// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony Ochrona Małoletnich

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
Choć zakończył się liturgiczny okres Bożego Narodzenia, wnętrza świątyń i liturgia nadal nawiązuje do szczególnej tajemnicy narodzenia Pana Jezusa w Betlejemskiej stajni. Aż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego, w tradycji polskiej nazywanego świętem Matki Bożej Gromnicznej, podczas nabożeństw będziemy śpiewali kolędy i pastorałki, a kościoły będą zdobiły szopki bożonarodzeniowe.

W minionym tygodniu Kościół w Polsce obchodził Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W niedzielę, 19 stycznia we wszystkich kościołach naszej diecezji odczytano list pasterski ks. biskupa Jacka Jezierskiego, który w Konferencji Episkopatu Polski odpowiada za kontakty z kościołami protestanckimi. – Po raz kolejny obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – napisał w liście pasterskim do wiernych diecezji elbląskiej bp Jacek Jezierski. Przypomina w nim, że wspólne modlitwy o jedność odbywały się w Warszawie już w latach 60. minionego wieku przy akceptacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Stopniowo zaś tworzył się pewien styl spotkań i modlitwy chrześcijan 

Według bp. Jezierskiego dążenie ekumeniczne jest procesem i wymaga czasu. Nie da się bowiem przezwyciężyć natychmiast narosłych przez stulecia konfliktów, zaszłości, uprzedzeń i stereotypów. Wieki separacji społeczności chrześcijańskich, a nawet wojen religijnych między nimi, pozostawiły w naszej świadomości duchowe zranienia i niechęci. – Nie powinniśmy jednak godzić się z podziałem i jego konsekwencjami. W naszym życiu mamy wiele możliwości, aby stopniowo leczyć duchowe rany i nawiązywać na nowo po stuleciach zerwane kontakty – pisze pasterz Kościoła elbląskiego.
Według bp. Jezierskiego istnieją różne modele jedności. Jeden z nich mówi o spotkaniu „w Chrystusie”, oznaczającym że wszyscy chrześcijanie mogą spotkać się ‘w Nim’ lub ‘przy Nim’. – Im bardziej będziemy szukać Chrystusa, poznawać Go, powracać do Niego oraz żyć według Jego wskazań, tym bardziej także Kościoły i społeczności chrześcijańskie będą bliżej siebie. Będą się korygowały i reformowały. Bo przecież Jezus Chrystus jest źródłem i celem jedności. Konsekwentne dążenie ku Chrystusowi i z Nim jest drogą do pełniejszej jedności z tymi co, jak mówi św. Paweł apostoł: „na każdym miejscu wzywają imienia Pana Jezusa Chrystusa, ich i naszego Pana” – podkreślił w zakończeniu listu biskup elbląski.

Jutro odbędą się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez oddziały 2. Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. W 2020 roku obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Historycy spierają się, czy uprawnione jest określanie 1945 roku mianem „wyzwolenia” przez Związek Sowiecki. Pewien, bardzo ważny obraz minionych wydarzeń dają autorzy książki „Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 roku”. Premiera książki odbyła się w minioną środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autorzy dotarli do interesujących materiałów fotograficznych wykonanych w styczniu 1945 roku. Przedstawiają one znaczne zniszczenia w naszym regionie, niekonieczne związane z działaniami wojennymi, lecz celową grabieżą i niszczeniem dokonywaną przez wojsko sowieckie. Jednymi z najbardziej zniszczonych obiektów w 1945 roku były kościoły. Świątynie były łatwymi celami artylerii, to w ich wnętrzach czerwonoarmiści urządzali stajnie (przykład katedry we Fromborku), nagminnie dochodziło do profanacji. Odrębnym tematem była gehenna sióstr zakonnych – katarzynek i elżbietanek w domach zakonnych na Śląsku, Warmii i Pomorzu. W kolejnych wydaniach naszego tygodnika parafialnego poruszymy ten temat, opisując zniszczenia kościołów na Żuławach.

Dobiegają końca ferie w województwie pomorskim. Na czas nauki i powrotu do szkół – dzieciom i młodzieży życzymy błogosławieństwa Bożego i wielu darów Ducha Świętego. Wszystkim Rodzinom, które w ostatnim tygodniu przyjęły kapłanów – za spotkania i rozmowy składamy serdeczne „Bóg zapłać!”
Dodano 26 Jan 2020 przez Redaktor
W minioną Kościół obchodził Niedzielę Chrztu Pańskiego. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym, niedziela ta zakończyła okres Bożego Narodzenia. W tradycji polskiej kolędy i pastorałki oraz dekoracje bożonarodzeniowe, w tym tak bliskie wszystkim pokoleniom żłobki, zostaną w kościołach do 2 lutego – uroczystości Matki Bożej Gromnicznej.

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy uroczystość Chrztu Pańskiego, pamiątkę chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Dzisiaj wracamy do tej samej sceny, ale czytania koncentrują się na sensie tego chrztu dla nas. W Ewangelii św. Jan Chrzciciel daje świadectwo: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata (J 1,29). Jego słowa nabierają pełnego sensu w kontekście czytania z Księgi Proroka Izajasza: Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi (Iz 49,6). Warto sobie uświadomić, że chrzest Pana Jezusa ukazał Jego wybranie przez Boga do tego dzieła i to wybranie było przewidziane i zapowiedziane, między innymi przez usta proroka Izajasza, a ponadto, co wydaje się bardzo ważne dla nas od strony praktycznej, oczekiwane przez wieki!

W naszej wspólnocie parafialnej od końca minionego roku trwa wizyta duszpasterska. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za gościnę, rozmowy, spotkania z kapłanami. Dziękujemy, że w tak niełatwych dla Kościoła czasach, gdy wszelka obecność kapłanów w życiu wiernych zdaje się być piętnowana, nowostawscy parafianie znajdują czas na wizytę duszpasterską. Program kolędy na rozpoczynający się tydzień publikujemy w ogłoszeniach duszpasterskich.

Choć w województwie pomorskim od tygodnia trwają ferie zimowe, licealiści z naszej parafii powinni rozważyć ofertę, jaką kieruje do nich elbląskie seminarium duchowne. Rekolekcje powołaniowe potrwają od 1 lutego do 5 lutego Do udziału w nich Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu zaprasza młodych mężczyzn, którzy pragną rozeznać swoje życiowe powołanie. Uczestnicy skupią się na tajemnicy Eucharystii. - Pochylimy się także nad adhortacją papieża Franciszka "Christus vivit", która podsumowuje synod o młodzieży. Będziemy starali się odkryć to, co papież chce przekazać dzisiaj młodemu człowiekowi - mówi ks. Sławomir Milde, delegat biskupa elbląskiego ds. powołań.

Udział w rekolekcjach to również czas nawiązania nowych znajomości oraz możliwość, by dowiedzieć się, jak wygląda WSD. W tym czasie można po pierwsze odpocząć, a po drugie - spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. To moment, w którym można zacząć odbudowywać, pielęgnować swoją relację z Panem Jezusem - tłumaczy ks. Sławomir. Zapisy chętnych trwają do 28 stycznia: kolopowolaniowe@ gmail.com.

W nadchodzącym tygodniu wszystkim Parafianom i Gościom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej.
Dodano 19 Jan 2020 przez Redaktor
Niedzielą Chrztu Pańskiego Kościół kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Od jutra rozpoczyna się okres zwykły, co jednak nie oznacza, że z kościołów znikną ozdoby świąteczne czy szopki bożonarodzeniowe. Zgodnie z polską tradycją kolędy i pastorałki śpiewa się do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego. Do tego też dnia wnętrza świątyń będą zdobiły ozdoby świąteczne.

Niedziela Chrztu Pańskiego powinna być dla nas okazją do osobistej refleksji nad przyjętym przez nas sakramentem chrztu świętego. Większość z nas przyjęła ten sakrament w niemowlęctwie; nie pamiętamy tego ważnego w naszym życiu momentu. Czy jednak pomyśleliśmy kiedyś o dniu, kiedy włączeni zostaliśmy we wspólnotę Kościoła? Czy dziś powtórzylibyśmy prośbę naszych rodziców o chrzest? Pewnie odpowiedź każdego z nas byłaby twierdząca, ale czy przekłada się to na nasz stosunek do wiary i Kościoła? Czy utożsamiamy się z Kościołem? Może warto, aby Niedziela Chrztu Pańskiego pomogła nam w wypracowaniu naszego osobistego, wiarygodnego, widocznego dla ludzi wokół nas świadectwa wiary?

W miniony poniedziałek 6 stycznia, już po raz czwarty, ulicami Nowego Stawu przeszedł Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznej akcji, w której wzięło udział ponad osiemset miejscowości w całym kraju oraz kilkanaście miejscowości za granicą było: „Cuda, cuda ogłaszają”. Hasło to nawiązywało do przypadającej w tym roku 100. rocznicy zwycięstwa Polski nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, 100. rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II oraz planowanej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli, po Mszy świętej o godz. 11:00 przeszliśmy Rynkiem Kościuszki, Rynkiem Pułaskiego, ulicą Jana Pawła II, ulicą Gdańską, Mickiewicza. Przy szopce na Rynku Kościuszki śpiewaliśmy kolędy, zaś ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk udzielił wszystkim błogosławieństwa. Szeroką relację z tego wydarzenia prezentowały lokalne media – wszystkie materiały można obejrzeć w Internecie oraz profilu naszej parafii na facebooku. Wszystkim Uczestnikom – zwłaszcza tym najmłodszym i Organizatorom kolejnej, nowostawskiej edycji Orszaku Trzech Króli składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Do zobaczenia na przyszłorocznym Orszaku!
38 proc. katolików uczestniczyło w 2018 roku w niedzielnej mszy świętej, a 17 proc. przystępowało do komunii - poinformował we wtorek Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. W porównaniu z 2017 rokiem dane praktycznie się nie zmieniły.

Zaprezentowany we wtorek w Warszawie Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020” zawiera wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przeprowadzonych w 2019 roku i obejmuje dane za rok 2018. Dotyczą one m.in. liczby parafii, księży, zakonników i sióstr zakonnych, przyjmowania sakramentów, duszpasterstwa rodzin, liczby zabytków sakralnych, a także edukacji religijnej.
Wskaźnik dominicantes, który dotyczy uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św. w 2018 roku różni się o 0,1 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W 2018 r. w niedzielnej mszy św. uczestniczyło 38,2 proc. zobowiązanych katolików, natomiast w 2017 roku 38,3 proc. Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św. różni się o 0,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W 2018 r. przystępowało do komunii św. 17,3 proc., a w 2017 roku 17 proc. Najwyższy poziom uczestnictwa zobowiązanych katolików w niedzielnej mszy św. odnotowano - tak jak w poprzednich badaniach - w diecezji tarnowskiej (71,3 proc.), rzeszowskiej (64,3 proc.) oraz przemyskiej (60,4 proc.). Najniższy procent był diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (24,1 proc.) i łódzkiej (24,5 proc.).

Jak podaje „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020”, w Polsce jest 10 356 parafii katolickich, w których posługuje ponad 20,5 tys. księży. Łącznie kapłanów jest prawie 25 tys., a do święceń w diecezjach w 2018 roku przygotowywało się 2,2 tys. alumnów. Liczba żeńskich wspólnot zakonnych wynosi 2,2 tys., a posługuje w nich 17,6 tys. sióstr. Najliczniejsze zgromadzenia żeńskie to Służebniczki NMP Starowiejskie, elżbietanki oraz szarytki. Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2018 roku wynosiła łącznie 11,4 tys.; 9 tys. (79 proc.) z nich posiada święcenia kapłańskie. Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.
W 2018 r. sakramentu chrztu udzielono ponad 386 tys. osobom. Do pierwszej komunii świętej przystąpiło ponad 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania w obrządku łacińskim przyjęło prawie 300 tys. osób, o 3,5 proc. więcej niż w roku 2017. Sakrament małżeństwa został udzielony 133 tys. parom.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy obfitych łask Bożych, a dzieciom i młodzieży dobrego, zimowego odpoczynku!
Dodano 11 Jan 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 ... 121 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl