// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGO



plebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Po wakacyjnej przerwie wracamy z bieżącą aktualizacją parafialnej strony internetowej. Zachęcamy do stałego odwiedzania naszej witryny, w której będziemy publikować aktualne informacje z życia naszej wspólnoty parafialnej.

Już jutro dzieci i młodzież rozpoczną nowy rok szkolny i katechetyczny – 2018/2019. O godz. 8:00 w kościele kolegiackim właśnie w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców będzie sprawowana Msza święta. Przybądźmy na nią jak najliczniej, dając dobry przykład tym, którzy przez najbliższe miesiące podejmą trud nauki.
1 września minęła 79. rocznica wybuchy II wojny światowej. Nieopodal Nowego Stawu, w Szymankowie odbyły się obchody upamiętniające ofiarę kolejarzy i celników zamordowanych przez Niemców. Uroczystą Mszę świętą w kościele św. Floriana sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. W tegorocznych uroczystościach w Tczewie uczestniczył Prezydent RP Pan Andrzej Duda.

Nadal trwają zapisy na pielgrzymki do Gietrzwałdu i Olsztyna. W dniach od 5 do 9 września odbędzie się IV Żuławska Pielgrzymka Piesza od ujścia Wisły (wyjście z Mikoszewa) do Gietrzwałdu. 8 września wyruszy pielgrzymka autokarowa do Gietrzwałdu i Olsztyna, którą organizuje ks. Andrzej Domoń, proboszcz parafii św. Marcina w Nowej Cerkwi. Wszelkie informacje można uzyskać na plakatach dostępnych w przedsionku kościoła.

Nowy rok szkolny i katechetyczny to także początek działania grup duszpasterskich. Zachęcajmy dzieci i młodzież do uczestnictwa w grupach duszpasterskich:

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS
Caritas jest jedną z największych organizacji charytatywnych w Polsce, nad którą nadzór pełni Konferencja Episkopatu Polski. Parafialne Zespoły Caritas są najmniejszymi komórkami tej organizacji, zajmującymi się bezpośrednio pracą charytatywną na terenie parafii. Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Mateusza w Nowym Stawie tworzą wolontariusze - opiekunowie charytatywni. Obecnie zajmuje się głównie pomocą osobom chorym, użyczając na czas choroby łóżek rehabilitacyjnych, których jest na stanie 28 sztuk. Nowym Prezesem Parafialnego Zespołu Caritas, jest P. Grzegorz Kowalski, działający w tym zespole już kilkanaście lat.

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA
Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii św. Mateusza skupia 42 ministrantów, 17 lektorów oraz 13 ministrantów i lektorów honorowych. Spotkania służby liturgicznej odbywać się będą w sali parafialnej w soboty o godz. 11:00. Opiekunem ministrantów i lektorów jest znowu ks. proboszcz, do którego mogą zgłaszać się chętni kandydaci.

CHÓR PARAFIALNY
Spotkania chóru odbywają się we wtorki o godz. 19:00 w sali parafialnej. Opiekunem zespołu jest organista Leszek Grzybowski. Chór parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie powstał w 1945 roku z inicjatywy pierwszego powojennego organisty Tadeusza Cymańskiego. Czterogłosowy chór mieszany liczył w różnych okresach od 25 do 42 osób. Równolegle działał jedenastoosobowy chór męski. W latach 1989 – 1990 działalność zespołu była zawieszona.
Zespół brał udział w wielu uroczystościach religijnych i państwowych m.in. w zjeździe chórów województwa gdańskiego w Sopocie w 1948 roku, przeglądach muzycznych diecezji gdańskiej oraz uroczystościach odpustowych w parafiach dekanatu nowostawskiego. Zespół występował z koncertami kolęd w parafii św. Stanisława w Gdańsku – Wrzeszczu, św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku –Jelitkowie, św. Urszuli w Lichnowach oraz Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym uczestniczył w uroczystościach maryjnych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na Jasnej Górze w Częstochowie, w kościele OO Franciszkanów w Niepokalanowie i parafii NMP Matki Kościoła w Jantarze.
Obecnie chór parafii występuje podczas każdej uroczystości parafialnej i państwowej, m.in. Triduum Paschalnego, Świąt Bożego Narodzenia, wizytacji biskupich, uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania, odpustu św. Mateusza Apostoła, Święta Konstytucji 3 Maja czy Dnia Niepodległości 11 listopada.
ORGANIŚCI POSŁUGUJĄCY W PARAFII ŚW. MATEUSZA APOSTOŁA W NOWYM STAWIE
1945 - 1980 – Tadeusz Cymański
1980 – 1998 – Jan Klofczyński
od 1998 – Leszek Grzybowski

KOŁO BIBLIJNO – MODLITWNE
Spotkania w środy o godz. 19:00 prowadzi ks. Jerzy Piątkowski.

ŻYWY RÓŻANIEC
Żywy Różaniec to międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Pauline-Marie Jaricot. Ma charakter modlitewny, a jego celem jest wspomaganie misji. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób. Opiekunem róż różańcowych jest ks. Jerzy Piątkowski. Spotkania odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00 w sali parafialnej.

SCHOLA DZIECIĘCA „MATEUSZKI”
Spotkania w soboty o godz. 14:00 w salce parafialnej prowadzi ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Zespół skupiający ok. 15 dziewcząt; występuje w każdą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 11:30.

REDAKCJA TYGODNIKA PARAFIALNEGO „VOX POPULI NOVOSTAVIENSIS”
Tygodnik parafialny „VoxPopuliNovostaviensis” ukazuje się od 29 listopada 1992 roku. W każdą niedzielę tygodnik zamieszcza artykuły z życia Kościoła, diecezji oraz naszej parafii. Publikowane są także rozważania parafian, młodzieży, ogłoszenia i intencje parafialne. Kontakt z redakcją: [email protected].

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej - radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do dzieła duchowej adopcji może przystąpić każdy - osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Spotkania odbywają się podczas Mszy świętej wieczornej 25. dnia każdego miesiąca.

WSPÓLNOTA „PRZEMIANA”
Wspólnota „Przemiana” – duszpasterstwo trzeźwościowe powstało w roku 2009. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 18:00 w sali parafialnej.

Osoby chętne do współpracy ze wspólnotami parafialnymi prosimy o kontakt z opiekunami poszczególnych grup.
Dodano 02 Sep 2018 przez Redaktor
Zakończył się kolejny wakacyjny tydzień, stojący pod znakiem załamania pogodowego w południowej części Polski i na Słowacji. Regiony turystyczne – Pieniny i Tatry poważnie ucierpiały wskutek nawałnicy, która przeszła w nocy z 18 na 19 lipca.

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w sobotę 14 lipca z naszej parafii wyruszyła pielgrzymka piesza do Lubieszewa. Pątnicy udali się do oddalonej o 6 km parafii św. Elżbiety, która tego dnia świętowała odpust Matki Bożej Szkaplerznej. Piętnastowieczną, gotycką świątynię wypełniły tłumy wiernych z Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Nowej Cerkwi, Lichnów, Marynów i Kępek. Mszy świętej z udziałem kapłanów pracujących w żuławskich parafiach przewodniczył ks. biskup Józef Wysocki. Homilię wygłosił ks. dr Wojciech Skibicki. - Każdego roku poruszana jest kwestia szkaplerza jako szczególnej ochrony. Ja także chcę włączyć się w ten nurt i w krótkim opisie powiedzieć, skąd ta moc szkaplerza - jego siła - mówił ks. Wojciech.

Szkaplerz to dwa kawałki materiału połączone tasiemkami, noszone na piersiach i plecach. - To jest symbol pewnej ochrony, a wszystko zaczęło się od bardzo praktycznej rzeczy - kontynuował ks. Wojciech. - W VI wieku, kiedy w zakonach benedyktyńskich mnisi - zgodnie z regułą - modlili się i dużo pracowali fizycznie, wymyślono ochronę dla habitu. - Żeby habit mnicha się nie pobrudził, nie zniszczył. To tak jak gospodyni w domu ma swój fartuch, który zakłada do gotowania, sprzątania po to, żeby nie zniszczyć ubrania. Taka zwyczajna ochrona. Mnisi taką ochronę otrzymali w postaci dużego szkaplerza - długi pas materiału z otworem na głowę i często z kapturem - tłumaczył kapłan. Nakrycie to nabrało znaczenia symbolicznego. - Ten zwykły fartuch, z takiej prostoty i codzienności, stał się symbolem ochrony. To jest coś, co chroni człowieka - chroni go przed zabrudzeniem, zniszczeniem. Szkaplerz - symbol szaty, która chroni - przejęło wiele zakonów męskich i żeńskich. - A ci, którzy byli związani duchowo z zakonami, zaczęli otrzymywać miniaturkę tego szkaplerza - przypomniał ks. Wojciech. Grupie nowostawskich parafian przewodniczył ksiądz wikariusz: ks. Jerzy Piątkowski. Wraz z pielgrzymami na szlak wyruszył również ks. diakon Piotr Chmura.

DEKRET BISKUPA ELBLĄSKIEGO USTANAWIAJĄCY SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ W LUBIESZEWIE

1. W Lubieszewie istnieje nieprzerwany kult maryjny, potwierdzony już w XVIII wieku.
2. Cechą charakterystyczną tego kultu jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.
3. Cześć dla Najświętszej Maryi Panny wyraża się w pielgrzymowaniu do kościoła parafialnego w Lubieszewie. Pielgrzymi przybywają tu przede wszystkim z miejscowości znajdujących się na Żuławach, a zwłaszcza z dekanatów: Nowy Dwór Gdański i Nowy Staw.
4. Kościół parafialny w Lubieszewie posiada piękny i wartościowy pod względem artystycznym zabytkowy wystrój. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W kościele jest przechowywany feretron z wizerunkiem o tej samej tematyce.
5. W Lubieszewie założono w 1995 r. Bractwo Matki Bożej Szkaplerznej. Ze względu na racje historyczne i duszpasterskie, dla kształtowania pobożności maryjnej potwierdzam istniejący kult Matki Zbawiciela i ustanawiam od dnia 16 lipca 2018 roku: SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ W LUBIESZEWIE, na podstawie kan. 230 i nast. KPK. Rektorem sanktuarium ustanawiam miejscowego Proboszcza, który przedłoży statut Sanktuarium do mojej aprobaty.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski, Elbląg, dn. 16 lipca 2018
Dodano 25 Jul 2018 przez Redaktor
Wakacje w pełni. Rozpoczął się czas urlopów i wypoczynku po trudach całego roku. W tym okresie, pomimo rozmaitych pokus, nie zapominajmy o uczestnictwie w nabożeństwach i korzystaniu z sakramentów, szczególnie sakramentu pokuty i pojednania oraz Komunii świętej. Starajmy się zwracać uwagę naszym pociechom o obowiązku wzięcia udziału w niedzielnych Mszach świętych, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.
W najbliższą sobotę, 14 lipca, w Lubieszewie odbędzie się doroczny odpust ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Tego dnia parafia pw. św. Elżbiety Węgierskiej będzie przeżywała uroczystość odpustową. Jak co roku, z parafii żuławskich wyruszą pielgrzymi, aby wziąć udział w sumie odpustowej. Uroczysta Eucharystia odbędzie się o godz. 12:00. Wezmą w niej udział również pielgrzymi z naszej parafii. Nowostawscy pielgrzymi wyruszą spod plebanii o godz. 9:30. Zachęcamy do przemierzenia niespełna 7 kilometrów, aby oddać hołd Matce Bożej Szkaplerznej. Umacniajmy kult maryjny w naszym „sąsiedzkim”, żuławskim sanktuarium.

Wszystkim Parafianom i Gościom wypoczywającym w naszej parafii życzymy dobrego tygodnia, a rolnikom, którzy powoli rozpoczynają okres zbiorów błogosławieństwa w trudach pracy.
Dodano 08 Jul 2018 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl