarzeń. Podobnie każda świątynia przeżywa odpust w dzień swojego patrona, a także rocznicę swej konsekracji. Ze względów praktycznych i liturgicznych ustalono, że z wyjątkiem świątyń szczególnych wszystkie kościoły obchodzą rocznicę poświęcenia w ostatnią niedzielę października, która wypada właśnie dzisiaj. Nasza gotycka świątynia parafialna została konsekrowana w 1400 roku i jest jedną z najstarszych na Pomorzu Gdańskim. Jej historia jest jednak znacznie dłuższa. Historycy oceniają, że budowa Kolegiaty Żuławskiej rozpoczęła się już w połowie XIV wieku, o czym może świadczyć materiał, z którego została wybudowana. W warunkach średniowiecza budowa tak dużego obiektu wymagała wielu lat ciężkiej pracy, a przede wszystkim zorganizowania niezbędnych elementów konstrukcyjnych. Kościół to wyjątkowa budowla, każdy ma w niej swoje miejsce. Każdy może przyjść, dobry i zły. W nim czekają otwarte ramiona Boga na przyjęcie człowieka. W twoim kościele parafialnym możesz nauczyć się czynienia dobra i przeżywania satysfakcji z niego. Możesz nauczyć się zauważania ludzi i ich potrzeb oraz ofiarności. Możesz nauczyć się troski, aby dom Boży wyglądał pięknie. Potrzebna jest twoja obecność i twoja modlitwa, a czasem twoja praca i twój grosz, choć niektórzy myślą – jak pisał ks. Twardowski – „że ksiądz za chodzenie z tacą nie pójdzie do nieba”. Potrzebne są kościoły, bo potrzebny jest człowiekowi Bóg, bo światu potrzebni są ludzie o zdrowej duszy, ludzie mądrzy, o wielkim sercu. Świątynia każda, także twoja świątynia parafialna jest czcigodna nie przez staro-dawność murów i bogactwo wystroju, ale przez to, że mieszka w niej Jezus Chrystus, Bóg żywy w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. On sam, nie tylko Jego Imię jak w świątyni Salomona. Tutaj jest miejsce odpoczynku z Nim i przy Nim, miejsce wzrastania i miejsce zbawienia.

Wszystkim Parafianom i Gościom w ostatnim tygodniu października oraz na czas Świąt listopadowych życzymy wielu łask Bożych oraz opieki Matki Bożej – zwłaszcza w czasie dalekich podróży na groby Bliskich.
Dodano 27 Oct 2019 przez Redaktor
Trwa Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Zgodnie z prośbą papieża Franciszka, w całym Kościele szczególną uwagę zwraca się na problem misji, ewangelizację oraz potrzeby misjonarzy. W minioną niedzielę, homilię na wszystkich Mszach świętych wygłosił misjonarz z Madagaskaru, brat Daniel Kloch.

Br. Daniel Kloch z zakonu oblatów wyjechał na Madagaskar wyjechał 27 lutego 1992 r. W Marolambo brat Daniel prowadził szkołę przygotowującą chłopców z buszu malgaskiego do zawodu stolarza. Przed ukończeniem szkoły chłopcy otrzymują certyfikat i komplet narzędzi stolarskich, dzięki czemu mogą rozpocząć działalność zawodową w rodzinnych stronach. Często stają się tam katechistami i starszymi we wiosce. Obecnie zakonnik pracuje w mieście portowym Tamatav. Zajmuje się ochroną życia poczętego i ochroną tych dzieci, które porzucili ich rodzice. Założył stowarzyszenie „Bronimy życia”, które daje szansę na rozwój dzieci zagrożonych aborcją bądź porzuceniem, szczególnie bliźniąt, które są dotknięte malgaskim fadi, czyli przekleństwem.

Dzisiaj w naszym kościele homilie będzie głosić ks. dr Arkadiusz Dekański, proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie, opiekun kościoła filialnego św. Barbary w Orłowie. Ta piękna gotycka świątynia, wybudowana w 1350 roku uległa częściowemu spaleniu wskutek pożaru 7 października 2019 r. Jest to dotkliwy cios nie tylko dla mieszkańców Orłowa i lubieszewskiej, lecz także dziedzictwa kulturowego Żuław. Straty są znaczne, niektórzy specjaliści szacują je na kwotę miliona złotych. Wspomóżmy dzisiaj materialnie zabezpieczenie świątyni przed okresem zimowym.

Dziś przypada 11. rocznica śmierci ks. prałata Ireneusza Glegocińskiego, proboszcza naszej parafii i dziekana nowostawskiego w latach 1975-2007. Duszę Księdza Prałata polecimy w modlitwie różańcowej dzisiaj o godz. 17:30 w Kolegiacie Żuławskiej.

Stale zachęcamy do udziału w modlitwie różańcowej. Nabożeństwa różańcowe odprawiane są codziennie o 17:30 w naszym kościele parafialnym.

W minioną środę obchodziliśmy 41. rocznicę powołania kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października 1978 r. z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym papieżem został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Dziękowaliśmy za Jego życie i służbę Kościołowi, za obecność w Elblągu 6 października 1999 r.
W ramach Tygodnia Papieskiego, zapoczątkowanego w poprzednią niedzielę Dniem Papieskim, wczoraj w naszym kościele odbył się VIII już Koncert Organowy. Wykonał go Pan Dominik Kaczmarek z Poznania. Organizacją koncertów zajmuje się w naszej parafii Pan Marcin Flizikowski, któremu serdecznie dziękujemy za troskę i pomoc w tych ważnych wydarzeniach w naszej parafii.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej w kolejnym tygodniu pracy i nauki.
Dodano 20 Oct 2019 przez Redaktor
Już po raz 19. Kościół w Polsce obchodzi Dzień Papieski. W całym kraju wydarzenia artystyczne, występy, akademie będą przypominały, a młodszemu pokoleniu przedstawiały postać świętego Jana Pawła II. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – „Wstańcie, chodźmy!” nawiązuje do książki Ojca Świętego wydanej w 2004 roku, której tytuł zaczerpnięto ze słów, które według Ewangelii Mateusza, skierował Chrystus do Apostołów po modlitwie w Ogrójcu. Jak co roku, we wszystkich kościołach w Polsce trwa zbiórka ofiar na fundusz stypendialnych dla zdolnych studentów pochodzących z mniejszych ośrodków i uboższych rodzin.

Zmianie uległ termin VIII Papieskiego Koncertu Organowego, który w tym roku wykona Pan Dominik Kaczmarek z Poznania. Wszystkich miłośników muzyki organowej zapraszamy do Kolegiaty Żuławskiej w sobotę, 19 października o godz. 18:30.

Dziś, w ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, homilię wygłosi misjonarz z Madagaskaru, oblat, ojciec Daniel Kloch. Duchowny podczas każdej Mszy świętej przybliży nam specyfikę i trudy pracy misyjnej.
Wszystkich czcicieli Różańca zapraszamy do wspólnej modlitwy. Codzienne nabożeństwa różańcowe odbywają się Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30.
Odpowiadając na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, realizując założenia społecznej nauki Kościoła, weźmy udział w dzisiejszych wyborach parlamentarnych. Niech nasza aktywność będzie wyrazem troski o naszą Ojczyznę.

Wszystkim Parafianom i Gościom na kolejny tydzień pracy i nauki życzymy obfitości łask Bożych i darów Ducha Świętego.
Dodano 12 Oct 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl