// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Dwa lata temu zorganizowano „Różaniec do granic”. Teraz rusza kolejna akcja modlitewna. „Polska pod Krzyżem” to odpowiedź na narastające ataki na katolików. Odbędzie się już 14 września w Kruszynie koło Włocławka.
Wyzwiska, oczernianie, a nawet ataki fizyczne – w ostatnim czasie coraz częściej kierowane są wobec duchownych i ludzi wierzących. Odpowiedzią na te zdarzenia ma być inicjatywa „Polska pod Krzyżem”.
– Jednym z podstawowych celów tego wydarzenia jest modlitwa o jedność w Kościele, o jedność między kapłanami i świeckimi, ale też modlitwa o to, żebyśmy my świeccy nie dali się oderwać od źródła życia, jakim są sakramenty Kościoła Świętego. Bo to jest największe zagrożenie, jakie my widzimy w tym, co się dzieje – mówił Maciej Bodasiński, organizator inicjatywy z fundacji Solo Dios Basta.
Wydarzenie początkowo miało się odbyć przy najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, ale ze względów bezpieczeństwa było to niemożliwe. Jednak dzięki pomocy ordynariusza włocławskiego księdza biskupa Wiesława Meringa wspólna modlitwa odbędzie się na lotnisku w Kruszynie koło Włocławka.
Spotkanie rozpocznie się 14 września w sobotę – mówił organizator Lech Dokowicz – Około godz. 11:00 modlitwą różańcową, potem jest konferencja o odrzuceniu krzyża i cierpieniu, walce duchowej w świecie, która będzie wprowadzać w całe wydarzenie, przygotowywać, pomoże nam zrozumieć, dlaczego się tam znajdujemy. Po tej konferencji będzie przerwa i po przerwie centralne wydarzenie – Msza św. – poinformował Lech Dokowicz.Następnie całonocne czuwanie aż do niedzielnego poranka, kiedy przypada święto Matki Bożej Bolesnej.
-Innej drogi do zwycięstwa, do zmartwychwstania nie ma. Jeżeli ktoś chce iść za mną, niech weźmie swój krzyż, niech mnie naśladuje – powiedział ks. bp Wiesław Mering.
W wydarzeniu „Polska pod Krzyżem” może wziąć udział każdy, wstęp jest wolny. Dwa lata temu fundacja Solo Dios Basta zorganizowała „Różaniec do Granic”. Wydarzenie zgromadziło wówczas na wspólnej modlitwie milion osób na całym świecie. W naszej Kolegiacie, uroczystości w sobotę. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00, zakończenie pod Krzyżem Misyjnym. Zapraszamy do licznego udziału, aby zjednoczyć się z wszystkimi katolikami w Polsce, którzy w tym dniu staną odważnie w obronie Krzyża świętego.

Stało się już tradycją naszej gminy i wspólnoty parafialnej, że w drugą niedzielę września rolnicy i ich rodziny dziękują za tegoroczne zbiory i plony. Dziś o godzinie 13:00 w naszej kolegiacie odbędzie się Msza święta dożynkowa, w której wezmą udział przedstawiciele środowisk rolniczych, władz gminnych, organizacji społecznych, straży pożarnych i szkół. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy udadzą się na pole koncertowe, gdzie będzie tradycyjna część rozrywkowa, połączona z konkursem na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dziś również przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Siewnej. O godz. 18:00 odbędzie się tradycyjne poświęcenie ziarna pod zasiew.

W miniony poniedziałek rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny 2019/2020. 2 września, jeszcze przed pierwszym dzwonkiem w kościele parafialnym sprawowano Mszę świętą w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców. Dziś podczas Mszy świętej o godz. 11:30 będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, po wakacyjnej przerwie działalność wznowiły grupy duszpasterskie. Podajemy rozkład spotkań poszczególnych wspólnot. Osoby zainteresowane włączeniem w życie tych grup, prosimy o kontakt z opiekunami. Parafialny Zespół Caritas – spotkania według ogłoszenia, opiekunem ks. proboszcz, Liturgiczna Służba Ołtarza – spotkania w soboty o godz. 11:00, opiekunem ks. Maciej, chór parafialny – spotkania we wtorki o godz. 19:00, opiekunem pan organista Leszek Grzybowski, duszpasterstwo młodzieży bierzmowanej – opiekunem ks. Maciej, koło biblijno-modlitewne – spotkania w środy o godz. 19:00, opiekunem ks. Maciej, wspólnota Żywego Różańca – spotkania w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00, opiekunem ks. proboszcz, wspólnota Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – spotkania w kościele w każdy 25. dzień miesiąca, wspólnota trzeźwościowa „Przemiana” – spotkania w poniedziałki o godz. 19:00, opiekunem Pan Kazimierz Witkowski. O ile nie wskazano inaczej, spotkania zwykle odbywają się w salach parafialnych.

Jak w ubiegłym tygodniu informował ks. proboszcz, tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Mateusza odbędą się w sobotę, 21 września o godz. 11:00. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie ks. biskup Jacek Jezierski.

Na czas kolejnego tygodnia pracy i nauki wszystkim Parafianom i Gościom życzymy obfitych łask Bożych.
Dodano 08 Sep 2019 przez Redaktor
Przypadająca dzisiaj 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej nakazuje nam zwrócić swoje myśli i modlitwę ku ofiarom tego największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. Pierwszą ofiarą niemieckiego nazizmu oraz sowieckiego komunizmu była Polska. 1 września 1939 roku nasz naród poniósł pierwszą ofiarę w walce ze zbrodniczym totalitaryzmem. Bomby, które spadły na Wieluń, ofiara bohaterskich żołnierzy na Westerplatte oraz kolejarzy i celników w Szymankowie przypomina, że wolność i pokój nie są wartościami danymi raz na zawsze. Dziś podczas wszystkich Mszy świętych będziemy modlić się w intencji poległych i pomordowanych w latach 1939-1945.
Winietę tygodnika parafialnego zdobi zdjęcie Pana Antoniego Ulatowskiego z Malborka, który uczestniczył w obchodach 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szymankowie. 1 września 1939 roku – kilka miesięcy po częściowo wolnych wyborach parlamentarnych, po raz pierwszy od 1945 roku odbyła się tam uroczystość religijno-patriotyczna. Mszę świętą z udziałem Wojska Polskiego, pracowników PKP, funkcjonariuszy Głównego Urzędu Ceł oraz przedstawicieli organizacji społecznych, harcerstwa, dzieci i młodzieży sprawował ówczesny biskup pomocniczy diecezji gdańskiej ks. Zygmunt Pawłowicz. Od tego czasu każdego roku w miejscowym kościele św. Floriana sprawowane są Msze święte w intencji kolejarzy i celników pomordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 roku.

Jutro dzieci i młodzież rozpoczną rok szkolny i katechetyczny 2019/2020. O godz. 8:00 w naszym kościele parafialnym będzie sprawowana Msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców – o dary Ducha świętego i błogosławieństwo Boże w nowym roku wytężonej nauki.

W kolejnym wydaniu tygodnika parafialnego opublikujemy listę wspólnot funkcjonujących w naszej parafii. Podamy zaktualizowane godziny spotkań, w których będą mogli uczestniczyć dotychczasowi i nowi członkowie wspólnot duszpasterskich.

W minioną niedzielę w kościołach naszej diecezji odczytano list pasterski biskupa elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego. Biskup ordynariusz zwrócił się z apelem do diecezjan – zwłaszcza tych młodych, stojących u progu wyborów życiowych – o rozpoznanie swojego powołania i rozpoczęcie studiów na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kościół i szkoła potrzebuje nowych kadr katechetycznych. Ks. biskup zwrócił się także do młodych mężczyzn o podjęcie nauki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. Być może nowe powołanie dojrzewa w naszej wspólnocie parafialnej?

Przypominamy, że już po raz piąty odbędzie się Żuławska Pielgrzymka Piesza od ujścia Wisły do Gietrzwałdu . Organizatorem pielgrzymki jest Dom Formacyjny św. Wojciecha w Mikoszewie. Do udziału w pielgrzymowaniu zachęca ks. Marek Witkowski - dyrektor domu. Dane kontaktowe: Mikoszewo, ul. Leśna 7, 82-103 Stegna, telefon: +48/55 245 08 05, kom.: +48/602 158 092, e-mail: [email protected], [email protected], Dyrektor Ks. Marek Witkowski.

Wszystkim Parafianom i Gościom, a zwłaszcza uczniom rozpoczynającym nowy rok szkolny – życzymy obfitych łask Bożych i darów Ducha Świętego.
Dodano 31 Aug 2019 przez Redaktor
Choć wakacyjny odpoczynek w pełni, znaczna część rodzin z naszej parafii rozpoczęła okres wytężonej pracy. Dobra pogoda w mijającym tygodniu pozwoliła na rozpoczęcie żniw. Do późnych godzin nocnych na polach rolnicy zbierają plony zbóż. Na czas prac polowych wszystkim rolnikom z naszej wspólnoty parafialnej życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa.

Sierpień, który w mijającym tygodniu rozpoczęliśmy jest tradycyjnie poświęcony trzeźwości i ruchom trzeźwościowym. Podtrzymując wezwanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz podejmijmy trud życia i wychowania kolejnych pokoleń w trzeźwości. Dziś podczas każdej Mszy świętej swoje świadectwo życia w trzeźwości przedstawi nasz parafianin Pan Kazimierz Witkowski. Członek działającej przy naszej parafii wspólnoty trzeźwościowej będzie chciał zachęcić jak najwięcej osób uzależnionych, do włączenia się w życie grupy.

Jak informował ks. proboszcz kanonik Jerzy Pawelczyk na początku lipca, dekretem księdza biskupa Jacka Jezierskiego wikariuszem parafii św. Mateusza Apostoła został ks. Maciej Rusiecki. Dziś ksiądz Maciej rozpoczyna posługę duszpasterską i katechetyczną w naszej wspólnocie parafialnej. Ks. Maciej pochodzi z parafii św. Wojciecha w Elblągu, a po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, 27 maja 2017 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Macieja była parafia Miłosierdzia Bożego w Malborku-Wielbarku. Sylwetkę nowego księdza wikariusza przedstawimy w kolejnym wydaniu tygodnika parafialnego.
W minioną sobotę na pielgrzymi szlak wyruszyli uczestnicy 27. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Pątnicy z Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Elbląga, Iławy, Morąga, Pasłęka, Kwidzyna, Prabut, 1 sierpnia w Jabłonowie Pomorskim połączyli się w jedną, wspólną pielgrzymkę elbląską do Częstochowy. Na facebookowym profilu naszej parafii oraz Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej, jak również stronie internetowej „Gościa Elbląskiego” można na bieżąco oglądać relację z pielgrzymiego szlaku. Dzisiaj pątnicy przemierzą trasę ze Skępego do Włocławka. Poniżej przedstawiamy dalszą trasę elbląskich pielgrzymów:
7 Dzień – 3 sierpnia
Skępe – Włocławek (36,1 / 39,7 km) Skępe – Bałdowo – Wielgie- Zaduszniki- Nasiegniewo – Parking na tamie – Włocławek
8 Dzień – 4 sierpnia
Włocławek – Lubień Kujawski (34,3 km) Włocławek – Warząchewka – Czerniewice – Kłóbka- Lubień Kujawski
9 Dzień – 5 sierpnia
Lubień Kujawski – Grabów (40,5 km) Lubień Kujawski – Imielno- Krośniewice – Jankowice – Łubno – Grabów
10 Dzień – 6 sierpnia
Grabów – Poddębice (38,4 km) Grabów – Leszno – Świnice Warckie- Saków – Wartkowice – Sędów – Poddębice
11 Dzień – 7 sierpnia
Poddębice – Zduńska Wola (37,7 km) Poddębice – Nowy Pudłów – Zygry- Szadek – las – Zduńska Wola
12 Dzień – 8 sierpnia
Zduńska Wola – Rusiec (35,4 km) Zduńska Wola – Grabia – Wola Wężykowa – Rogóźno – Chociw – Rusiec
13 Dzień – 9 sierpnia
Rusiec – Strzelce Wielkie (29,5 km) Rusiec – OSP Obrowo – Kiełczygłów – Rząśnia- Dworszowice Pakoszowe – Strzelce Wielkie
14 Dzień – 10 sierpnia
Strzelce Wielkie – Ostrowy n. Okszą (23,8 km) Strzelce Wielkie – Janki – las(Orczuchy) – las – Ostrowy nad Okszą
15 Dzień – 11 sierpnia
Ostrowy nad Okszą – Częstochowa (21,9 km) Ostrowy nad Okszą – Nowa Wieś- Antoniów – Jasna Góra

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy łask Bożych w nadchodzącym tygodniu pracy i wakacyjnego odpoczynku.
Dodano 04 Aug 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl