// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Jak zapewne wielu z nas zauważyło, w sierpniu 2020 roku do Kolegiaty Żuławskiej powróciła odrestaurowana figura św. Marii Magdaleny, będąca kolejnym elementem siedemnastowiecznej Grupy Ukrzyżowania umieszczonej na belce tęczowej naszego kościoła. Zdjęcie zabytku można obejrzeć na profilu naszej parafii na portalu społecznościowym facebook:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3509174842435562&id=482861245066952

Pod koniec II wojny światowej Grupa Ukrzyżowania, którą znamy z Kolegiaty św. Mateusza Apostoła, w związku z ofensywą Armii Czerwonej, została ukryta W Nowym Stawie. Na belce tęczowej, zainstalował ją pierwszy powojenny proboszcz parafii, ks. Stefan Klinka. Jedynie rzeźby św. Marii Magdaleny, należącej do tej Grupy Ukrzyżowania, nikt nigdy w Nowym Stawie nie widział. A to dlatego, że pozostała w Gdańsku i została ukryta na poddaszu kościoła św. Mikołaja. Przez 73 lata, nikt nie wiedział, gdzie podziała się ta figura. Dopiero kilka lat temu, figura została przypadkowo odnaleziona na wieży kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Odnaleźli ją Ojcowie Dominikanie i wspólnie z konserwatorem zabytków, na podstawie starych zdjęć, ustalili, że figura ta należy do Grupy Ukrzyżowania, znajdującej się obecnie w Kolegiacie Żuławskiej w Nowym Stawie. 10 marca 2018 roku, Ojcowie Dominikanie przywieźli figurę do Nowego Stawu i uroczyście przekazali ją naszej parafii. W akcie przekazania umieścili prośbę, aby figura została odrestaurowana,(brakowało jednej ręki, kawałka twarzy, jednej poły płaszcza), i umieszczona na belce tęczowej w miejscu, które wyznacza zdjęcie ze starego albumu, gdy była jeszcze wtedy w Gdańsku. Zadania tego podjął się obecny proboszcz parafii, ks. Kan. Jerzy Pawelczyk. Koszt renowacji został wyceniony na kwotę 22.634,58 zł.Z pomocą pospieszył Pan Burmistrz Jerzy Szałach i wszyscy Radni naszego miasta, przydzielając na ten cel dotację w wysokości 11.000,00 zł. Samorząd Województwa Pomorskiego, również pozytywnie rozpatrzył wniosek o dotację i przydzielił także 11.000,00 zł. Parafianie dołożyli 634,58 zł. Prace renowacyjne, które wykonała Firma MEANDER, Michał Masorz, który odrestaurował m.in. wszystkie ołtarze w naszym kościele i wszystkie pozostałe figury z Grupy Ukrzyżowania, zostały zakończone 28 lipca 2020 roku. W dniu 11.08.2020 r.,w pracowni konserwatorskiej w Gdyni, dokonano komisyjnego odbioru prac z udziałem przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora, Zabytków w Gdańsku, Pani Magdaleny Kosińskiej – Gałęzowskiej, wykonawcy Pana Michała Masorza, jego małżonki Joanny Dwużnik – Masorz i proboszcza ks. Jerzego Pawelczyka.

W dniu 17.08.2020 roku, figura św. Marii Magdaleny, wiernie odrestaurowana, wróciła do naszej Kolegiaty. Do końca sierpnia możemy podziwiać z bliska ten cenny zabytek. We wrześniu rzeźba zostanie umieszczona na belce tęczowej naszego kościoła. Tym samym, Kolegiata Żuławska, stanie się jednym z niewielu kościołów, gdzie Grupa Ukrzyżowania, będzie liczyła nie trzy, lecz cztery postaci. Po 75 latach, wszystkie figury z Grupy Ukrzyżowania, znów będą razem. Warto wiedzieć, że wszystkie rzeźby są barokowe. Pochodzą z 1670 roku, czyli obecnie mają dokładnie 350 lat.
Dodano 02 Sep 2020 przez Redaktor
Krótka relacja fotograficzna, którą publikujemy w bieżącym wydaniu naszego tygodnika parafialnego oraz w Internecie, nawiązuje do uroczystości Najświętszego Serca i Krwi Jezusa Chrystusa, zwanej w naszej polskiej tradycji uroczystością Bożego Ciała. Tegoroczne obchody Bożego Ciała, w zdecydowanej większości parafii były zupełnie inne niż zwykle. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, nie wyruszyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami naszego miasta. Nie było też pięknych – jak co roku – ołtarzy. Po Mszy świętej o godz. 10:00 wyruszyliśmy w procesji dookoła kościoła – w asyście parafian niosących chorągwie i feretrony, strażaków, dzieci pierwszokomunijnych oraz dziewczynek sypiących kwiaty. Boże Ciało roku 2020, choć zdecydowanie inne niż wszystkie dotychczasowe, było pewnym ważnym etapem w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Było to bowiem pierwsze tak duże wydarzenie liturgiczne, które zgromadziło tak wielu wiernych od początku pandemii. Trwajmy w modlitwie, zwłaszcza w intencji ustania tej poważnej choroby. Niewątpliwie sprzyjać temu będzie oktawa Bożego Ciała połączona z procesjami wokół naszej kolegiaty.

Do piątku, 20 czerwca po Mszy świętej będziemy modlili się w nabożeństwie czerwcowym połączonym z procesją z Najświętszym Sakramentem, manifestując naszą wiarę. W minioną niedzielę, nasza wspólnota parafialna obchodziła uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Tegoroczna Pierwsza Komunia ma szczególny charakter. Przystąpiło do niej piętnaścioro uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej – 8 dziewczynek i 7 chłopców. Jak co roku, dzieci pierwszokomunijne uczestniczyły w Białym Tygodniu, codziennie przyjmując Jezusa do swojego serca.

Dzisiaj natomiast, podczas Mszy świętej o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii świętej. Wezmą w niej udział uczniowie klas czwartych, którzy w ubiegłym roku po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii. Otaczajmy te dzieci szczególną modlitewną pamięcią i wsparciem, aby nadal były związane z Kościołem i jego nauczaniem.
Wszystkim Parafianom, Gościom, a nade wszystko Maturzystkom i Maturzystom, którzy poddają się niełatwym egzaminom życzmy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego. Księdzu Proboszczowi kanonikowi Jerzemu Pawelczykowi w 34. rocznicę święceń kapłańskich życzymy zdrowia, sił w kierowaniu naszą parafią oraz wszelkiej pomyślności i opieki Matki Bożej.

Przypominamy, że od 30 maja 2020 r. zniesiono obostrzenia związane z limitem osób przebywających w kościołach. Prosimy jednak o zachowanie zaleceń sanitarnych: utrzymywania dystansu oraz zakrywania nosa i ust.
Dodano 13 Jun 2020 przez Redaktor
Dziś, piętnaścioro dzieci przystąpi do sakramentu Pierwszej Komunii świętej. Niestety, w związku z obowiązującymi obostrzeniami wprowadzonymi 22 maja 2019 roku przez biskupa elbląskiego, ks. Jacka Jezierskiego, we wszystkich parafiach naszej diecezji nie będzie tradycyjnej procesji z Najświętszym Sakramentem oraz nabożeństw przy czterech ołtarzach. W związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym, wyjątkowo w 2019 roku procesja Bożego Ciała wyruszy trasą wokół Kolegiaty Żuławskiej. Procesja odbędzie się po Mszy świętej o godz. 10:00 w Boże Ciało (czwartek, 11 czerwca 2020 r.). Jak co roku, w oktawę Bożego Ciała (12 -19 czerwca 2020 r.) zachęcamy do udziału w procesjach połączonych z nabożeństwem czerwcowym. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa (poza okresem oktawy Bożego Ciała) sprawujemy o godz. 17:30.

Jak wspomnieliśmy wyżej, dzisiaj nasza wspólnota parafialna obchodzi uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Tegoroczna Pierwsza Komunia ma szczególny charakter. Przystąpi do niej piętnaścioro uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej – 8 dziewczynek i 7 chłopców. Uroczystość Pierwszej Komunii świętej odbędzie się dzisiaj o godz. 9:45 w Kolegiacie Żuławskiej. Niech dobry Bóg czuwa i błogosławi dzieciom, które dzisiaj po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć w ofierze Mszy świętej. Jak co roku, pomimo obostrzeń epidemicznych zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w Białym Tygodniu. Dzieci pierwszokomunijne będą uczestniczyć codziennie we Mszy świętej o godz. 18:00 (poza uroczystością Bożego Ciała, gdy wezmą udział w sumie parafialnej o godz. 10:00).

Wszystkim Parafianom, Gościom, a nade wszystko Maturzystkom i Maturzystom, którzy w nadchodzącym tygodniu rozpoczynają niełatwy maraton egzaminacyjny, życzmy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego. Również Kapłanom posługującym w naszej wspólnocie parafialnej: ks. proboszczowi Jerzemu Pawelczykowi, który 14 czerwca obchodzi 34. rocznicę święceń kapłańskich oraz ks. wikariuszowi Jerzemu Piątkowskiemu, obchodzącemu 10 czerwca 31. rocznicę święceń kapłańskich, życzymy zdrowia i błogosławieństwa w każdym dniu kapłańskiej posługi.

Przypominamy, że od 30 maja 2020 r. zniesiono obostrzenia związane z limitem osób przebywających w kościołach. Prosimy jednak o zachowanie zaleceń sanitarnych: utrzymywanie dystansu oraz zakrywania nosa i ust.
Dodano 07 Jun 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl