× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
Minął liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Wprawdzie w Kościele – zamiast białego – dominuje kolor zielony, charakterystyczny dla okresu zwykłego, kolędy i pastorałki będzie można usłyszeć aż do 2 lutego – czyli uroczystości Matki Bożej Gromnicznej. Wtedy też – aż do 24 grudnia – pożegnamy żłóbek i inne dekoracje świąteczne.

Okres wizyt duszpasterskich w pełni. Wszystkim rodzinom serdecznie dziękujemy za serdeczną gościnę, rozmowy, uwagi oraz wsparcie materialne. W przyszłym numerze tygodnika parafialnego opublikujemy tekst dotyczący właściwego przygotowania się do wizyty duszpasterskiej, aby nie była traktowana jako „zło konieczne” – jak niektórzy uważają - lecz okazja do inspirującej i ciekawej rozmowy i spostrzeżeń. A przede wszystkim błogosławieństwa domu i wszystkich jego mieszkańców.

Zgodnie z obietnicą daną w ubiegłym tygodniu na profilu parafii na facebooku prezentujemy kilka zdjęć z „Orszaku Trzech Króli”. Nowostawski Orszak był jednym z pięciu organizowanych w diecezji elbląskiej (poza Elblągiem, Sztumem, Gardeją, Morągiem). Raz jeszcze – wszystkim organizatorom i uczestnikom składamy serdeczne „Bóg zapłać” za umożliwienie zamanifestowania naszej wiary w Uroczystość Objawienia Pańskiego.

Życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień rozpoczynającego się tygodnia pracy i nauki! Dobrych rozmów i spotkań kolędowych!
Dodano 18 Jan 2018 przez Redaktor
Niedzielą Chrztu Pańskiego, obchodzoną na pamiątkę chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie, kończymy rok liturgiczny. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym, jutro rozpoczyna się okres zwykły. Polska tradycja nakazuje jednak, aby dekoracje bożonarodzeniowe – czyli to co materialnie zdobi naszą świątynię – pozostały aż do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej, obchodzonej tradycyjnie 2 lutego. Podobnie ze śpiewem kolęd i pastorałek – można je usłyszeć również do początku lutego. Dzięki temu, 21 stycznia w naszym kościele wystąpi Chór Uniwersytetu Szczecińskiego, który dał koncert kolęd 22 stycznia ubiegłego roku w Galerii Żuławskiej i naszej kolegiacie. Wkrótce udzielimy szczegółowych informacji na ten temat.

6 stycznia Kościół obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tradycyjnie Świętem Trzech Króli. Podczas Mszy świętych kapłani święcili kadzidło i kredę, którą następnie naznaczyliśmy drzwi naszych domów, kreśląc litery C+M+B. Dlaczego akurat te? Otóż wbrew powszechnej praktyce, nie powinniśmy oznaczać drzwi literami K+M+B. Prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C + M + B 2018 (tudzież inny rok). Znaczy to "ChristusMansionemBenedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)" (niektórzy tłumaczą to: "Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu").W związku z powyższym trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się "+", to nie "plusiki", tylko "krzyżyki" - znak błogosławieństwa.K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie "C" zastępować polskim "K". W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe "K M B" z inicjałami imion trzech mędrców.Księga liturgiczna "Obrzędy błogosławieństw" tom II, str. 244 - podaje, że można stosować zapis: C M B, albo: J M J - czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa - świętej rodziny. Nie ma zaś czegoś takiego jak K M B! Dlatego warto powrócić do chwalebnej tradycji chrześcijańskiej i już dziś na drzwiach naszych domów zapisać C+M+B 2018, prosząc świadomie Jezusa Chrystusa o jego błogosławieństwo.

6 stycznia po raz trzeci ulicami naszego miasta wyruszył Orszak Trzech Króli, organizowany przez Stowarzyszenie „Coolturalny Nowy Staw”, Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki, Urząd Miejski Nowym Stawie oraz naszą parafię. Partnerem wydarzenia był Powiat Malborski, zaś jego patronem medialnym Telewizja Malbork. Szerszą relację z tego wydarzenia przedstawimy w kolejnym wydaniu naszego tygodnika parafialnego. Już dzisiaj, wszystkim osobom i instytucjom, które podjęły trud organizacji tego wydarzenia oraz jego uczestnikom.

Życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień rozpoczynającego się tygodnia pracy i nauki!
Dodano 08 Jan 2018 przez Redaktor
Ostatnia niedziela roku 2017 przypada w Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Pozostajemy w okresie Bożego Narodzenia, liturgia nabożeństw ubogacona jest śpiewem pięknych kolęd i pastorałek, zaś wnętrze Kolegiaty Żuławskiej zdobią żłóbek i bożonarodzeniowe dekoracje. Wykorzystajmy ten czas, a zwłaszcza najbliższe dni, spędzając go z Rodziną. Z pewnością może służyć temu piękna tradycja, która od kilku lat „zdobywa” kolejne polskie miejscowości w Święto Objawienia Pańskiego. Już w Święto Trzech Króli, w sobotę 6 stycznia po ulicach naszych miast, w tym również Nowego Stawu, wyruszą Orszaki Trzech Króli. W Nowym Stawie Orszak Trzech Króli wyruszy z Kolegiaty Żuławskiej po Mszy świętej o godz. 11:00. Zachęćmy członków naszych rodzin do udziału w tej pięknej inicjatywie, koordynowanej przez Stowarzyszenia Coolturalny Nowy Staw oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. To już trzecia, nowostawska edycja Orszaku. Przejdźmy wspólnie ulicami naszego miasta, manifestując przywiązanie do wiary i tradycji oraz przekazując te wartości najmłodszym członkom naszych rodzin. W naszej diecezji Orszaki wyruszą również z parafii Elbląga, Nowego Dworu Gdańskiego, Morąga, Kwidzyna i Sztumu. W całym kraju będą to już 644 miejscowości. Więcej informacji na temat tej inicjatywy można uzyskać na stronie: www.orszak.org.
Dodano 02 Jan 2018 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 71 ... 73 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl